Wtorek, 7 lipca
Imieniny: Cyryla, Metodego
Czytających: 2689
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Podjacki za likwidacją stref

Wiadomości: Wałbrzych/Kraj
Wtorek, 25 lutego 2020, 13:48
Aktualizacja: Czwartek, 27 lutego 2020, 7:06
Autor: red
Fot. użyczone
Niezależny kandydat na Prezydenta RP Wojciech Podjacki, upublicznił właśnie część swojego programu, dotyczącą rozwoju przedsiębiorczości w Polsce. Jednym z jego punktów programu jest likwidacja Specjalnych Stref Ekonomicznych.

ROZWÓJ PRZEDSIĘBIORCZOŚCI

Fundamentem naszej narodowej gospodarki są polskie przedsiębiorstwa i rodzimy kapitał, ponieważ to one wypracowują ogromną część polskiego PKB, zatrudniają największą liczbę pracowników i dokonują największych inwestycji, a także wpłacają najwięcej podatków do budżetu. Dlatego polski przedsiębiorca zasługuje na szacunek oraz wsparcie i ochronę ze strony państwa. Tymczasem musi zmagać się z wszechobecną biurokracją i uciskiem fiskalnym, a także z nieuczciwą konkurencją ze strony obcego kapitału, który korzysta z rozlicznych preferencji i zwolnień podatkowych. Polscy przedsiębiorcy nieustannie budują siłę ekonomiczną naszego kraju, lecz do pełnego uruchomienia narodowego potencjału gospodarczego potrzebne jest stworzenie warunków sprzyjających rozwojowi rodzimych firm. W tym celu należy:

1. Zmniejszyć obciążenia finansowe dla przedsiębiorców poprzez wprowadzenie dobrowolności opłacania składek społecznych do ZUS (emerytalnej, rentowej i wypadkowej), likwidację obowiązkowej składki na Fundusz Pracy oraz podwójnego oskładkowania zdrowotnego. Przedsiębiorcom, którzy zdecydują się na opłacanie składek społecznych do ZUS należy obniżyć ryczałt do poziomu 30% płacy minimalnej.

2. Wprowadzić niski i liniowy podatek dla przedsiębiorców będących płatnikami PIT w wysokości 10% uzyskiwanych dochodów oraz zwolnić z podatku dochodowego nowych przedsiębiorców przez pierwsze 2 lata prowadzenia działalności gospodarczej. Trzeba też zapewnić polskim przedsiębiorcom łatwiejszy dostęp do funduszy publicznych przeznaczonych na rozwój aktywności gospodarczej oraz niskooprocentowanych i gwarantowanych przez państwo kredytów.

3. Uprościć przepisy prawa, które powinny zapewnić większą swobodę prowadzenia działalności gospodarczej i lepszą ochronę polskim przedsiębiorcom oraz ograniczyć liczbę koncesji, zezwoleń i zakazów wykonywania pewnych rodzajów działalności. Niezbędne jest również uproszczenie procedur skarbowo-kontrolnych poprzez ograniczenie zakresu sprawozdawczości, skrócenie okresu przedawnienia zobowiązania podatkowego i konieczności przechowywania dokumentacji finansowej do 3 lat, zniesienie obowiązku posiadania kas fiskalnych oraz podniesienie limitu uprawniającego do zwolnienia podmiotowego z VAT do 500 000 zł. Należy też znieść zakaz handlu w niedziele dla mikroprzedsiębiorców oraz zwolnić ich z obowiązku wysyłania Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK), a także zlikwidować zbędne procedury administracyjne i wprowadzić nakaz informowania przedsiębiorców drogą pocztową (tradycyjną lub elektroniczną) o zmianach w przepisach oraz znieść opłaty skarbowe za wydawanie zaświadczeń i kary finansowe za drobne uchybienia.

4. Znieść preferencje podatkowe dla zagranicznych koncernów i banków, które powinny w większym zakresie zasilać polski budżet. Dlatego należy zlikwidować Specjalne Strefy Ekonomiczne oraz zastąpić CIT podatkiem przychodowym w wysokości od 2 do 5%, a także wprowadzić opłatę od transferu środków za granicę w wysokości 1%. Dla wyrównania warunków konkurencji na krajowym rynku i udzielenia wsparcia rodzimej wytwórczości pożądane jest również zastosowanie niższych stawek VAT na produkty polskiego pochodzenia oraz wprowadzenie obowiązku znakowania towarów informacją o kraju ich pochodzenia.

Twoja reakcja na artykuł?

13
50%
Cieszy
1
4%
Hahaha
3
12%
Nudzi
0
0%
Smuci
2
8%
Złości
7
27%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (17) Dodaj komentarz

~Słuchacz 25-02-2020 16:27
Już myślałem,że zagłosuję na niego, ale jemu nie chodziło o likwidację stref wolnych od plastiku.
~Tom 25-02-2020 17:09
Bałwan. Już chciałem odnieść się merytorycznie to tych propozycji, ale po chwili zorientowałem się, że to tak jakbym chciał "Alicję w Krainie Czarów" potraktować jak reportaż i pod tym kątem go oceniać. Brakuje jeszcze 20% ulgi na zakup 1-go telewizora dla blondynów.
~Wiktor 25-02-2020 17:18
do: ~Tom (17:09)
Bo?
~Strażak Sam 25-02-2020 22:17
do: ~Tom (17:09)
Niemerytoryczny to jest Twój komentarz Tomie. Na moje oko, jako przedsiębiorcy z kilkuletnim stażem, postulaty Pana Podjackiego są realistyczne i możliwe do szybkiego wdrożenia.100% konkretów, czego trudno szukać u innych kandydatów. Liczę, że podejmiesz dyskusję i dowiemy się wszyscy, która z tych propozycji dokładnie sprawiła, że postanowiłeś obrazić tego człowieka, zamiast rzeczowo go "wypunktować".
~Tom 26-02-2020 11:32
do: ~Strażak Sam (22:17)
Kolego strażaku, z braku czasu podam pierwsze z brzegu : Ad.1 W PL, tak jak prawie wszędzie emerytury wypłacane są w systemie tzw. następstwa pokoleń. Państwa nie stać na likwidację składek ZUS (bo tym byłaby jej dobrowolność) bo nie byłoby z czego płacić dzisiaj emerytur, Ad.9 Absurd sprzeczny z traktatem o Unii Europejskiej, Ad.7 Wszystkie przepisy są już publicznie ogłaszane. Kandydat na prezydenta myli info o zmianach w prawie, z doradztwem prawnym, itd. A tak w ogóle pomyliły mu się wybory prezydenckie z parlamentarnymi. Od spraw gospodarczych jest rząd.
~Strażak Sam 26-02-2020 12:53
do: ~Tom (11:32)
Tak więc po kolei: Ad. 1 - Według wyliczeń bodajże polskiego związku przedsiębiorców, ZUS straciłby na tym rozwiązaniu ok. 5 mld zł rocznie. Natomiast według oficjalnych danych rządu, skarb państwa na przestrzeni lat 2005-2015 stracił ponad 500 mld zł, wskutek uprzywilejowania lub machlojek zagranicznych koncernów. Masz odpowiedź, gdzie szukać brakujących pieniędzy. Ad. 9 - Nie interesują mnie rozporządzenia i traktaty UE, jeśli ingerują w naszą politykę wewnętrzną. Jeśli Unia nas ogranicza i więcej tracimy na członkostwie w niej niż zyskujemy, to znaczy, że należy opuścić towarzystwo. Z tego co się rozeznałem w internecie, Pan Podjacki sprzeciwia się dyktatowi Unii, co może oznaczać tendencje w kierunku Polexitu, dlatego też ten punkt programu uważam za wiarygodny i zbieżny z profilem kandydata. Ad. 7 Ja prowadzę firmę od kilku lat i nigdy nie otrzymałem ŻADNEJ informacji o istotnych dla mnie zmianach w przepisach. W 2013 roku, kiedy wchodziło nowe rozporządzenie ws. wystawiania faktur (zniesiono rachunki, a wprowadzono faktury), dowiedziałem się o tym przypadkowo w sklepie papierniczym. W zeszłym roku miała wejść jakaś ustawa o zmianach w utylizacji odpadów, za nie dostosowanie się do której groziły olbrzymie sankcje finansowe, o wszystkim dowiedziałem się z gazet. Jeśli tak bardzo Ci na tym zależy, to mogę poszperać dokładnie i zarzucić konkretnymi przykładami, ale nie wydaje mi się to konieczne. "Od spraw gospodarczych to jest rząd" - Prezydent posiada również prawo ustawodawcze i prawo veta. Dla mnie są to istotne informacje, jakie kandydat ma zdanie na te
~Tom 26-02-2020 22:08
do: ~Strażak Sam (12:53)
Ad.1 Plotki podajesz za fakt. Fake news, Ad.9- 85 % ludzi jest za tkwieniem w UE, więc polexit, który sugerujesz jest sprzeczny z wolą ludzi. Ad.7 - Nie rozumiem, co piszesz. Od prowadzenia za rączkę, które sugerujesz lub ścisłego doradztwa jest biuro rachunkowe, izba gospodarcza, kolega lub sąsiadka pani Zosia, a nie państwo. Tak jest na całym świecie. Państwo ogłasza i nagłaśnia uchwalane prawo, a ludzie mają go przestrzegać. Co w tym niejasnego ? Rozumiem twoje rozgoryczenie, ale w sprawie nowych przepisów załatw tę sprawę w swoim biurze rachunkowym. Piszę to bez ironii i pozdrawiam cię.
~Strażak Sam 28-02-2020 10:51
do: ~Tom (22:08)
Ad. 1 Nie są to plotki, ale rzeczowe wyliczenia. Poszperałem w sieci i jeśli chodzi o ścisłość, to są to dane statystyczne Instytutu IPC dla Biura rzecznika MSP, według których 45% przedsiębiorców zrezygnowałaby z opłacania składek do ZUS. Prezes Zarządu Instytutu Emerytalnego, niejaki Antoni Kołek, podał w ubiegłym roku informację, że w skali roku byłaby to strata dla ZUS ok. 5,8 mld zł. Może tak warto najpierw poszukać informacji, a potem dopiero siać ferment, że to "fake news"? Ad. 9 Skąd te dane? - To raz. Dwa - tu chodzi o profil kandydata i JEGO zbieżność poglądową z punktami programu. Jeśli on jest za wyjściem PL z UE, to każdy punkt programu pomijający jakieś unijne traktaty, utrwala tylko jego wiarygodność. Co innego, gdyby wyskakiwał z takimi pomysłami będąc jednocześnie zwolennikiem UE, wtedy rzeczywiście byłby śmieszny, ale ponieważ poglądy ma spójne, to pozostaje jedynie zgadzać się z nimi lub nie. W żadnym wypadku nie świadczy to jednak o jego braku wiedzy, czy kompetencji. Ad. 7 No właśnie widzę, że nie rozumiesz. Nie chodzi o prowadzenie za rączkę, tylko zwykły obowiązek informacyjny. Jeśli Państwo zmienia jakiś przepis, to powinno o nim poinformować zainteresowanych, a tego nie robi. Przedsiębiorca ma się skupić na prowadzeniu działalności, a nie śledzeniu, czy przypadkiem jakiś polityk nie zmienił prawa, a w chwili obecnej tak to niestety działa. A z Biura rachunkowego nie każdy musi korzystać, zresztą, nie sądzisz, że to paranoja, że trzeba korzystać z usług osób trzecich po to, żeby być na bieżąco z przepisami?
~Księgowy 26-02-2020 14:33
do: ~Tom (11:32)
Kolego Tom , Polska jest w sytuacji nadzwyczajnego kryzysu demograficznego. Zabrzmi to brutalnie ale nie stać nas na wypłatę emerytur bo nie ma komu na nie płacić. Wysokie składki ZUS uniemożliwiły 10-20 lat temu większości młodzieży założenie rodzin. Nie ma więc ludzi do pracy, tym bardziej że większość z nich uciekła przed biedą na zachód. Alternatywa jest prosta: Likwidacja ZUS i ratowanie tego co jest przez ,,dorobienie dzieci", a osoby starsze do pracy. Albo: ryzykowne sprowadzenie azjatów do pracy co zmieni Polskę nieodwracalnie w nieznośny do życia obóz pełen przestępczości i nieporozumień z cudzoziemcami. Inaczej szybko Rosja lub Niemcy wykorzystają sytuację i przejmą już osłabione państwo jego zasoby mineralne i ludzkie. I zapędzą do przymusowej pracy tych co tu pozostali.Zaręczam, nad staruszkami nie będą mieć litości. Dadzą im szybko wymrzeć z niedożywienia i chorób. Bo leczenie i żywność kosztuje i to sporo.
~ksiegowy 25-02-2020 17:24
Ten człowiek ma faktycznie jedynie realistyczne postulaty jakie są w stanie nas gospodarczo a wiec i politycznie uratować. Założę się ze obecna banda go nie dopuści ale i bandę zniszczy okupant.Bo PiS zatopi projekt Polska.
~Radek 26-02-2020 6:16
do: ~ksiegowy (17:24)
A ty znów PiS,PiS,PiS itd.... itd.....i tak co dzień od rana do wieczora do znudzenia PiS. Czy ty jeszcze potrafisz o czymś innym myśleć? To już u ciebie jakaś chorobliwa fobia jest hahahahah
~Tom 26-02-2020 11:34
do: ~Radek (6:16)
To nie fobia, ale on jest pier..nięty.
~olo 25-02-2020 17:36
Chłopczyku Polska nie jest już suwerennym krajem ,wiekszość przepisów np podatki bankowe ,koncernów , firm , marketów , decyzje kto ile ma płacić zapadają w Brukseli lub w Berlinie , w Polsce to nawet już przepisy sądów i prawa nie można zmienić , jeszcze co można legalnie to sobie w domu i na ulicy ,, poszczekać,,
~Księgowy 26-02-2020 7:20
Stawiam że kolejnych rządów PO-PiS Polska nie przetrwa. Niestety.
~Pała Wodza 26-02-2020 10:06
Zamiast likwidować, niech utworzy strefy wolne od LGBT!
~Wyborca 26-02-2020 22:55
Jak n jest od Korwina to oni inaczej myślą, jeszcze gorzej niż PiSowcy. trochę się boję a nawet bardzo.
~Yhhh 27-02-2020 6:02
do: ~Wyborca (22:55)
Podjacki nie jest od Korwina Wysilcie się i poczytajcie o kandydacie w sieci

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group