Poniedziałek, 7 października
Imieniny: Marii, Marka
Czytających: 6872
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION, Kamienna Góra: Pomagają pacjentom z otyłością

Niedziela, 29 września 2024, 6:31
Autor: red
REGION, Kamienna Góra: Pomagają pacjentom z otyłością
Fot. użyczone
Do Powiatowego Centrum Zdrowia w Kamiennej Górze ściągają pacjenci z całej Polski. Cel: zmniejszenie żołądka i szansa na nowe, lepsze życie.

Gdy pomimo ogromnych wysiłków, tradycyjne metody odchudzania nie przynoszą efektów, chirurdzy z Powiatowego Centrum Zdrowia w Kamiennej Górze pomagają pacjentom z otyłością odzyskać zdrowie i lepsze samopoczucie. To właśnie tam przeprowadzane są zabiegi chirurgii bariatrycznej. Czym są? Najprościej ujmując – polegają na usunięciu sporego fragmentu żołądka. Dzięki takiej operacji, pacjenci z otyłością, często obciążeni innymi chorobami, mają szansę na sprawny powrót do zdrowia.

Szpital w Kamiennej Górze, choć niewielki – każdego dnia ratuje zdrowie i życie pacjentów, którzy doceniają wysoką jakość usług medycznych świadczonych w placówce. Na szczególną uwagę zasługuje tu Oddział Chirurgii Ogólnej wraz z Blokiem Operacyjnym, w którym wykonuje się liczne zabiegi: od małoinwazyjnych operacji usunięcia wyrostka robaczkowego czy zabiegów przepukliny, po przeszczepy skóry oraz operacje resekcji żołądka.

To właśnie dzięki tym ostatnim zabiegom, pacjenci ze skrajną otyłością są w stanie wrócić do normalnego życia. Na czym polega rękawowa resekcja żołądka i kto może z niej skorzystać?

Przełom w leczeniu otyłości

Operacja bariatryczna to jedna z radykalnych metod leczenia otyłości. Sam zabieg wykonywany jest metodą laparoskopową, czyli za pomocą specjalnych narzędzi wprowadzanych przez małe otwory w ciele pacjenta. W trakcie zabiegu lekarze potrafią zmniejszyć żołądek, którego objętość u osoby z otyłością może sięgać do ok. 2-3 litrów. Dla porównania żołądek zdrowej osoby, niedotkniętej otyłością ma przeciętnie 1,5 litra pojemności.

- Zanim dojdzie do zabiegu, nasz pacjent lub pacjentka musi przejść szczegółową kwalifikację, która trwa kilka miesięcy. Oprócz wizyt w przyszpitalnej Poradni Chirurgii Ogólnej lub Poradni Gastroenterologicznej przechodzi szereg konsultacji z psychologiem, dietetykiem, w razie potrzeby również z kardiologiem, pulmonologiem czy diabetologiem. Wszystko po to, aby upewnić się, że pacjent jest dobrze przygotowany do zabiegu operacyjnego. Usunięcie fragmentu żołądka powoduje bowiem wiele zmian w organizmie, a największą z nich jest drastyczne ograniczenie apetytu. Osoby po operacjach przyznają, że potrafią najeść się nawet pojedynczym kubkiem jogurtu. Dla kogoś, kto do tej pory spożywał nadmiarowe ilości jedzenia i czerpał z tego przyjemność, może to rodzić poważne problemy psychiczne. Dlatego musimy być pewni na 100%, że osoba da sobie radę w nowej sytuacji.– mówi dr n. med. Artur Trzaskoma, Ordynator Oddziału Chirurgii Ogólnej Powiatowego Centrum Zdrowia w Kamiennej Górze.

Na operacje do Kamiennej Góry ściągają osoby z całej Polski. Najczęściej są to pacjenci do 60 roku życia, u których pomimo chęci zawiodły tradycyjne metody odchudzania, takie jak specjalistyczna dieta czy ćwiczenia. Do zabiegu kwalifikowani są ludzie, których wskaźnik BMI wynosi powyżej 35, lub 30 – jeśli pacjent obciążony jest dodatkowymi chorobami, takimi jak cukrzyca, nadciśnienie czy marskość wątroby.

Przeciwwskazania do operacji bariatrycznych obejmują m.in. ciężkie choroby psychiczne, uzależnienia, niekontrolowane choroby somatyczne oraz brak gotowości pacjenta do współpracy w procesie leczenia pooperacyjnego. Ważne jest, aby pacjent był świadomy konieczności długoterminowej zmiany nawyków żywieniowych i stylu życia.

Po pomyślnym zabiegu pacjent nie zostaje sam. Otrzymuje komplet niezbędnych informacji i wsparcia merytorycznego, jak dbać o siebie w nowym życiu, a także – musi regularnie odwiedzać Poradnię Chirurgii Ogólnej lub Gastroenterologiczną, w której kontroluje swój stan zdrowia.

- Jestem dumna, że nasz szpital stał się miejscem, gdzie można poddać się operacjom bariatrycznym. Te zabiegi nie tylko pomagają w walce z otyłością, ale przede wszystkim zmieniają życie naszych pacjentów na lepsze. To dla nas ogromna satysfakcja i motywacja do dalszej pracy. – mówi Tamara Gronicz-Mleczko, prezes Powiatowego Centrum Zdrowia w Kamiennej Górze.

Zespół chirurgiczny wykonujący operacje bariatryczne nieustannie doskonali swoje umiejętności i podnosi kwalifikacje. W ostatnim czasie uczestniczył w szkoleniu z obszaru zaawansowanych zabiegów chirurgii bariatrycznej, które odbyło się w Oddziale Chirurgii Bariatrycznej w Olsztynie. Pozwoli to w przyszłości poszerzyć zakres zabiegów który placówka w Kamiennej Górze może zaproponować pacjentom.

Szpital bliski mieszkańcom

Szpital w Kamiennej Górze leczy pacjentów w czterech oddziałach – Chorób Wewnętrznych, Chirurgii Ogólnej, Anestezjologii i Intensywnej Terapii i Pediatrycznym. Placówka posiada Izbę Przyjęć oraz kompleksowo wyposażony Blok Operacyjny. Mieszkańcy mogą skorzystać tu także z szerokiej oferty diagnostycznej w Pracowni Diagnostyki Obrazowej (TK, RTG), Pracowni Endoskopowej oraz Pracowni USG. W Powiatowym Centrum Zdrowia znajduje się także szereg poradni specjalistycznych, poradnia POZ oraz Nocna i Świąteczna Opieka Zdrowotna. Niedawno placówka uruchomiła także swój profil na Facebooku, gdzie umieszczane są najważniejsze informacje dla pacjentów, wiadomości z życia szpitala czy ciekawostki medyczne. Stronę można znaleźć pod adresem https://www.facebook.com/PowiatoweCentrumZdrowia

Twoja reakcja na artykuł?

7
78%
Cieszy
1
11%
Hahaha
1
11%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (11)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group