Poniedziałek, 15 sierpnia
Imieniny: Marii, Napoleona
Czytających: 3340
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Poszukiwani w sprawie podwójnego zabójstwa w rękach policji

Sobota, 11 czerwca 2016, 7:33
Aktualizacja: Środa, 15 czerwca 2016, 7:19
Autor: Robert Bajek
Wałbrzych: Poszukiwani w sprawie podwójnego zabójstwa w rękach policji
Fot. Robert Bajek
Trzech mężczyzn poszukiwanych przez policję w związku z podwójnym zabójstwem w Wałbrzychu znajduje się w rękach policji. O szczegółach zatrzymania mówiła dzisiaj podczas konferencji prasowej st. asp. Joanna Żygłowicz i nadkom. Magdalena Korościk.

- Szóstego czerwca wałbrzyska policja otrzymała informację o ujawnieniu zwłok w jednym z mieszkań na terenie Wałbrzycha, Nowego Miasta. Po przybyciu na miejsce potwierdzono ten fakt. Znaleziono zwłoki dwóch mężczyzn w wieku 46 i 53 lat. Podjęto czynności procesowe pod nadzorem prokuratora. Zabezpieczono wszelkie możliwe ślady, które ukierunkowały funkcjonariuszy do wytypowania sprawców tego zabójstwa. Okazało się, że prawdopodobnymi sprawcami jest trzech mężczyzn. Podjęto czynności w celu ich zatrzymania. Mężczyźni udali się w stronę Republiki Czeskiej, na terenie której przebywali. Funkcjonariusze wspólnie z prokuratorem podjęli decyzję o wydaniu postanowienia o przedstawienie im zarzutów zabójstwa. By sprowadzić sprawców do Polski Sąd Okręgowy w Świdnicy wydał Europejski Nakaz Aresztowania. Na podstawie tego dokumentu czeska policja mogła aresztować sprawców zabójstwa Została przeprowadzona sekcja zwłok, która potwierdza fakt dokonania zbrodni, natomiast dla dobra śledztwa nie ujawniamy w jaki sposób dokonano zabójstwa. W tej chwili będziemy badać całe to środowisko i wszystko co jest związane z tym zdarzeniem. Podejrzani zostali zatrzymani przez funkcjonariuszy Republiki Czeskiej we współpracy z polską policją - powiedziała Joanna Żygłowicz - Oficer Prasowy Komendanta Miejskiego Policji w Wałbrzychu.

Wałbrzyscy policjanci podczas czynności wytypowania, odnalezienia i zatrzymania podejrzanych współpracowali z funkcjonariuszami z KWP we Wrocławiu, KMP w Jeleniej Górze, z Prokuraturą Rejonową w Wałbrzychu, Prokuraturą Okręgową w Świdnicy, oraz poprzez KGP w Warszawie z Prezydium Policji Republiki Czeskiej w Pradze, co pozwoliło w ciągu 48 godzin od pozyskania informacji o podwójnym zabójstwie zatrzymać osoby podejrzane.

- 2 sierpnia 2007 roku została podpisana umowa pomiędzy Rzeczpospolitą Polską a Republiką Czeską o współpracy w zwalczaniu przestępczości i ochronie porządku publicznego, oraz współpracy na terenie przygranicznym. Na podstawie tej umowy, oraz Europejskiego Nakazu Aresztowania policja czeska zatrzymała podejrzanych o zabójstwo. W tej chwili trwają procedury ekstradycji tych osób do Polski. Materiały które zgromadziliśmy zostały przekazane do biura międzynarodowej współpracy Komendy Głównej Policji w Warszawie oraz po przetłumaczeniu stronie czeskiej. W tej chwili czekamy na decyzję sądu czeskiego, ponieważ to sąd czeski musi wydać postanowienie o przekazaniu tych osób stronie polskiej. Przypuszczam, że odbędzie się to - jak przepisy mówią - niezwłocznie po wydaniu i uprawomocnieniu się postanowienia - powiedziała nadkom. Magdalena Korościk - Specjalista Zespołu Komunikacji Społecznej Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu.

Zatrzymani mężczyźni to 41-letni Andrzej F., 42-letni Jarosław W. i 45-letni Piotr F. Śledztwo w tej sprawie prowadzi prokuratura w Wałbrzychu. Jeden z zatrzymanych usłyszał już zarzut podwójnego zabójstwa. Za ten czyn grozi kara nawet dożywotniego pozbawienia wolności. Natomiast co do dwóch pozostałych zatrzymanych nie zostały jeszcze sprecyzowane kwalifikacje czynu. Decyzja o zarzutach zostanie podjęta po przeanalizowaniu całości materiału dowodowego.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (12) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group