Niedziela, 5 grudnia
Imieniny: Krystyny, Sabiny
Czytających: 2475
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: "Ognik" w JRG1 oficjalnie otwarty

Czwartek, 29 grudnia 2016, 15:14
Aktualizacja: Piątek, 30 grudnia 2016, 8:40
Autor: Robert Bajek
Wałbrzych: "Ognik" w JRG1 oficjalnie otwarty
Fot. Robert Bajek
Dzisiaj w siedzibie Państwowej Straży Pożarnej przy ulicy Przemysłowej w Wałbrzychu odbyło się oficjalne otwarcie sali edukacyjnej dla dzieci i młodzieży – "Ognik". Zajęcia edukacyjne w "Ogniku" rozpoczną się prawdopodobnie od 1 lutego 2017.

W uroczystym otwarciu sali udział wzięli między innymi Wicewojewoda Dolnośląski Kamil Zieliński, Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej, Dolnośląski Komendant Wojewódzki PSP Adam Konieczny, Komendant Miejski PSP w Wałbrzychu Grzegorz Kułak i przedstawiciel Starostwa Powiatowego Mirosław Potapowicz.

Głównym zadaniem znajdującego się w siedzibie Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 "Ognika" ma być edukacja dzieci i młodzieży z zakresu bezpieczeństwa i ochrony przeciwpożarowej, szczególnie w domu, mieszkaniu, czyli w miejscach, w których przebywa się najczęściej. W "Ogniku" zaaranżowane zostały niebezpieczne, powodujące zagrożenie sytuacje, które mogą się wydarzyć w zasadzie w każdym domu. Znajdują się tam również urządzenia i sprzęt, który może pomóc w tego typu sytuacjach. "Ognik" obejmuje zarówno salę edukacyjną, która będzie wykorzystywana podczas zajęć z dziećmi i młodzieżą, jak też szatnie i pomieszczenie przedstawiające w bardzo obrazowy sposób skutki pożaru.

Wałbrzyski "Ognik" to trzeci tego typu obiekt na Dolnym Śląsku. Pozwoli on strażakom jeszcze skuteczniej prowadzić działania edukacyjne i działania prewencyjne, skierowane głównie do dzieci i młodzieży, natomiast nauczycielom z wałbrzyskich szkół umożliwi prowadzenie wspólnie ze strażakami bardzo ciekawych zajęć edukacyjnych dla uczniów. Utworzenie "Ognika" kosztowało około 380 000 złotych, ale należy podkreślić, że sporą część tej sumy pochłonęły prace nie związane bezpośrednio z salami "Ognika", ale między innymi z przejściami, korytarzami, klatką schodową, których remont był niezbędny przed uruchomieniem sali edukacyjnej. Warto też zaznaczyć, że niektóre prace wałbrzyscy strażacy wykonali sami, nieodpłatnie, w czasie wolnym od pracy.

- Głównym celem sal edukacyjnych jest przekazanie dzieciom informacji na temat zagrożeń, jakie mogą spotkać w mieszkaniu, w szkole i zasad postępowania - co zrobić gdy takie zagrożenie się zobaczy, będzie się świadkiem zagrożenia, jaki telefon wykonać, jak się ewakuować, jakie są urządzenia, bo będzie również pokaz hydrantów, gaśnic, urządzeń alarmowych, czujników dymu. Tych elementów będzie wiele. Będzie też na przykład pokaz ratownictwa medycznego. Wiadomo, że kilkuletnie dziecko nie podejmie profesjonalnych działań medycznych, ale jakieś bardzo proste czynności młody człowiek może wykonać. Chodzi też o to, żeby przekazywać pewne elementy zapobiegania i profilaktyki przeciwpożarowej - powiedział st. bryg. mgr inż. Grzegorz Kułak - Komendant Miejski PSP w Wałbrzychu.

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group