Czwartek, 24 czerwca
Imieniny: Jana, Danuty
Czytających: 2033
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Poezja Ciechowskiego wciąż popularna

Wtorek, 3 stycznia 2012, 14:58
Aktualizacja: 15:00
Autor: PAW
Wałbrzych: Poezja Ciechowskiego wciąż popularna
Fot. PAW
W Minigalerii "Kąt ostry" od wczoraj można oglądać wystawę poświęconą poezji Grzegorza Ciechowskiego. "Poezja w czarno–białe pasy" cieszy się dużą popularnością.

Grzegorz Ciechowski to ikona polskiej muzyki. Dla wielu rodzimych muzyków wciąż stanowi on niedościgniony wzór. Biblioteka pod Atlantami przygotowała w Minigalerii "Kąt ostry" (I piętro budynku głównego, Rynek 9) ekspozycję zatytułowaną "Poezja w czarno-białe pasy", poświęconą twórczości literackiej Grzegorza Ciechowskiego.
- To wspaniały pomysł. Myślę, że ta wystawa powinna mieć szerszy zasięg, bo Ciechowskiego warto pamiętać – uważa Mikołaj Lipecki z Wałbrzycha.
Podobnego zdania jest Justyna Główczyk, która jest fanką muzyki Grzegorza Ciechowskiego dopiero od roku, ale na bieżąco śledzi wszystkie informacje, wystawy, publikacje dotyczące kompozytora.

Grzegorz Ciechowski urodził się 29 sierpnia 1957 roku w Tczewie, a zmarł 22 grudnia 2001 roku w Warszawie. Polski muzyk rockowy, pianista, flecista, poeta, kompozytor, felietonista, późniejszy lider i wokalista zespołu Republika, który swoje początki miał w toruńskim klubie studenckim "Od Nowa" w 1980 roku. Jako solista występował m.in. pod pseudonimami Obywatel G.C. i Grzegorz z Ciechowa, pisał też teksty pod pseudonimem Ewa Omernik. Grzegorz Ciechowski pisał również teksty innym zespołom m.in. Zostawcie Titanica dla zespołu Lady Pank oraz Justynie Steczkowskiej

Zespół Republika zaczął publiczne występy jesienią 1981 roku w Toruniu, a na wiosnę 1982 roku pojawił się w Warszawie. Proponował nowe, ostre brzmienie, oryginalne teksty oraz czarno-biały image. Utwory Republiki odbierano jako inteligentne spojrzenie na sytuację jednostki w odhumanizowanym społeczeństwie. Pierwsze nagrania to największe przeboje zespołu: "Kombinat", "Gadające głowy", "Sexy Doll", "Układ sił", "Telefony" i "Biała flaga" – te utwory pamięta wielu.

We wrześniu 1982 zespół nagrał pierwszą płytę długogrającą "Nowe sytuacje", która została wydana w marcu 1983. Wszystkie 10 utworów napisał Grzegorz Ciechowski i były to tylko nowe piosenki. Zespół nagrał też anglojęzyczną wersję albumu, która ukazała się rok później w Wielkiej Brytanii jako "1984". W tym samym roku Republika wystąpiła na festiwalu w Roskilde w Danii, śpiewając po polsku i po angielsku. Ciechowski jako jeden z pierwszych w polskim show-biznesie zaczął stosować kontrowersję, jako sposób na promocję zespołu i swej osoby.
Przez rok zespół przygotowywał materiał na nową płytę, która pojawiła się w listopadzie 1984 pod tytułem "Nieustanne tango". Znalazły się na niej przeboje: "Obcy astronom", "Zróbmy to (teraz)", "Poranna wiadomość" i piosenka tytułowa.

W następnych latach grupa nagrała jeszcze kilka utworów: "Ciało", "Klatka", "Sam na linie" i "Moja krew", ale w połowie 1986 rozpadła się. Grzegorz Ciechowski związał się wtedy z późniejszą żoną Małgorzatą Potocką, aktorką i reżyserką, która pomogła mu rozpocząć karierę solową. Pod koniec 1986 zadebiutował jako Obywatel G.C., rok później wydał pod tą nazwą płytę, a w 1988 roku następną "Tak! Tak!", na której znalazły się m.in. przebój "Nie pytaj o Polskę" i "Tak... tak... to ja". W sierpniu tego roku G. Ciechowski wystąpił na festiwalu w Sopocie. Jego muzyka była bardziej osobista i łagodniejsza, a brzmienie bardziej oparte na instrumentach klawiszowych i mniej oryginalne niż wcześniej. Muzyk wyraźnie wzbogacił instrumentarium, grał m.in. na pianie i organach. W 1989 roku wydał muzykę do filmu "Stan strachu".

Po roku na koncercie w Opolu ponownie zagrała Republika. Po fali koncertów ukazała się jej nowa płyta "1991" z utworem "Lawa". Ciechowski tworzył w tym czasie równocześnie z zespołem i solo. Zespół wydał płytę "Siódma pieczęć", składankę starych nagrań i koncert akustyczny, a Ciechowski nagrał album "Obywatel świata" i muzykę filmową do niemieckiego serialu "Schloss Pompon Rouge". W 1991 roku Roland Rowiński napisał scenariusz do filmu "Obywatel Świata" na podstawie noweli Ciechowskiego.

W 1993 roku jego żoną została Anna Wędrowska. Ciechowski wydał składankową płytę solową "Selekcja" i tom wierszy "Wokół niej", a z zespołem nagrał płytę "Republika marzeń". W 1996 roku pod nazwą "Grzegorz z Ciechowa" wydał płytę "OjDADAna" z muzyką nawiązującą do polskiego folkloru, zawierającą m. in. utwór "Piejo kury, piejo".
Grzegorz Ciechowski udzielał się też jako producent płytowy. Pomagał Kayah, Kasi Kowalskiej, Justynie Steczkowskiej, Marcinowi Rozynkowi, Krzysztofowi Antkowiakowi i Katarzynie Groniec.

Przedostatnia płyta Republiki "Masakra", zawierająca przeboje takie jak: "Mamona", "Raz na milion lat" i "Odchodząc", została wydana w 1998 roku. Później ukazały się tylko wznowienia dawnych nagrań oraz muzyka Ciechowskiego do filmu "Wiedźmin" (2001). Nagrania do nowej płyty grupy przerwała niespodziewana śmierć Grzegorza Ciechowskiego. W sobotę 22 grudnia 2001 roku w szpitalu w Warszawie, po zorganizowanej w trybie nagłym operacji tętniaka serca, Ciechowski zmarł.

Kilka gotowych piosenek, m.in. "Śmierć na pięć", wydano w następnym roku na płycie pod tytułem "Republika". Zespół zakończył działalność na specjalnym koncercie ("Kombinat"), który odbył się w ramach 23. Przeglądu Piosenki Aktorskiej 16 marca 2002 roku, ale już bez lidera.

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group