• Czwartek, 12 grudnia 2019
  • Godz. 9:51
  • Imieniny: Adelajdy, Ady, Aleksandra, Dagmary, Konrada
  • Czytających: 2302
  • Zalogowanych: 1
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Program „Rodzina 500+” wciąż wzbudza emocje

Wiadomości: Kraj
Niedziela, 27 grudnia 2015, 16:42
Aktualizacja: Poniedziałek, 28 grudnia 2015, 7:52
Autor: red
Fot. red
Prawdopodobnie od drugiego kwartału przyszłego roku w życie wejdzie szeroko komentowany projekt rządu autorstwa Prawa i Sprawiedliwości „Rodzina 500+”.

„To system wsparcia rodzin. Świadczenie w wysokości 500 zł będzie wypłacane rodzicom lub opiekunom na dziecko do momentu osiągnięcia przez nie 18 lat. Świadczenie wychowawcze 500 zł już w drugim kwartale 2016 roku trafi do polskich rodzin. Świadczenie może otrzymać ponad 2,7 mln rodzin na ok. 3,8 mln dzieci.

– Wychodzimy z założenia, że rodzina to nie koszt a inwestycja. Mamy nadzieję, że program „Rodzina 500 plus” pomoże nie tylko tym, którzy mają dzieci, ale także zachęci kolejnych do posiadania pociech – mówi Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Kto otrzyma świadczenie 500 zł?

Projekt „Rodzina 500+” to system wsparcia rodzin. Świadczenie w wysokości 500 zł będzie wypłacane rodzicom lub opiekunom na każde dziecko do momentu osiągnięcia przez nie 18 lat. Świadczenie ma pomóc częściowo pokryć wydatki na wychowanie dziecka.

W przypadku, gdy ubiegamy się o świadczenie na pierwsze dziecko, obowiązywać będzie kryterium dochodowe 800 zł. Jeśli dziecko jest niepełnosprawne kryterium rośnie do 1200 zł. Na drugie i kolejne dzieci próg dochodowy już nie będzie obowiązywać.

Świadczenie wychowawcze otrzymywać mogą rodzice, opiekunowie prawni lub opiekunowie faktyczni dziecka. Jeśli dzieckiem lub dziećmi opiekują się oboje rodzice lub opiekunowie, świadczenie otrzyma tylko jedno z nich.

Jak otrzymać świadczenie 500 zł?

Świadczenie wychowawcze 500 zł będzie wypłacał urząd miasta, gminy, ośrodek pomocy społecznej lub centra do realizacji świadczeń socjalnych. Wniosek o to świadczenie będzie trzeba składać co roku w miejscu zamieszkania. O terminie składania wniosku obowiązkowo informować będzie nas organ wydający świadczenie.

Gdy rodzina będzie ubiegać się o świadczenie na drugie i kolejne dzieci nie będzie konieczności dołączania zaświadczenia o dochodach. Jedynie świadczenie na pierwsze dziecko uzależnione będzie od kryterium dochodowego, a więc co roku trzeba potwierdzić fakt nieprzekroczenia tego progu. We wniosku trzeba podać dane osoby starającej się o świadczenie oraz dane dzieci wraz z dodatkowymi zaświadczeniami i oświadczeniami. Jednocześnie gmina sama będzie pozyskiwała podstawowe dane o dochodach, więc nie trzeba będzie już dołączać tych informacji.

Wnioski będzie można składać przez internet. Świadczenie wychowawcze, tak jak wszystkie świadczenia rodzinne, będzie wypłacane w sposób dogodny dla rodziców, czyli przede wszystkim przelewem na konto lub przekazem pocztowym.

Kiedy świadczenie 500 zł będzie wypłacane?

Projekt niebawem trafi do konsultacji społecznych. Zmiany zwiększą środki rodzin na wychowanie dzieci. Ważne jest, aby głos zabrały wszystkie zainteresowane strony. Konieczne jest także odpowiednie przygotowanie samorządów, które będą zajmować się wypłacaniem świadczenia. Wszelkie prace nad projektem planujemy zakończyć w I kwartale 2016 roku”.

www.mpips.gov.pl

Czytaj również

Komentarze (38) Dodaj komentarz

~ 27-12-2015 12:09
pomoc potrzebuja rodzice gdzie dochod na rodzine jest bardzo niski. Jestem za pomoca ale nie w formie pieniedzy powinny byc bony ktore rodzic realizuje w sklepie konkretnie przeznaczone na dzieci. Pieniadze w tych szczegolnie patologicznych rodzinach nie beda przeznaczone na polepszenieu bytu dziecka, ale wiadomo na inne cele, a nikt przeciez nie bedzie kontrolowal na co dana rodzina przeznaczyla pieniadze.
~troll 27-12-2015 12:21
Żadne z moich 7 dzieciarów nie zobaczy choćby jedną stówkę. Za całość pisowskich srebrników zakupię nalewki typu deja vu.
~buc 27-12-2015 12:23
Jakie bony? A za co ja będę walił gleborzuty?
~ 27-12-2015 12:41
a mi sie wydaje ze kazdy tu mysli po sobie. jaka gnida moralna trzeba byc by mowic ze biedni ludzie bede kase wydawac na wino.... po takich komentarzach zaczynam sie zadtanawiac, w czym jest lepszy ten co wyda ta kase na osmiorniczki i whiski od tego co wyda na wino. ej bogacze zarobasy sitwo PO, macie rzenujaca wizje o Polakach, ale to tylko swiadczy o was.
~benkmen 27-12-2015 12:42
Wypłącane będzie od momentu poczęcia????Hurrra!!!;-)
~Kasia 76 27-12-2015 12:50
Znam mamę która czeka na pieniądze ale nie dla dzieci tylko dla siebie na ciuszki a dzieci jak dzieci siedzą u dziadków lub przed komputerem super pis kupił sobie głosy sprzedaliśmy się za 500+
~Logik 27-12-2015 13:19
Najgłupszy pomysł jaki mógł powstać w główkach tzw. polityków . Należało najpierw podwyższyć znacząco zasiłki rodzinne na wszystkie dzieci np . do 200 zł na dziecko. pozostałe środki przeznaczyć na opłatę obiadów , przedszkola, dofinansowanie leczenia dzieci , zajęcia dodatkowe w szkołach , domach kultury ,karnety na basen , bilety do kina itp.Część pieniędzy mozna też przeznaczyć na dofinansowanie wypoczynku wakacyjnego. Można zapewnić wszystkim dzieciom bezpłatne podręczniki.I tylko wtedy z pieniędzy skorzystają dzieci . Jak się da rodzinom gotówkę do ręki , to dzieci najmniej z niej skorzystają.
~buc do benkmen 27-12-2015 13:27
Poczęte przy zgaszonym świetle w pozycji po bożemu ochrzczone i z partyjną legitymacją pis ojca i matki z kwitem zaświadczającym od proboszcza. Inne sa gorszego sortu.
~ojciec 27-12-2015 16:08
A ja uważam ze to dobry pomysł... pomysł wysyłania dzieci do szkoły o rok wcześniej miał na celu żeby szybciej poszły do roboty, ale uzasadniano go tym ze przecież w europie to idą do szkół jeszcze wcześniej, jak dodawano wieku emerytalnego to mówiono ze każdy staruszek i tak woli pracować niż siedzieć w domu, poza tym w skandynawii pracuja jeszcze dłużej, to teraz zgodnie za słowami poprzedniego rządu, podobnie jak w europie zachodniej należy dawać wysokie zasiłki, patrz np. Rodziny tureckie w niemczech, arabskie we francji. Np w skandynawii jest 40 procent podatku, po czym państwo oddaje biedakom. Rodzice którzy zdecydowali się w trudnych czasach mieć dzieci muszą mieć wsparcie. Jak wspiera się kościół, polityków, bankierów to nie ma w tym nic dziwnego a jak przyszłość narodu to żal...
~ojciec 27-12-2015 16:15
A może przeciwnic y tego rozwiązania są samolubami, zadufanymi w sobie. Narcyzami to żyją z rodzicami po 30 tce, zarabiają tylko na swoje wydatki i nie wiedzą ze rodzina 4 osobowa przy łącznym średnio dochodzie np w walbrzychu 4000 tys zl ogląda każda złotówkę kilka razy za nim wyda. Nie wiedzą tego bo nic nie wiedzą o życiu. A ją nawet byłbym za opodatkowaniem wszystkich którzy nie mają dzieci a są zdrowi i mogą mieć. Dlaczego z późniejszej pracy moich dzieci mają mieć emeryturę... powszechnie wiadomo ze nie odkladamy na swoją emeryturę, tylko finansujemy emerytów naszych rodziców. Hipokryzja ze na wino ktoś wyda te pieniądze. To podobnie jak zasiłek w mops też można wydać na wino a funkcjonuje w naszym systemie od niepamiętnych czasów... jak nie będzie polskich dzieci to będziemy zasilać
~ojciec 27-12-2015 16:17
Innymi nacjami, czego nie chcą nawet prawdziwi katolicy bo mają obawy, to jest mentalność polska, temu nie daj tamtemu też nie, tamten pijak a ten żyd a ja jestem panem zycia, oj przyda się trochę pokory niektórym w życiu.
~Aga42 27-12-2015 16:35
a ja mam pytanie czy dziecko majace 18 lat uczace sie to inne dziecko jemu sie nie nalezy albo pierwsze i jedyne w wielu rodzinach zaczyna sie segregowac dzieci dajcie ludzia wiecej zarobic wieksze pensje ok wiekszosc matek sporzytkuje te pieniadze z mysla o dzieciach ale wlasnie zawsze jest ale najpierw duzo obiecuja potem wycofuja sie powinno to byc od 1 stycznia a nie jakies terminy ktore przeciagaja sie w nieskonczonosc
~radny 27-12-2015 16:39
MOPS powinien dawać talony. Podejmę ten temat na najbliższej sesji rady miejskiej.
~troll do ojciec 27-12-2015 16:59
Ojciec opodatkuj swoją facjatę, a poza tym istnieje takie coś jak prezerwatywa i całe zarobione pieniądze będziesz mógł wydawać na przyjemności a nie oglądać każdą złotówkę.
~ 27-12-2015 17:24
ojciec a pytanie z czego rzad da czy rzad ma wlasne pieniadze odpowiem ci nie, to sa nasze nas podatnikow wiec smieszy mnie jak mowia, jak to rzad cacy bo da. Zasada jest zawsze ta sama rzad da nasze pieniadze, ale zeby innym dac trzeba innym zabrac i jak myslisz z czego???? Poza tym dllaczego nic nie mowia o emerytach gdzie ich emeryury sa glodowe nie wszyscy maja mozliwosc dorabiania bo albo chory, albo za stary mlody czlowek ma mimo wszystko wieksze szanse jesli chce miec wiecej dzieci musi tez byc za to opdowiedzialny czy bedzie go stac na wychowanie. Owszem w innych krajach sa dodatki na dzieci, ale te kraje sa bogate a nam daleko do nich
~JaaaJa 27-12-2015 18:20
a ja się cieszę z 500 zł nie pogardzę mimo iż mam wystarczające dochody dla utrzymania 4 osobowej rodziny
~jola 27-12-2015 18:56
ale czego sie tak czepiace tych co to maja dzieci?przeciesz dostana po te 500 zl na dzieciaka ale wtedy nie dostana juz z innych instytucji czyli z mops bo im dochod przekroczy ,to jasne jak slonce po to nasz cudowny rzad to wymyslil a takim sposobem odciaza mops z zasilkow celowych czy te zinnych ,niestety prog dochodowy bedzie w tych rodzinach przekroczony
~GCH 27-12-2015 18:57
Typowa polska zawiśc-kiedy sie z tego wyleczymy?
~GCH 27-12-2015 19:00
Jeżeli masz wystarczające dochody (jak Pan Giertych) możesz nie skłaca wniosku-proste,bedzie Ci lżej na duszy
~do ojciec 27-12-2015 19:17
"...A ją nawet byłbym za opodatkowaniem wszystkich którzy nie mają dzieci a są zdrowi i mogą mieć...". Człowieku przeczytaj to i jeszcze raz pomyśl co napisałeś... i szybko przeproś, że święta i tak napisałeś bez rozumu.
~ 27-12-2015 20:16
8 lat rządzili i tak wyrządzili że 3 mln Polaków uciekło za granicę. Ci rządzą 1 mc i nie dadzą im porządzić ino suchej nitki nie zostawiają ale PIS mówi że idzie do przodu i nie bedzie zważało na hucpy medialne Pana Kraśki, wiece pana Petru i zdzieranie gardła Hieny Roku 2015 - Lisa.
~666 27-12-2015 20:20
Tak jest! Opodatkować księży! Zdrowi, a nie mają dzieci, tylko czasem przytulą i popieszczą cudze.
~emeryt 700 zł 27-12-2015 21:59
emerytur starczy dla wszystkich powtarzam dla wszystkich! jak system będzie sprawiedliwy i zabierze policjantom, górnikom,prokuratorom,Krus itd ale, no ale , kto to wreszczie zrobi? nadal takiego nie widać chociasz wszyscy o tym wiedzą
~v7 27-12-2015 23:08
Najlepiej jak państwo obiecuje wczasy za składki OFE na Majorce, a później Tusk mówi, te pieniądze nie były Polaków. Teraz się martwią kto dostanie, szczególnie radni, tak wam wiecznie mało za kupione głosy prawda PANIE radny.
~ 28-12-2015 0:08
teraz to niech się .......
~august mocny 28-12-2015 9:18
Ja moge sam oplacac komus 2 dzieci w formie podatku-pozyczki jak ktos chce, ale spisujemy umowe ze te same dzieci beda mi wyplacaly swiadczenie jako emeryture a nie uciekna do Anglii. Uczciwe?
~radny 28-12-2015 10:10
A więc tak. Na sesji podrzucę taki pomysł: MOPS zamiast pieniędzy daje tylko talony, za które można będzie nabyć wszelkie środki spożywcze poza alkoholem. Wymiana talonu na pieniądze będzie utrudniona, bowiem w sklepie posiadacz talonu będzie musiał przedstawić dokument świadczący o tym, że pobiera zasiłek z MOPSu. Podobnie będzie wyglądał zakup art. przemysłowych i odzieży. Zostaną podpisane umowy ze sklepami na terenie gminy Wałbrzych, gdzie będzie można taki talon zrealizować, również z dokumentem świadczącym o pomocy z MOPSu. Innej opcji nie będzie. Zgłoszę to po nowym roku, bowiem teraz jestem na wczasach na Majorce.
~do ojciec 28-12-2015 11:08
lemingom i lewactwu ktore cie krytykuja nie przeszkadzalo gdy politycy PO na jeden obiad wydawali po 2 tysiace w Sowa&Przyjaciele. Tym samym ludziom przeszkadza teraz to, ze ty dostaniesz 1500zl na na twoje dzieci. Nie na osmiorniczki dla politykow PO, tylko na twoje dzieci. Przeszkadza im to tylko dlategoi, ze jest to pomysl PISu. To ten sam sort ludzi, ktorym osmiorniczki nie przeszkadzaly i mowili ze to nic strasznego, jak prywatne obiady politykow PO byly oplacany ze sluzbowych kart. To ten sort ludzi, ktory jak tylko Kaczynski pusci baka, to sie obraza i wyjda na ulice Majdan robic w celu obrony demokracji.
~ktos 28-12-2015 12:27
Jak ci wzgardzani czarni z afryki - przybył biały ze świecidełkami i już może być naszym królem. A co tam Konstytucja, Trybunał, Prawo? Najważniejsze, że będziemy mieć (?) 500 zł na dziecko. I co najgorsze, najwięcej dostanie patologia, która rodzi najwięcej dzieci. Ale ciemny wyborca to dobry wyborca
~ojciec 28-12-2015 16:50
A co do szukania źródeł finansowania tego pomysłu, to bym się nie odwoływał do magicznych słów NIE MA... bo zazwyczaj pieniędzy nie ma a jednak wszystko funkcjonuje. Dla porównania bym zapytał komu należy przestać dawać, żeby mogły dostać rodziny z dziećmi? Być może finanse pozostaną na tym samym poziomie, ale grupy wsparcia nie dostaną. PATRZ: PRZYCHYLNE MEDIA, PRZYCHYLNI PRZEDSIĘBIORCY... Wystarczy zacząć od wydatków miasta Wałbrzycha i przejrzeć co i ile dla kogo jest wydawane i czy jest potrzebne??? Okaże się, że 50 % można bez uszczerbku wydać na co innego. A do tego co o prezerwatywie pisał wyżej, WSKAZUJE, ŻE NIE ZBIERASZ NA SWOJĄ EMERYTURĘ TYLKO SWOICH RODZICÓW, TAK WIĘC JAK NIE BĘDZIESZ MIAŁ DZIECI TO W UCZCIWYM (WEDŁUG CIEBIE) SYSTEMIE NIE POWINIENEŚ MIEĆ EMERYTURY.....
~ojciec 28-12-2015 16:54
DLACZEGO MOJE DZIECI MAJĄ ZARABIAĆ NA TWOJĄ EMERYTURĘ??? SKORO TY UŻYWAŁEŚ PREZERWATYW, I ŚMIAŁEŚ SIĘ ZE MNIE ŻE CHCIAŁEM MIEĆ DZIECI... Ale skoro ty chcesz również pieniędzy na starość, którą wypracują moje dzieci to musisz się godzić na system w którym to ja dostanę... CHYBA ŻE JESTEŚ IDIOTĄ I WIERZYSZ ŻE NIE MA PIENIĘDZY BO MÓWIĄ CI TO POLITYCY KTÓRZY SOBIE WYDAWALI NA ZEGARKI, PRZELOTY SAMOLOTEM, KOLACJE, BANKIETY...
~ 28-12-2015 18:07
czy naprawde to jest ciezkie do zrozumienia, zeby dac trzeba innym zabrac i to z nas podatnikow nie ma innej opcji ny za to zaplacimy, a nie rzad !!!!!
57jurand 28-12-2015 20:23
Tu akurat zaskoczę tego gościa co cały czas pierdzieli o pierdzącym Kaczyńskim. Mojej córce należy się tysiączek i nawet nie wyobrażam sobie gęby Kaczyńskiego przerobionej na bambosza.Jak nie da to .....
~ciężkie 28-12-2015 21:14
Ciężkie do zrozumienia... Finanse redystrybuje państwo czyli rząd, rozporządza naszymi podatkami, może wydać na program 500+ albo na nowe limuzyny na prenumerate gazety, kolację, plac zabaw albo kościół lub wykupić czas antenowy w telewizji.
~Natkański 28-12-2015 21:27
a ile płacicie za nieudaczników którzy rządzili i rządzą w tym mieście przykład-przecież was okradli kradnąc pieniądze za obwodnice,następny przykład były Prezydent wręcza w grudniu nagrodę Prezesowi MPK za dobrze działającą Firmę a na początku stycznia jest ogłoszone bankructwo i co jeszcze cos o podatnikach,dlaczego mieliście wówczas zamknięte pyski
~Jerzy Jacek Pilchowski 29-12-2015 1:26
~ciężkie: O ile dobrze zrozumiałem to jest pan zwolennikiem redystrybucji pieniędzy do kieszeni lichwiarzy i specjalistów od szemranych przetargów.
~cygan 29-12-2015 10:56
Rząd nie da pieniędzy, bo ich nie ma. Nie dostaną na swoje dzieciątka ani lewaki, ani pisowskie oszołomy, ani lemingi. Już kiedyś Wałęsa obiecał po 100 milionów dla każdego, i co? I G..NO !!! Dalej sobie wierzcie w te pisowskie kłamstwa, wiara ponoć czyni cuda.
~do ojciec 31-12-2015 15:09
ano dlatego, że z moich pieniędzy są wypłacane emerytury dla Twoich rodziców. Jak solidarność, to solidarność.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group