Czwartek, 18 kwietnia
Imieniny: Alicji, Bogusławy
Czytających: 4599
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Powstaje Program Rewitalizacji Śródmieścia na lata 2015–2025

Środa, 12 sierpnia 2015, 17:00
Aktualizacja: Czwartek, 13 sierpnia 2015, 6:53
Autor: Robert Bajek
Wałbrzych: Powstaje Program Rewitalizacji Śródmieścia na lata 2015–2025
Fot. Robert Bajek
Wczoraj w Publicznym Gimnazjum nr 1 w Wałbrzychu odbyło się spotkanie konsultacyjne dotyczące Gminnego Programu Rewitalizacji Śródmieścia na lata 2015–2025. W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele władz miasta, instytucji kultury, przedsiębiorcy, urbaniści i mieszkańcy zainteresowani rewitalizacją Śródmieścia.

Na początku spotkania Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej przypomniał zebranym, że rewitalizacja jest to proces wyprowadzania ze stanu kryzysowego obszarów zdegradowanych. Proces prowadzony w sposób kompleksowy przez zintegrowane działania na rzecz lokalnej społeczności, przestrzeni i gospodarki. Zgodnie z ustawą zadaniem własnym gminy jest przygotowanie, koordynacja i tworzenie warunków do prowadzenia rewitalizacji. Na rewitalizowanych obszarach można będzie utworzyć specjalne strefy rewitalizacji, które będą mogły korzystać z różnego rodzaju udogodnień administracyjnych, dotacji remontowych czy zwolnień z trybów przetargowych.

- Dzisiaj jest ważny początek określenia planu rewitalizacji, określenia celu do jakiego dążymy, myślenia jak chcemy to rozpisać na etapy, skąd czerpać energię, pomysły, ale również środki na ten proces. Niewątpliwie będzie to długotrwały i niełatwy proces z charakterystycznym elementem sporu, różnych koncepcji, dochodzenia do wspólnych wniosków - powiedział Roman Szełemej

Następnie dr hab. inż. arch. Tomasz Ossowicz z Biura Rozwoju Wrocławia za pomocą prezentacji multimedialnej przedstawił przykłady rewitalizacji dwóch wrocławskich dzielnic - Nadodrza i Psiego Pola, oraz przykłady rewitalizacji przeprowadzonych w Bydgoszczy i Kielcach. Głos w debacie zabrała również profesor Grażyna Grajek, która przedstawiała różne możliwości rewitalizacji Śródmieścia, obejmujące między innymi Plac na Rozdrożu i teren Porcelany Krzysztof, ponieważ prawdopodobnie w niedługim czasie firma ta opuści Śródmieście przenosząc produkcję w inną, bardziej dogodną lokalizację naszego miasta. W tym miejscu może powstać na przykład śródmiejska dzielnica mieszkaniowa.

- Jesteśmy w Polsce liderem przemian rewitalizacyjnych na taką skalę. Razem z Łodzią i Bytomiem. Ustawa dostarczy nam kilku narzędzi, ale ona nie jest w stanie i nie powinna wymyślać za nas co chcemy, żeby w Śródmieściu było, co chcemy, żeby wokół Placu na Rozdrożu powstało, co chcemy, żeby zaistniało wokół Placu Grunwaldzkiego i tak dalej. Ustawa rewitalizacyjna jest elementem formalnego, prawnego, czasami trochę również finansowego wsparcia - powiedział Roman Szełemej na temat uchwalonej kilkanaście dni temu Ustawy Rewitalizacyjnej

Swój pomysł na rewitalizację Śródmieścia mogli też wyrazić wszyscy zainteresowani podczas prac w kilkuosobowych grupach warsztatowych, gdzie nad mapami Śródmieścia zastanawiano się jak powinno ono wyglądać za 10 lat, jakie bariery, problemy i trudności należy pokonać, co zrobić, aby Śródmieście tętniło życiem i kto powinien brać czynny udział w działaniach rewitalizacyjnych Śródmieścia.

Spotkanie dotyczące programu rewitalizacji Śródmieścia zorganizowano w ramach rozpoczętego właśnie cyklu rozmów i konsultacji ze wszystkimi środowiskami będącymi interesariuszami procesów rewitalizacyjnych w naszym mieście. Wynikiem tych debat ma być przyjęcie dokumentu „Gminny Program Rewitalizacji Wałbrzycha na lata 2015-2025”.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (17)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group