Czwartek, 19 maja
Imieniny: Mikołaja, Piotra
Czytających: 2754
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Podatek idzie w górę

Poniedziałek, 2 listopada 2020, 11:38
Aktualizacja: 13:12
Autor: PAW
Wałbrzych: Podatek idzie w górę
Fot. red
Podczas ostatniej sesji Rady Miasta Wałbrzycha online radni zadecydowali o podwyżce podatku od nieruchomości.

- Uchwała wynika z zawiadomienia Ministerstwa Finansów o wzroście cen między rokiem 2019 a rokiem 2020 o 3,9 procent i możliwym w związku z tym wzroście wysokości stawek podatku od nieruchomości - tłumaczy skarbnik Ewa Kłusek. - Obowiązywałyby one od 1 stycznia 2021 roku.

Jak podkreśla skarbnik, podwyżki te są niewielkie i wahają się w granicach kilkudziesięciu groszy od metra kwadratowego.
- To wzrosty o 36 groszy czy o 8 gorszy, o 60 groszy, a więc naprawdę symboliczne - argumentuje Ewa Kłusek.

Zdecydowanym przeciwnikiem podnoszenia stawek podatku od nieruchomości jest radny Prawa i Sprawiedliwości Jerzy Langer, który uważa podnoszenie podatku w dobie pandemii za zachowanie niemoralne.
- Okres pandemii nie jest dobrym czasem na zajmowanie sią tą sprawą. Wiele podmiotów gospodarczych przeżywa ogromne trudności na rynku pracy. Gmina powinna podejmować decyzje odwrotne, ułatwiające tym podmiotom utrzymanie się na rynku pracy - mówi radny Langer.

Prezydent Roman Szełemej jest zwolennikiem podniesienia stawek.
- Ostatnie trzy lata to ciągła walka o zachowanie przychodów, mimo niekorzystnych decyzji rządowych - mówi prezydent. - Obciążenia dla samorządu są coraz większe i narzucane odgórnie. Nie otrzymaliśmy żadnych środków i wsparcia i sytuacja budżetu, również naszego miasta, jest trudna. Pandemia nie dość, że nie zmniejszyła kosztów bieżących, a wręcz je zwiększyła - choćby mowa o komunikacji miejskiej.

Prezydent podkreśla, że miasto wydaje znacznie więcej pieniędzy na zachowanie bezpieczeństwa w szkołach, bowiem pandemia powoduje wzrost tych wydatków. Organizacja pracy w instytucjach miejskich ze względu na absencje, także powoduje wzrost kosztów.
- Chcemy symbolicznie zwiększyć ten podatek. Miasto wcześniej wprowadziło wiele ulg dla podmiotów prowadzących działalność gospodarczą - kontynuuje prezydent Szełemej.

Wniosek radnego Jerzego Langera, by nie podejmować tej uchwały, nie zyskał poparcia większości radnych (6 "za", 17 "przeciw"), a to oznacza, że podniesione stawki zaczną obowiązywać od stycznia przyszłego roku.

Twoja reakcja na artykuł?

14
28%
Cieszy
3
6%
Hahaha
0
0%
Nudzi
2
4%
Smuci
7
14%
Złości
24
48%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (33) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group