Poniedziałek, 26 lipca
Imieniny: Anny, Grażyny, Mirosławy
Czytających: 3393
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Prezydent Szełemej odnosi się do rankingu Pulsu Biznesu i zadłużenia Wałbrzycha

Piątek, 26 września 2014, 6:25
Aktualizacja: 7:10
Autor: PAW
Wałbrzych: Prezydent Szełemej odnosi się do rankingu Pulsu Biznesu i zadłużenia Wałbrzycha
Fot. red.
Dziś zaprezentowaliśmy na naszym portalu ranking sporządzony przez Puls Biznesu, a dotyczący najbardziej zadłużonych w Polsce gmin, miast, powiatów i województw. W gronie miast grodzkich na podium znalazł się Wałbrzych. Ta informacja wywołała spore poruszenie podczas dzisiejszej sesji Rady Miasta, a do tematu odniósł się prezydent Roman Szełemej.

Przypomnijmy, że Puls Biznesu informuje, że„…podstawą rankingu jest wskaźnik długu do rocznego dochodu samorządu…”

Biorąc pod uwagę miasta grodzkie, przewodzą Siedlce (zadłużenie do rocznego dochodu w procentach) – 76,89, ale już na drugim, w tym przypadku niezbyt zaszczytnym miejscu, znajduje się Wałbrzych – 64,17, który wyprzedza Żory – 62,54.

Prezydent Roman Szełemej tak ocenił ten ranking:
- Publikowane są różne plebiscyty i rankingi dotyczące samorządów – mówi Szełemej. – Moim zdaniem powinniśmy się powstrzymać od negatywnych ocen dotyczących tego rankingu, bowiem należy zdać sobie sprawę, że Wałbrzych jest jednym z najuboższych miast w Polsce i to w wielu wskaźnikach. Jesteśmy miastem, które zaczęło proces modernizacji z najniższej pozycji. Byliśmy postrzegani jako biedne, zaniedbane miasto znajdujące się w katastrofalnym stanie. Musieliśmy zapłacić za błędy popełnione przez poprzedników i rozpocząć intensywny proces modernizacji. Inwestycje, które są realizowane w mieście, są finansowane w dużej mierze ze środków zewnętrznych, ale przecież Gmina musi mieć swój wkład własny. W ostatnich 4 latach Gmina Wałbrzych otrzymała 170 milionów złotych ze środków UMWD i to świadczy o tym, że staramy się nadgonić ten stracony czas. Moim zdaniem, proces inwestycyjny w mieście musi być kontynuowany, żebyśmy wyszli z cienia. Pamiętajmy, że nie startowaliśmy z pozycji średnio zamożnego miasta, tylko z poziomu biednego, zaniedbanego miasta.

Skarbnik Ewa Kłusek uważa natomiast, że ranking zaprezentowany przez Puls Biznesu jest krzywdzący dla naszego miasta.
- Ranking ten został przygotowany w oparciu o przepisy, które obecnie już nie obowiązują – tłumaczy Ewa Kłusek. – Ranking nie bierze pod uwagę środków unijnych pozyskiwanych przez samorządy, a w przypadku naszego miasta są to bardzo poważne środki. Faktyczne zadłużenie Wałbrzycha na koniec 2013 roku wynosi 42,71 procenta i nie ma żadnego zagrożenia w związku z tym zadłużeniem. Nie wiem, czemu mają służyć takie rankingi, ale są one krzywdzące dla Wałbrzycha.

Czytaj również

Komentarze (45) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group