Czwartek, 23 maja
Imieniny: Emilii, Iwony
Czytających: 3232
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Pamięć o walczących Żydach

Czwartek, 20 kwietnia 2023, 12:23
Autor: red
Wałbrzych: Pamięć o walczących Żydach
Fot. organizatorzy
Kiedy nie było żadnej nadziei, niespełna tysiąc żydowskich bojowników w heroicznym zrywie powstało przeciwko nazistom. W 80. rocznicę tego wydarzenia, Powstania w Getcie Warszawskim, z inicjatywy Dyrektor I LO w Wałbrzychu Oksany Citak odbyła się w tej szkole uroczystość upamiętniająca to tragiczne wydarzenie.

Zaproszeni goście, między innymi Prezydent Miasta Wałbrzycha dr Roman Szełemej, Senator Agnieszka Kołacz-Leszczyńska, Posłanka na Sejm RP Katarzyna Mrzygłocka, Radna Rady Miasta Wałbrzycha Małgorzata Wiłkomirska, Starszy Wizytator Mariusz Kałwak, Dyrektor III LO Joanna Dominiak, Wicedyrektor IV LO Agnieszka Wyszowska, wysłuchali wykładu doktora politologii Uniwersytetu Wrocławskiego Michała Kusia na temat niebezpieczeństw propagandy. Następnie uczniowie, którzy kolejny rok z rzędu uczestniczyli w polsko-niemiecko-francuskim projekcie pt. „Auschwitz-Birkenau – zobaczyć na własne oczy", podzielili się swoimi refleksjami wynikającymi z poznanych historii ludzi, więźniów obozu koncentracyjnego. Dodatkowo, uczniowie klas z maturą międzynarodową wzięli udział w spotkaniu online z Profesorem Jacquesem Silberem z Izraela, na temat doświadczenia Holokaustu z perspektywy rodziny żydowskiej. Kolejnym punktem tego wydarzenia było widowisko oparte na tekstach Z. Nałkowskiej i W. Szlengla - poety getta. Przedstawienie pod tytułem „Bezczelne okno" wiązało się z myślą przewodnią całej uroczystości. Pokazywało świat, jaki malował Marc Chagall, świat dawnej kultury żydowskiej, tragicznie zniszczony przez nazistów i przez kolejne trudne wypadki dziejowe.

Tych miasteczek nie ma już

Ale niepamięci kurz

Warto, żeby jakiś wiatr nareszcie zwiał

Warto pięścią w stół uderzyć

Czarną prawdę tak odmierzyć

Jak ten Szmul, gdy na frak miarę brał- usłyszeliśmy w przedstawieniu słowa piosenki W. Młynarskiego, które powinniśmy zapamiętać Holokaustu nie da się wyjaśnić ale można już nigdy do czego takiego nie dopuścić. "Nie bądźmy obojętni", powiedziała Pani Dyrektor, "bądźmy odpowiedzialni za słowa, odporni na propagandę, nie dajmy zakazić się uprzedzeniami, bo to one właśnie zabijają w nas człowieczeństwo."

Twoja reakcja na artykuł?

4
29%
Cieszy
2
14%
Hahaha
1
7%
Nudzi
0
0%
Smuci
5
36%
Złości
2
14%
Przeraża

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group