Sobota, 27 lutego
Imieniny: Anastazji, Gabriela
Czytających: 1655
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Pierwsze decyzje Rady Miasta

Czwartek, 16 grudnia 2010, 17:57
Aktualizacja: Piątek, 17 grudnia 2010, 7:59
Autor: Sven
Wałbrzych: Pierwsze decyzje Rady Miasta
Piotr Kruczkowski tłumaczył, że podniesienie wysokości niektórych podatków jest koniecznością
Fot. red
Wałbrzyscy radni nadrabiają stracony czas. Od wtorku odbyły się już trzy sesje. Zapadły też pierwsze istotne dla mieszkańców decyzje.

Pierwsza z przyjętych dzisiaj przez Radę Miasta uchwał utrzymała wynagrodzenie Prezydenta Miasta na dotychczasowym poziomie. Przypomnijmy, że jest to 11 178 zł. miesięcznie.

Podniesione zostały za to podatki od nieruchomości i środków transportu.
-Nie jest to uchwała, która budzi radość i entuzjazm, ale wynika z nowej sytuacji, w jakiej znalazły się wszystkie gminy w Polsce. Zmiana w ustawie o finansach publicznych nakazuje zrównoważenie dochodów z wydatkami. Powoduje to ograniczenia wydatków i potrzebę podniesienia dochodów. Podatki od nieruchomości podniosły wszystkie okoliczne gminy, łącznie z Wrocławiem. Pieniądze pochodzące z podwyżki podatków będą równomiernie rozdysponowane na zadania realizowane przez gminę – uzasadniał konieczność podwyżki prezydent Kruczkowski.

Pocieszające jest to, że jak na razie nie mówi się o podwyżce czynszów. W tym roku nie uda się zebrać z tego tytułu blisko 10 milionów złotych. Wydaje się więc, że podwyżka generowałaby tylko dziurę budżetową.

Dzięki podwyżce podatku od nieruchomości dochody budżetu miasta mają wzrosnąć o 3 751 000 złotych. Wzrost podatku w przypadku mieszkania o powierzchni 50 m² i udziale w gruncie o powierzchni 20 m² wyniesie 6 zł. W 2010 roku była to kwota 36 zł, w 2011 roku – 42 zł.

W wyniku podwyżki podatku od środków transportu budżet ma się wzbogacić o 563 574 zł.

Czytaj również

Komentarze (23) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group