Środa, 18 maja
Imieniny: Aleksandry, Feliksa
Czytających: 5139
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Powiat grodzki w rękach rządu

Czwartek, 11 marca 2010, 7:33
Aktualizacja: 10:31
Autor: szela
Wałbrzych: Powiat grodzki w rękach rządu
Fot. szela
Władze Wałbrzycha nie ustają w staraniach o odzyskanie praw powiatu grodzkiego. Ma to umożliwić ustawa kompetencyjna, obowiązująca od ubiegłego roku. Wniosek do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych o wprowadzenie zmian administracyjnych będzie omawiany na najbliższej sesji Rady Miejskiej.

Utrata grodzkości była solą w oku prezydenta Piotra Kruczkowskiego od początku jego pierwszej kadencji. Zrozumiałą tylko dla pomysłodawców decyzję, podjęły lewicowe władze w 2003 roku. Prezydent miasta stracił wpływ na drogi, kształtowanie rynku pracy, bezpieczeństwo, szkolnictwo ponadgimnazjalne. Wałbrzych, jeszcze kilka lat temu miasto wojewódzkie, a potem grodzkie, został zdegradowany do poziomu gminy i stanął w jednym rządku z miasteczkami, w których liczba ludności nie przekracza kilku tysięcy.

Przepisy prawne przez długi czas uniemożliwiały podjęcie procesu odwrotnego – czyli przywrócenie Wałbrzychowi poprzedniego statusu. Dopiero w ubiegłym roku sejm przegłosował ustawę kompetencyjną, w której jeden z zapisów może stanowić podstawę do ubiegania się o powrót do stanu sprzed 2002 roku.

Teraz Rada Miejska musi podjąć uchwałę w sprawie skierowania wniosku o przywrócenie grodzkości do resortu spraw wewnętrznych. Potem wniosek będzie omawiany na posiedzeniu Rady Ministrów. Ostateczną decyzję podejmie premier, jednak nie wcześniej, niż w drugim półroczu.

Niestety istnieje obawa, że rząd odrzuci wniosek o przywrócenie Wałbrzychowi praw grodzkich. Powodem może się stać zadłużenie starostwa powiatowego. Jeśli Wałbrzych odejdzie, starostwo zostanie z budżetem niecałych 30 mln zł. Natomiast kwota pożyczek wynosi ok. 40 mln zł. Kto miałby spłacać ten dług – nie wiadomo. Problemem jest również ordynacja wyborcza, nie przewidująca podobnych sytuacji.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group