Środa, 2 grudnia
Imieniny: Piotra, Pauliny
Czytających: 1532
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Orszak Trzech Króli

Wiadomości: Wałbrzych
Niedziela, 6 stycznia 2013, 16:10
Aktualizacja: Wtorek, 8 stycznia 2013, 17:06
Autor: red.
Fot. red.
6 stycznia, w uroczystość Objawienia Pańskiego w kościele katolickim, powszechnie nazywaną Świętem Trzech Króli odbył się po raz pierwszy w Wałbrzychu pochód z tej okazji. W 92 miastach europejskich od lat mają miejsce orszaki Trzech Króli– w tym roku dołączył do nich także Wałbrzych.

Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą o godzinie 11 w kościele pw. Aniołów Stróżów. Mszę wzbogacił śpiew dzieci ze wspólnot parafialnych oraz bożonarodzeniowa scenka w wykonaniu uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 28. Na koniec Mszy kilka słów wygłosił prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej. Wskazał on na istotną rolę dołączenia Wałbrzycha do grupy dużych i ważnych w Polsce miast grodzkich, z czym można wiązać także udział wałbrzyszan w inicjatywie Orszaku Trzech Króli, w którym uczestniczą największe polskie miejscowości.

Następnie orszak ruszył spod kościoła. Ludzie powitali Trzech Mędrców z Europy, Azji i Afryki: Kacpra, Melchiora i Baltazara. Królowie na koniach przewodniczyli pochodowi, który przeszedł ulicami Śródmieścia. Pod Biblioteką pod Atlantami odbyła się pierwsza inscenizacja z udziałem króla Heroda. Po pokonaniu kolejnego odcinka- na placu obok Ratusza można było zobaczyć konfrontację dobra i zła- aniołów i demonów w wykonaniu młodych aktorów z Gimnazjum nr 6.

Orszak szedł dalej śpiewając kolędy ze śpiewników, które rozdawane były przed kościołem, podobnie jak kartonowe korony dla każdego z uczestników przemarszu.Punktem docelowym Orszaku Trzech Króli był wałbrzyski Amfiteatr przy Placu Teatralnym. Tam zorganizowana była bożonarodzeniowa szopka czekająca na przybycie Trzech Magów ze Wschodu. Po odegranej scence, aktorzy śpiewali kolędy i pastorałki.

W pochodzie uczestniczyła duża grupa wałbrzyszan mimo bardzo niesprzyjającej pogody. Uroczystość, która odbyła się z inicjatywy ks. Krzysztofa Moszumańskiego z pewnością zostanie powtórzona w przyszłych latach.

Czytaj również

Komentarze (26) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group