Wtorek, 23 lipca
Imieniny: Bogny, Brygidy
Czytających: 4824
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/Kraj: Pogotowie wyróżnione

Środa, 26 października 2022, 8:44
Aktualizacja: 8:45
Autor: red
Wałbrzych/Kraj: Pogotowie wyróżnione
Fot. użyczone
Pogotowie Ratunkowe w Wałbrzychu zostało wyróżnione Platynową Nagrodą Programu „Inicjatywa ANGELS”. Inicjatywa Angels honoruje szpitale i pogotowia ratunkowe przystosowane do szybkiego i profesjonalnego postępowania w przypadku wystąpienia udaru mózgu. Program jest aprobowany przez Europejską Organizację Udaru Mózgu oraz Światową Organizację Udaru Mózgu.

W Polsce do udaru dochodzi średnio co 8 minut. Jest on trzecią co do częstości przyczyną zgonu w naszym kraju i najczęstszą przyczyną trwałego inwalidztwa. Zachorować może każdy – zarówno osoby starsze, jak i młodsze, a nawet dzieci.

W leczeniu udarów bardzo ważny jest czas dotarcie pacjenta do szpitala. Pomoc musi być udzielona jak najszybciej. Należy niezwłocznie wezwać pogotowie, jeśli wystąpią u nas takie objawy jak: niedowład lub porażenie mięśni po jednej stronie twarzy (np. opadanie kącika ust), niedowład lub częściowe porażenie rąk lub nóg, bełkotliwa mowa, zaburzenia widzenia, czy zawroty głowy i utrata równowagi.

Przy udarach mózgu najważniejsze jest to, aby pacjent jak najszybciej miał zapewnioną pomoc medyczną oraz żeby zostały zastosowane odpowiednie procedury, które będą dla pacjenta najkorzystniejsze. Pogotowia ratunkowe odgrywają kluczową rolę, jeśli chodzi o czas dotarcia pacjenta do szpitala, dlatego tak ważne jest, aby brały udział w takich programach, jak Inicjatywa Angels – mówi Marcin Krzyżanowski Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego.

Misją projektu jest zwiększenie liczby pacjentów z udarem mózgu leczonych w odpowiednio przystosowanych warunkach. Odnosi się to zarówno do ośrodków udarowych, jak i fazy przedszpitalnej. Wizja, jaka przyświeca programowi, to zapewnienie wszystkim pacjentom z udarem mózgu takiego samego poziomu leczenia, niezależnie od tego, w jakim miejscu Europy żyją. Realizacja tego celu odbywa się poprzez:
• doskonalenie leczenia pacjentów z udarem,
• standaryzację i optymalizację procedur opieki,
• szkolenia personelu medycznego,
• monitorowanie jakości.

| - Inicjatywa Angels dzięki współpracy z międzynarodowymi ekspertami w dziedzinie medycyny ratunkowej stworzyła platformę do monitorowania jakości opieki przedszpitalnej, umożliwiającej docenienie działalności najlepiej radzących sobie Zespołów Ratownictwa Medycznego, której zasadniczym celem jest poprawa opieki nad pacjentem z udarem mózgu – mówi Ryszard Kułak Dyrektor Pogotowia Ratunkowego w Wałbrzychu.

Dolny Śląsk w Inicjatywie Angels

Wojewódzkie szpitale od kliku lat są nagradzane przez ESO Angels. Do grona docenionych podmiotów dołączyło również Pogotowie Ratunkowe w Wałbrzychu. Istnieją trzy stopnie statusów, które można otrzymać: Złoty, Platynowy lub najwyższy Diamentowy.
• Szpital im. T. Marciniaka we Wrocławiu w 2022 r. uzyskał najwyższy diamentowy status. W poprzednich latach był wyróżniony statusem złotym i platynowym.
• Specjalistyczny Szpital im. A. Sokołowskiego w Wałbrzychu od 2020 r. zdobył już kilka nagród ESO Angels, w tym najwyższe diamentowe i platynowe certyfikaty.

Te dwa szpitale zostały również dołączone do ministerialnego pilotażu leczenia ostrej fazy udarów.

• Pogotowie Ratunkowe w Wałbrzychu uzyskało platynowy status za trzeci kwartał 2022 r.

W trakcie przyłączenia do programu ESO Angels są następujące jednostki:
• Pogotowie Ratunkowe we Wrocławiu
• WSS im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu
• Pogotowie Ratunkowe w Legnicy
• Pogotowie Ratunkowe w Jeleniej Górze
• WSS w Legnicy
• Wojewódzkie Centrum Szpitalne Kotliny Jeleniogórskiej

Twoja reakcja na artykuł?

3
38%
Cieszy
1
13%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
3
38%
Złości
1
13%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group