Środa, 7 grudnia
Imieniny: Ambrożego, Marcina
Czytających: 4603
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Once in a blue moon w Bibliotece pod Atlantami

Poniedziałek, 1 lutego 2016, 6:50
Aktualizacja: 12:31
Autor: organizatorzy
Wałbrzych: Once in a blue moon w Bibliotece pod Atlantami
Fot. organizatorzy
3 lutego o godz. 17.00 Galeria pod Atlantami zaprasza na wernisaż wystawy Once in a blue moon, której motywem przewodnim jest kolor niebieski.

Swoje prace (malarstwo, fotografie, rzeźbę) przedstawi dziewięciu artystów z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Iranu, Polski i Senegalu: Rodney Dee, Mindy Lee, Susan Sluglett, Line Krom, Max Pauer, Niloufar Shirani, Aleksandra Frankowska, Krzysztof Ślaziński oraz Mamadou Touré aka Béhan. 

Po raz pierwszy ekspozycja prezentowana była w Łodzi w Galerii OFF Piotrkowska i zorganizowana została przez pracownię OKO - placówkę edukacyjną prowadzoną przez artystów. 

Tytuł Once in a blue moon odnosi się do angielskiego zwrotu, który oznacza wydarzenie pojawiające się niezwykle rzadko. W astronomii „blue moon”, czyli dodatkowa pełnia, to zjawisko, które obserwujemy raz na 2,4 lata. Nieczęsto mamy też okazję oglądać w naszym mieście prace artystów z różnych kontynentów.

Badania pokazują, że niebieski jest jednym z najbardziej lubianych kolorów. Jest kojarzony z zaufaniem, spokojem i jednością. W związku z tym posługuje się nim wiele komercyjnych marek, takich jak Facebook, IKEA czy Nivea. Pierwsze skojarzenia z wykorzystaniem niebieskiego w sztuce to “niebieski okres” Picassa i prace Yves Kleina.

Wystawa prezentuje różne wymiary niebieskiego - techniczny, metaforyczny i zmysłowy. Jeden z artystów prezentujących swoje prace na wystawie, Rodney Dee, pisze: „Kolor niebieski jest tożsamy z duchem, niebem, wiatrem, tym co niematerialne i dalekie… nieważne jak namacalny i zbliżony, kolor niebieski zawsze wydaje się odległy i niecielesny.”. Z fizycznością niebieskiego pozwoli natomiast zmierzyć się widzom inna uczestniczka - Line Krom. Artystka, która zajmuje się sztuka partycypacyjną, zaprezentuje minimalistyczną, jadalną rzeźbę. W czasie wystawy konsumowana przez odwiedzających rzeźba będzie coraz bardziej dekonstruowana. Kolejną artystkę błękit zachęca do ucieczki, zatopienia się w nim, a dla innego uczestnika wiąże się z samotnością, alienacją. Dwie artystki pochylają się w swoich pracach nad doświadczeniem macierzyństwa, a kolor niebieski nadaje pokazanym scenom charakter ponadczasowy.

Wystawa czynna będzie do 4 marca 2016, od poniedziałku do piątku w godz. 10.00-16.00 - wstęp wolny!

Kurator: Aline von der Assen
Koordynator projektu: Aleksandra Frankowska-Plewka - www.oko.edu.pl

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group