Niedziela, 25 lipca
Imieniny: Krzysztofa, Jakuba
Czytających: 3292
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Poseł Anna Zalewska pyta o stypendia dla najzdolniejszych studentów

Wtorek, 27 września 2011, 7:11
Aktualizacja: 9:30
Autor: red
Wałbrzych: Poseł Anna Zalewska pyta o stypendia dla najzdolniejszych studentów
Fot. użyczone
W związku z rozpoczynającym się rokiem akademickim, parlamentarzystka Prawa i Sprawiedliwości zwróciła się do ministra nauki i szkolnictwa wyższego, Barbary Kudryckiej, z interpelacją poselską w sprawie zmian w systemie stypendialnym dla najzdolniejszych żaków.

- Proponowane przez ministerstwo zmiany zakładają likwidację stypendium naukowego na rzecz wprowadzenia stypendium rektorskiego. Jest to o tyle niekorzystne, że znacząco wpływa na zmniejszenie ilości naukowych stypendystów. Eksperci przewidują, że blisko 70 000 uzdolnionych studentów utraci w tym roku możliwość dodatkowego wsparcia finansowego- mówi Anna Zalewska.

Od najbliższego roku akademickiego stypendia rektorskie otrzyma wyłącznie 10% najlepszych studentów z danego kierunków, konieczne będzie więc uzyskanie dużo wyższej średniej z zaliczonych przedmiotów niż w poprzednich latach.

Warto podkreślić, że takie dodatkowe wsparcie jest niezwykle ważne dla studentów osiągających wysokie wyniki w nauce. Niejednokrotnie stypendia te przekazywane są przez nich na zakup podręczników i innych potrzebnych pomocy naukowych. Często również wspomagają skromny budżet studenta.
- Nie możemy oszczędzać na tych młodych i uzdolnionych osobach. Powiem więcej, powinniśmy opracować takie mechanizmy, by zatrzymać te osoby w kraju, w swoich rodzimych miejscowościach. Potrzebujemy przecież dobrze wyedukowanej kadry. Obecne rozwiązania ministerialne są złe dla studentów. Obawiam się, że dla części z nich, z powodów finansowych, będzie to oznaczać przedwczesne zrezygnowanie z dalszej nauki - kończy parlamentarzystka.

Czytaj również

Komentarze (18) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group