Niedziela, 25 października
Imieniny: Darii, Kingi
Czytających: 2460
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Przedwojenny dokument znaleziony w Grzędach

Wiadomości: REGION, Grzędy
Środa, 6 września 2017, 10:09
Autor: Piotr Skomorokiewicz
Fot. Piotr Skomorokiewicz
Dokument pochodzący sprzed II Wojny Światowej został odnaleziony podczas prac remontowych w kościele w Grzędach (gmina Czarny Bór).

- Akurat ten kościół w Grzędach teraz remontujemy i w zeszłym tygodniu, wymieniając belki, które znajdują się u podstaw wieży znaleźliśmy dokument, który nas bardzo zaciekawił, zaskoczył i ucieszył. Jest to dokument z 1939 roku z rozpiską wszystkich mszy św. w całym regionie wałbrzyskim – mówi ks. Paweł Oskwarek, proboszcz parafii w Czarnym Borze.

Znaleziony dokument jest w bardzo dobrym stanie. Złożony w kosteczkę i schowany za jedną z belek przetrwał ponad 78 lat. Niewielkie zadarcia na rogach sugerują, że mógł być przytwierdzony np. pinezkami do tablicy z ogłoszeniami. Wykonany z grubego, tłoczonego papieru, z bardzo dobrze zachowanymi nadrukami w stylu gotyckim. Zawarte są w nim informacje odnośnie nabożeństw w okresie letnim w różnych kościołach dzisiejszego powiatu wałbrzyskiego, m.in. w Jedlinie Zdroju, Dziećmorowicach, Mieroszowie, Jabłowie, Czarnym Borze, Grzędach i Wałbrzychu.
- To jest taka moja interpretacja, że już podczas wojny ktoś z parafian, Niemców, chciał tę karteczkę schować, przypuszczając, że na pewno za jakiś czas ktoś ją znajdzie. No i znaleźliśmy my, w 2017 roku. Chcielibyśmy uczynić z tego pamiątkę, bo jest to kawałek historii – dodaje ks. Paweł Oskwarek.

Proboszcz zapewnia, że dokument niedługo powróci do kościoła w Grzędach, ale już nie na wieżę.
- Będziemy chcieli zostawić tę kartkę w kościele w Grzędach. Znaleźć jakieś ładne miejsce, żeby tę pamiątkę pozostawić. Chcemy to oprawić w starą, pozłacaną ramę i pokazać, jaki był tu porządek nabożeństw w okolicy, jak księża, wtedy jeszcze niemieccy troszczyli się o cały ten region.

Czytaj również

Komentarze (5) Dodaj komentarz

57jurand 6-09-2017 18:35
Zapewne tegoż 39 roku z okazji wkroczenia do Warszawy Hitlera rozdzwoniły się kościelne dzwony . I tak raz za razem .Paryż i już leci ding dong.Belgrad dzwony w ruch. W końcu bóg był z nimi.
~ks Sowa 6-09-2017 19:48
Co ty jurij, dzwony bily tylko jak Stalin Polske wyzwalal. Ogniem, Mordem, gwaltem i terrorem.
~ks Sowa 6-09-2017 19:49
juirj, Bog nie odpowiada za czyny ludzkie. Ludzie maja swoja wlasna wole, i to czy ktos jest Hitlerem czy Stalinem, czy komusza pluskwa na narodzie Polskim jak ty to tylko wina owych ludzi, nie Boga.
~pytacz 6-09-2017 23:26
Jurand to lewacki zwyrodnialec nadający się na karmę dla psów.
57jurand 7-09-2017 21:37
Ale was wkurwiłem prawackie pomioty ha ha.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group