Czwartek, 21 stycznia
Imieniny: Agnieszki, Jarosława
Czytających: 3077
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: „Restart a Heart” w PG nr 3 w Wałbrzychu

Wtorek, 21 października 2014, 10:39
Autor: red
Wałbrzych: „Restart a Heart” w PG nr 3 w Wałbrzychu
Fot. użyczone
Już po raz drugi z rzędu w Publicznym Gimnazjum nr 3 w Wałbrzychu w sali gimnastycznej odbył się odbył się „Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca” pod nazwą „Restart a Heart”.

Organizatorami akcji na terenie szkoły byli: Szkolna Formacja Obrony Cywilnej w ramach projektu profilaktycznego „Bezpieczne Piątki” pod opieką Szczepana Dębowskiego oraz Koło Informatyczne pod opieką Bartłomieja Jamuły.

Założenia akcji, tak jak w roku poprzednim, mają za zadanie nauczyć społeczeństwo, jak pomóc ponownie „uruchomić serce” u osób, u których nastąpiło nagłe zatrzymanie akcji serca. Ta inicjatywa, która odbywa się co roku w dniu 16 października pod hasłem „Twoje ręce mogą uratować życie!!!” ma na celu uświadomienie całemu społeczeństwu, jak ważne jest udzielanie pierwszej pomocy. Akcja skierowana jest bezpośrednio do młodzieży wszystkich krajów w Europie.

To właśnie w nich jest nadzieja na poprawę przeżywalności w pozaszpitalnym NZK. I dlatego też wydarzenia te odbywają się w wielu krajach naszego kontynentu przy wsparciu narodowych organizacji resuscytacji. Całość inicjatywy jest odpowiedzią na Deklarację Parlamentu Europejskiego z czerwca 2012 roku, w której państwa członkowskie nawołują do ustanowienia Europejskiego Tygodnia Podnoszenia Świadomości o Problemie Nagłego Zatrzymania Krążenia. Rezolucja ta powstała z inicjatywy Europejskiej Rady Resuscytacji (ERC).
- Gdyby więcej ludzi umiało udzielać pierwszej pomocy w nagłym zatrzymaniu krążenia, 100 tysięcy osób rocznie w Europie mogłoby żyć – twierdzi Europejska Rada Resuscytacji.

Akcja rozpoczęła się o godzinie 11.30 półgodzinnym wstępem, gdzie przedstawiony został film z ubiegłego roku szkolnego relacjonujący i streszczający całe przedsięwzięcie. Ponadto uczniowie mieli możliwość obejrzenia krótkich filmów, reklamujących procedury udzielania pierwszej pomocy ze szczególnym wskazaniem wykonywania resuscytacji krążeniowo - oddechowej. Przedstawione filmy emitowane są przez telewizje angielskie i amerykańskie w czasie przerw reklamowych.

Tak jak w zeszłym roku, również i tym razem, o godzinie 12.00 na pięciu udostępnionych fantomach rozpoczęło się wspólne, jednoczesne wykonywanie resuscytacji krążeniowo – oddechowej przez uczniów szkoły i nauczycieli. Ta część przedsięwzięcia została zainspirowana przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, której celem było pobicie ubiegłorocznego rekordu w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo - oddechowej przez jak największą ilość osób. Zgodnie z regulaminem bicia rekordu, całość akcji trwała 30 minut. Zamierzeniem organizatorów szkolnej akcji w przyszłym roku jest wyjście z inicjatywą na zewnątrz i zachęcenie środowiska lokalnego Wałbrzycha do wspólnego działania podczas kolejnego „Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca”.

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group