Czwartek, 1 grudnia
Imieniny: Edmunda, Natalii
Czytających: 4576
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Patryk Wild o czymś, czego nie ma, ale będzie

Piątek, 8 października 2010, 7:34
Aktualizacja: 14:34
Autor: Sven
Wałbrzych: Patryk Wild o czymś, czego nie ma, ale będzie
Patryk Wild (pierwszy z prawej) jest przekonany, że gospodarkę zasobami mieszkaniowymi można zracjonalizować
Fot. Sławomir Pawlik
Na jednym z wałbrzyskich podwórek odbyła się konferencja prasowa Patryka Wilda. Tym razem na temat polityki mieszkaniowej w Wałbrzychu, a raczej jej braku.

Według Patryka Wilda należy zracjonalizować gospodarowanie zasobami mieszkaniowymi miasta. Pierwszym krokiem powinna być likwidacja stałego zasobu mieszkaniowego w obecnej postaci i ograniczenie go do tzw. mieszkań wspomaganych. Zalicza się do nich lokale socjalne, chronione i przeznaczone dla rodzinnych domów dziecka. Uwolnione zasoby powinny zostać sprzedane lokatorom za symboliczne kwoty, aby stali się dbającymi o „swoje” właścicielami.

Ponieważ postępuje degradacja budynków, ważną sprawą jest zwiększenie liczby remontów przynajmniej do minimalnego poziomu 2 – 2,5 % zasobów w skali roku. Według wyliczeń Wilda, przy wysokości wałbrzyskich czynszów, jest to możliwe.

Remontów na wskazanym poziomie nie ma z powodu niewłaściwego zarządzania przez MZB. Kandydat na prezydenta uważa, że MZB powinien zostać pilnie zinformatyzowany, dzięki czemu każdy budynek zostałby precyzyjnie zinwentaryzowany. W ten sposób dowiemy się, ile jest pustostanów i mieszkań wyłączonych z eksploatacji.
– Pracownicy MZB, z którymi rozmawiałem, twierdzą, że takich lokali jest kilkaset w skali miasta. Kilkaset to może oznaczać pięćset, a może osiemset – zastanawiał się Patryk Wild – być może jest ich więcej niż osób oczekujących na mieszkania.

Poprawę sytuacji w sferze mieszkaniowej można osiągnąć także dzięki decentralizacji MZB, które ma siedem biur obsługi klienta, a powinno mieć siedem oddziałów z dużymi kompetencjami w zarządzaniu.

Według Wilda, przywrócenie funkcji gospodarza domu przyczyni się do zmniejszenia skali niektórych problemów związanych z utrzymaniem czystości i porządku, zapobieganiem dewastacji, odśnieżaniem i drobnymi naprawami. W zamian gmina zrezygnuje z pobierania czynszu.

W kwestii budowania nowych domów, Patryk Wild uważa, że miasto powinno skupić się na pozyskiwaniu i uzbrajaniu terenów przeznaczonych pod budownictwo jedno i wielorodzinne.

Nie wyczerpaliśmy w tym miejscu wszystkich punktów. Jest ich bardzo dużo. Resztę, zapewne, znajdziecie państwo w materiałach wyborczych kandydata

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group