Środa, 4 sierpnia
Imieniny: Dominika, Jana
Czytających: 3177
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

powiat wałbrzyski: Pracują nad powiatową strategią

Poniedziałek, 17 lutego 2014, 17:39
Aktualizacja: 22:29
Autor: opr. PAW
powiat wałbrzyski: Pracują nad powiatową strategią
Fot. użyczone
Trwają prace nad Strategią Rozwoju Powiatu Wałbrzyskiego na lata 2014–2020. W jednym ze spotkań grupy roboczej wzięli udział goście z Urzędu Marszałkowskiego, m.in. dyrektor instytutu rozwoju terytorialnego we Wrocławiu, Maciej Borsa .

Strategia Rozwoju Powiatu Wałbrzyskiego na lata 2014-2020 powstaje na mocy rozporządzenia starosty wałbrzyskiego Józefa Piksy z września ubiegłego roku.
- Opracowanie nowej strategii jest niezbędne w związku z finansowaniem unijnym na lata 2014-2020. To również bardzo ważny dokument, który określa cele i zamierzenia w rozwoju naszej ziemi – mówi starosta wałbrzyski Józef Piksa.

Podczas spotkania zespołu ustalono haromonogram ramowy prac nad strategią, który przewiduje jej powstanie do lipca tego roku. W pierwszy etapie prac planowane są sesje warsztatowe oraz przeprowadzenie ankiety wśród gmin powiatu. Dokument będzie w maju akceptowany przez komisje merytoryczne rady powiatu. W maju i w czerwcu będą trwały konsultacje społeczne na temat strategii, a rozpatrzenie wypracowanych podczas nich uwag i sprawozdanie z przebiegu planowane są na koniec lipca. Także w tym miesiącu powinna być gotowa ostateczna wersja strategii, która zostanie wówczas przedstawiona pod glosowanie rady.
- Dziękujemy za współpracę członkowi zarządu województwa dolnośląskiego, dr Jerzemu Tutajowi, który aktywnie włączył się w tworzenie strategii. Współpracujemy z agendami Urzędu Marszałkowskiego i współpraca ta jest doskonała. Strategia nasza musi być bowiem spójna ze Strategią Rozwoju Województwa Dolnośląskiego 2020 – deklaruje wicestarosta Andrzej Lipiński.

Radny Marek Tarnacki ma na temat powstania strategii własną opinię.
- Wielokrotnie na sesjach zwracałem uwagę, że taki dokument powinien powstać i że jest to konieczność – mówi Tarnacki. – To powinien być nowoczesny dokument, który będzie stanowić narzędzie pomocnicze w zarządzaniu powiatem. Powiat powinien mieć taką strategię, żeby mógł realizować kolejne zadania i nie dryfować jak to ma miejsce obecnie, a podążać w określonym kierunku. Zarząd Powiatu zajął się tą strategią zbyt późno i wygląda to trochę jak gaszenie pożaru. Mam pewne wątpliwości, czy w tak krótkim czasie uda się te wszystkie punkty zrealizować zgodnie z harmonogramem.

Tymczasem radny Krzysztof Kwiatkowski miał spore zastrzeżenia do trybu powstania zespołu pracującego nad strategią.
- WWS jako drugi co do wielkości klub radnych w powiecie nie ma w tym zespole swojego przedstawiciela i dopiero teraz dowiadujemy się, że taki zespół powstał i prowadzi prace - mówi Kwiatkowski. – To ważny dokument, a WWS został świadomie pominięty w tych pracach. Szkoda, że przewodniczący Rady Powiatu nie daje nam szansy pracowania nad tym dokumentem.

Kolejne spotkanie w sprawie powiatowej strategii planowane jest na 25 lutego na godzinę 12:00 w siedzibie Starostwa Powiatowego .

Czytaj również

Komentarze (6) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group