• Niedziela, 22 września 2019
  • Godz. 18:21
  • Imieniny: Joachima, Maurycego, Tomasza
  • Czytających: 2966
  • Zalogowanych: 1
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Podsumowanie wałbrzyskich wydarzeń kulturalnych, społecznych i kryminalnych w 2013 roku – część III (wrzesień–grudzień)

Wiadomości: Wałbrzych/REGION
Sobota, 4 stycznia 2014, 13:00
Aktualizacja: 13:01
Autor: opr. PAW
Fot. red
Czas na ostatnią część podsumowania wydarzeń, jakie miały miejsce w 2013 roku w dziedzinie kultury, spraw społecznych oraz zdarzeń kryminalnych.

WRZESIEŃ:

Od 2 września w związku z zakończeniem remontów przejezdne są ulice: 11 Listopada i Sokołowskiego.

Gmina Wałbrzych pozyskała kolejne środki na rewitalizację Parku Wielokulturowego „Stara Kopalnia" z Unii Europejskiej. Mowa o kwocie 2 milionów 319 tysięcy złotych.

W III Liceum Ogólnokształcącym odbyła się miejska, uroczysta inauguracja roku szkolnego 2013/2014.

Zakończyła się trwająca od 8 maja modernizacja skrzyżowania zbiegu ulic Wieniawskiego – de Gaulle’a – Gagarina z Aleją Podwale.

Dwadzieścia dwa lata istnieje Straż Miejska w Wałbrzychu. Pierwsze patrole wyszły na ulice miasta 15 marca 1991 roku.

36 rodzin z Wałbrzycha otrzymało klucze do wyremontowanych mieszkań w budynku wielorodzinnym znajdującym się przy ulicy Drzymały w dzielnicy Podgórze.

Za nami Dni Wałbrzycha. Wśród atrakcji znalazły się koncerty, rozgrywki sportowe, BTM maraton, zumba, przeloty balonów i niezwykły pokaz pirotechniczny. Licznie przybyłej publiczności zaprezentowały się m.in. Zespół Pieśni i Tańca „Wałbrzych”, grupa teatralna „Żarówka”, zespół „Wrzask”, zespół „Ciryam”, „Gromee” i„Jula”.

8 września zakończyła się 3. edycja Sokołowsko Festiwal Filmowy Hommage à Kieślowski.

Sygnatariusze porozumienia w sprawie wspólnych działań na rzecz rozwoju sportu w Wałbrzychu podpisali stosowne dokumenty. W konferencji prasowej i w podpisaniu porozumienia uczestniczyli: prezydent Wałbrzycha - Roman Szełemej, prezes Wałbrzyskich Zakładów Koksowniczych Victoria S.A - Fryderyk Krukowski, Rektor PWSZ - prof. zw. dr hab. Elżbieta Lonc oraz prezes Towarzystwa Sportowego Victoria PWSZ Wałbrzych – Henryk Walentas.

Prokurator Rejonowy w Wałbrzychu skierował akt oskarżenia przeciwko 27–letniemu mieszkańcowi Boguszowa–Gorców, zarzucając mu, że 26 czerwca 2013 roku przy użyciu noża dokonał zabójstwa siostry swojej matki.

W Teatrze Zdrojowym w Szczawnie–Zdroju wystąpił Kabaret „Hrabi” z programem „Co jest śmieszne”.

Za nami uroczystość Matki Bożej Bolesnej – Patronki Wałbrzycha.

Obchody Święta Służby Celnej odbyły się w Wałbrzychu.

Deszczowa pogoda tylko częściowo pokrzyżowała plany organizatorom Gminnych Dożynek i X Jubileuszowego Święta Pieroga w Czarnym Borze.

Zakończył się I Festiwal Małych Prapremier odbywający się w wałbrzyskim Teatrze Lalki i Aktora.

W Sali Balowej Zamku Książ odbyła się Uroczysta Inauguracja Roku Akademickiego 2013/2014 Wałbrzyskiej Wyższej Szkoły Zarządzania i Przedsiębiorczości.

W Teatrze Zdrojowym w Szczawnie–Zdroju wystąpił kabaret „Paranienormalni” z programem pod tytułem „Żarty się skończyły”.

PAŹDZIERNIK:

W ośrodku „Zacisze trzech gór” w Jedlinie–Zdroju odbył się finał konkursu na najlepiej zorganizowane i funkcjonujące gospodarstwo agroturystyczne w powiecie wałbrzyskim 2013.

Za nami impreza „Daj Łapę", która odbyła się w Galerii Victoria.

Wałbrzyszanka Joanna Bator została nagrodzona Literacką Nagrodą Nike.

W wałbrzyskiej Bibliotece pod Atlantami odbyło się spotkanie autorskie z Grzegorzem Miecugowem, dziennikarzem, publicystą, prezenterem, pisarzem.

W Hali Widowiskowo–Sportowej Aqua–Zdrój wystąpił Royal Russian Ballet wystawiając „Jezioro Łabędzie” Piotra Czajkowskiego.

14 października przypada Dzień Edukacji Narodowej, zwany też Dniem Nauczyciela. Z tej okazji w Sali Balowej Zamku Książ odbyła się uroczystość, podczas której przedstawiciele władz miasta, władz powiatu, oraz związków składali pracownikom oświaty życzenia, gratulacje, podziękowania i wyróżnienia.

W wałbrzyskiej komendzie powitano nowego Komendanta Miejskiego Policji w Wałbrzychu, insp. Andrzeja Baszturę.

Pomimo niesprzyjającej aury przy wałbrzyskim Hospicjum im. Jana Pawła II już po raz ósmy odbyła się akcja „Pola Nadziei”, podczas której młodzież sadziła cebulki żonkili.

W Teatrze Zdrojowym w Szczawnie–Zdroju odbyły się uroczyste, jubileuszowe obchody 35–lecia Spółdzielni Mieszkaniowej PODZAMCZE w Wałbrzychu.

W Hali Widowiskowo–Sportowej „Aqua–Zdrój” odbył się koncert FISHa – obecnie prowadzącego karierę solową dawnego wokalisty legendarnego zespołu Marillion.

LISTOPAD:

2 listopada w Dzień Zaduszny, delegacja wałbrzyska złożyła wiązanki kwiatów i zapaliła znicze przed pomnikiem oraz na mogiłach żołnierzy Armii Radzieckiej, walczących w czasie II wojny światowej.

Na wałbrzyskim Rynku przy Bibliotece pod Atlantami po raz kolejny w niebo zostały wypuszczone "Lampiony Pamięci".

Wielofunkcyjne boisko to obiekt, który od niedawna możemy oglądać przy PSP nr 15 w Wałbrzychu. Boisko powstało w ramach programu „Szkoła od nowa”.

Jedna z najbardziej podziwianych i utytułowanych polskich pisarek odwiedziła Wałbrzych. Olga Tokarczuk spotkała się z czytelnikami w ramach konferencji: „Wałbrzych i literatura. Historia kultury literackiej i współczesność”.

W Wałbrzychu – podobnie jak w większości polskich miast odbyły się uroczyste obchody 95. Rocznicy Odzyskania Niepodległości.

W Zespole Szkół nr 4 w Wałbrzychu odbyło się spotkanie uczniów z Iwoną Guzowską – mistrzynią świata i Europy w kick–boxingu i boksie, działaczką polityczną, posłanką na Sejm VI i VII kadencji.

W siedzibie Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu odbył się uroczysty, jubileuszowy koncert z okazji 35–lecia istnienia Filharmonii.

Książę Bolko VI Hochberg von Pless był gościem prezydenta Romana Szełemeja.

Zakończył się remont ul. Sikorskiego i Wrocławskiej w Wałbrzychu.

GRUDZIEŃ:

W Teatrze Zdrojowym w Szczawnie–Zdroju odbył się niezwykły recital pod nazwą „In love”, w którym wystąpił Piotr Polk.

Nowoczesne centrum pulmonologiczne w Wałbrzychu może przyjąć pierwszych pacjentów. Za nami uroczyste otwarcie obiektu, który będzie służył nie tylko górnikom z Wałbrzycha i okolic, ale również pacjentom z chorobami płuc z całego Dolnego Śląska.

W ramach Miejskich Obchodów Dnia Górnika w Hali Widowiskowo–Sportowej wałbrzyskiego Aqua Zdroju odbyła się tradycyjna „Biesiada Górnicza”.

5 grudnia w Zamku Książ odbyła się premiera pamiętników księżnej Daisy pt. „Lepiej przemilczeć”. Na książkę składają się nieznane polskim czytelnikom pamiętniki księżnej z lat 1895-1914.

Na wałbrzyskim Rynku odbyło się spotkanie z Mikołajem, zorganizowane przez prezydenta Romana Szełemeja i wałbrzyski Teatr Lalki i Aktora.

W Klubie A’propos odbył się wyjątkowy koncert. Wystąpił w nim Jacek Bończyk wykonując utwory ze swojej nowej płyty – „Resume”.

W Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej przy ulicy Ogrodowej w Wałbrzychu odbyło się spotkanie wigilijne, które było też okazją do krótkiego podsumowania mijającego roku, a także do wręczenia odznaczeń i nagród zasłużonym strażakom.

15–letnia Karolina z Wałbrzych uciekła z domu 1 grudnia. Jej zwłoki zostały odnalezione 6 grudnia w Żarowie. Dziewczyna popełniła samobójstwo.

W Zespole Szkół z Oddziałami Integracyjnymi im. Komisji Edukacji Narodowej w Wałbrzychu prezydent Roman Szełemej spotkał się ze studentami oraz uczniami gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, którzy otrzymali stypendia za wybitne wyniki w nauce po klasyfikacji rocznej roku szkolnego 2012/2013.

W Zamku Książ środowisko związane z piłkarskim wałbrzyskim Górnikiem miało okazję do podsumowania niezwykle udanej rundy jesiennej.

W wałbrzyskiej Galerii Victoria odbył się koncert, podczas którego kolędy śpiewała Edyta Nawrocka, a towarzyszyły jej Justyna Medeksza i Maja Nowicka.

W Kościele pw. Św. Aniołów Stróżów w Wałbrzychu odbyła się uroczysta Msza Święta w intencji Wałbrzycha i mieszkańców miasta.

Na wałbrzyskim Rynku odbył się miejski Sylwester.

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz

~zosia 4-01-2014 13:52
"W wałbrzyskiej komendzie powitano nowego Komendanta Miejskiego Policji w Wałbrzychu, insp. Andrzeja Baszturę." Ale wydarzenie po prostu pech dla miasta
~dog 5-01-2014 11:12
A dlaczego nic nie ma o tym jak pseudo prezydent Wałbrzycha proponuje mieszkańcom ul.Wrocławskiej mieszkanie w slamsach? To jest dopiero skandal!!!Napiszcie coś na ten temat.
~benkmen 5-01-2014 14:05
~dog - to nie skandal, lecz wielkie wydarzenie. ;-)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group