Środa, 17 sierpnia
Imieniny: Julianny, Jacka
Czytających: 4224
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION, Jedlina-Zdrój: Przebudowa linii kolejowej nr 285

Czwartek, 25 sierpnia 2016, 11:31
Aktualizacja: Piątek, 26 sierpnia 2016, 10:30
Autor: Robert Bajek
REGION, Jedlina-Zdrój: Przebudowa linii kolejowej nr 285
Fot. Robert Bajek
Dzisiaj w Urzędzie Miasta Jedliny–Zdrój odbyło się spotkanie dotyczące podpisanej pre–umowy w sprawie przebudowy linii kolejowej nr 285 na odcinku Świdnica Kraszowice – Jedlina–Zdrój.

- 21 kilometrów, 410 metrów - wydaje sie, że jest to niewiele torów kolejowych w zasobach Polskich Linii Kolejowych, ale to bardzo wiele dla Aglomeracji Wałbrzyskiej. Dzisiaj przeżywamy swoiste deja vu. Czytałem materiały historyczne w jaki sposób powstawała ta linia wzdłuż rzeki Bystrzycy około 150 lat temu, kiedy powstawały specjalne stowarzyszenia, lobby ówczesnych samorządowców. Około 1864 postanowiono, że ta linia jest potrzebna dla rozwoju turystyki w tej części Sudetów, oraz komunikacji pomiędzy poszczególnymi gminami. Te linię wybudowano ostatecznie w 1904 roku. Wtedy oddano ją do użytku. Dzisiaj poprzez fakt, że Polskie Linie Kolejowe podpisały pre-umowę z naszą instytucją pośredniczącą Aglomeracji Wałbrzyskiej, wracamy do źródeł, bo są te same argumenty, że w Aglomeracji Wałbrzyskiej liczy się nie tylko przemysł, ale liczy się także turystyka. Ta linia kolejowa może być prawdziwym krwioobiegiem dalszego rozwoju turystycznego, bo łączy wiele atrakcji turystycznych od Świdnicy do Jedliny. Ta linia sama w sobie jest zabytkiem, te będące ewenementem na skalę europejską rozwiązania konstrukcyjne niektórych wiaduktów, 23 obiekty mostowe. Wiemy, że tego typu linie znakomicie funkcjonują w całej Europie i mają dużą popularność. Oprócz aspektu turystycznego to także może być przebieg ruchu pasażerskiego naszych mieszkańców od Nowej Rudy, Głuszycy, okręgu jedlińsko-walimskiego w kierunku Wrocławia. Dzisiaj możemy powiedzieć, że proces inwestycyjny się rozpoczyna - powiedział Leszek Orpel, burmistrz Jedliny-Zdroju.

Rewitalizacja ma być przeprowadzona dzięki środkom przyznanym Aglomeracji Wałbrzyskiej w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Przebudową objęty zostanie przeszło 21-kilometrowy odcinek linii od stacji Świdnica Kraszowice do stacji Jedlina-Zdrój. W ramach rewitalizacji prace będą prowadzone również na odcinkach Świdnica Kraszowice - Świdnica Miasto i Jedlina-Zdrój - Wałbrzych. Projekt ma kosztować przeszło 108 milionów złotych, z czego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wniosą kwotę 33 398 200 złotych jako wkład własny, a na kwotę 74 706 500 złotych niezbędne będzie dofinansowanie w ramach instrumentu ZIT AW.

- Ten projekt na tym etapie podpisanej umowy nie byłby możliwy, gdyby nie konsekwentna życzliwość ze strony PKP PLK. Dwa lata temu na tej sali zebraliśmy się po to, żeby chronić tę linię przed rozebraniem. Udało się ją obronić. Później to PLK właśnie było i jest rzecznikiem tego, aby tę linię rewitalizować. I to jest bardzo znaczące. Wartość tej inwestycji, oszacowana na podstawie wykonanych wstępnych projektów kosztorysu będzie wynosić prawie 110 milionów złotych. To jest ogromna suma środków na którą składa się wkład własny gmin Aglomeracji Wałbrzyskiej, w wysokości prawie 75 milionów złotych i wkład własny Polskich Linii Kolejowych, w wysokości prawie 34 milionów złotych. Ważne jest, że te 110 milionów złotych zostanie wbudowanych w infrastrukturę gmin, które będą jakby gospodarzem tej linii, a więc Gminy Świdnica Miasto, Świdnica Gmina Wiejska, Gmina Walim, Gmina Jedlina a ponieważ linia 285 dołącza w Jedlinie do linii 286 z Wałbrzycha do Kłodzka, będzie to miało bezpośredni wpływ na to, co dzieje się w Gminie Wałbrzych i Gminie Głuszyca. W wyniku argumentowania a później głosowania udało się w Aglomeracji Wałbrzyskiej przekonać 22 gminy, żeby wszystkie swoje środki przeznaczone na infrastrukturę kolejową, czyli prawie 75 milionów złotych przeznaczyły na linię, która dotyczy bezpośrednio sześciu gmin. Jest to wyraz mądrości. To pokazuje, że jesteśmy w stanie wznieść się ponad partykularyzmy po to, żeby stworzyć projekt, który jest realizacją koncepcji sprzed 4 lat - Wałbrzyskiej Kolei Aglomeracyjnej. Zakładamy, że rewitalizacja linii 285 do 2020 roku doprowadzi do zamknięcia pętli, która będzie służyła nie tylko turystycznie, ale będzie służyła jako linia pasażerska na trasie Świdnica-Jaworzyna-Świebodzice-Wałbrzych-Jedlina-Walim-Kraszowice-Świdnica. Projekt jest przyjęty i będzie realizowany w latach 2017-2020 - powiedział Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha.

Linia kolejowa nr 285 to jedna z najbardziej atrakcyjnych turystycznie, najbardziej malowniczych tras kolejowych nie tylko na terenie Aglomeracji Wałbrzyskiej czy Dolnego Śląska, ale i w całej Polsce. 82-kilometrowa linia łączy dworzec Wrocław Główny ze stacją w Jedlinie-Zdroju. W roku 2000 na tej linii ruch pasażerski został zawieszony z uwagi na zły stan techniczny infrastruktury kolejowej. Dzięki podpisanej pre-umowie i planowanej rewitalizacji linii nr 285 sytuacja ta ulegnie zmianie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group