Sobota, 25 września
Imieniny: Aurelii, Władysława
Czytających: 2803
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/Kraj: Sklep ze specjałami z różnych krajów

Środa, 7 października 2020, 8:17
Aktualizacja: 14:37
Autor: red
Wałbrzych/Kraj: Sklep ze specjałami z różnych krajów
Fot. użyczone
Handel spożywczy w Polsce w ostatnich latach rozwija się bardzo dynamicznie. Największe obroty w sprzedaży artykułów żywnościowych notują supermarkety oraz dyskonty. Znacznie gorzej przedstawia się natomiast sytuacja małych sklepików, które często nie są w stanie sprostać konkurencji ze strony większych i lepiej zaopatrzonych marketów. Jeśli planujesz założenie własnego sklepu spożywczego, powinieneś wziąć pod uwagę wspomniane trendy. Dobrym rozwiązaniem może okazać się stworzenie sklepu ze specjałami z różnych krajów lub też zaopatrzenie prowadzonego punktu handlowego w produkty pochodzące z innych regionów świata. Nie musisz obawiać się, że sprowadzone z Azji lub Bliskiego Wschodu artykuły spożywcze nie przypadną do gustu Twoim klientom. Wiele z nich swoimi walorami smakowymi nie odbiega od polskich potraw. Ich dodatkowym atutem może być również niewygórowana cena, wcale nie tak trudna do osiągnięcia w dobie taniego transportu zagranicznego.

Czynniki wpływające na popyt na zagraniczne produkty żywnościowe

Zanim przystąpisz do realizacji planu założenia sklepu z zagraniczną żywnością, zastanów się najpierw nad wielkością popytu na różne towary. Warto zwrócić uwagę na kulinarne upodobania mieszkańców Polski. Polacy na ogół są przywiązani do rodzimej kuchni, nie oznacza to jednak, że nie doceniają także walorów dań zagranicznych. Największą popularnością wśród nich cieszą się niewątpliwie dania włoskie, takie jak pizza i spaghetti oraz turecki kebab, japońskie sushi i meksykańska tortilla. Potrawy takie serwowane są zazwyczaj w barach i restauracjach, wiele osób decyduje się jednak również na ich samodzielne przygotowanie. Z tego względu warto pomyśleć o wzbogaceniu asortymentu sklepu o niezbędne do przygotowania wspomnianych dań składniki. Może to być np. oliwa z oliwek, różne rodzaje sosów i makaronów do spaghetti, chlebki pita, tortille itp. Większość z tych produktów dostępna jest w marketach, jednak wydaje się, że popyt na nie jest na tyle duży, że ich sprzedaż w małych branżowych sklepikach także może okazać się opłacalnym przedsięwzięciem.

Przysmaki z innych krajów na sklepowych półkach

W ostatnich latach świat stał się globalną wioską. Ma to swoje przełożenie również na sferę kulinarną. W trakcie podróży po różnych zakątkach ziemskiego globu Polacy mają okazję spróbować lokalne specjały i zasmakować w ich nietypowym smaku. Z drugiej strony także do Polski przyjeżdżają obcokrajowcy, m.in. Ukraińcy, Wietnamczycy, Chińczycy, Hindusi, Afrykanie, z których pewna część decyduje się na tymczasowe lub stałe osiedlenie się w naszym kraju. Warto w miarę możności zapewnić im okazję do regularnego zaopatrywania się w artykuły żywnościowe pochodzące z ich ojczystego kraju.

Co zatem powinno znaleźć się na półkach sklepu z zagraniczną żywnością? Możliwości jest bardzo wiele, właściwie każdy region świata słynie bowiem z określonych przysmaków. Na Twoją szczególną uwagę zasługuje jednak niewątpliwie kilka produktów, co do których zachodzi duże prawdopodobieństwo, że będą one cieszyły się dużym popytem wśród klienteli sklepu. Wśród nich można wymienić m.in.:

Vegemite – popularna w Australii i Nowej Zelandii pasta, w skład której wchodzi wyciąg drożdży z dodatkiem przypraw i warzyw; zwykle wykorzystuje się ją do smarowania tostów i chleba, czasem też do gotowania;

Sało – powszechnie używana w kuchni ukraińskiej słonina wędzona lub peklowana, którą zazwyczaj wykorzystuje się jako przystawkę do różnych dań, może być także wyśmienitym uzupełnieniem do farszów;

Khakra – popularny w zachodnich Indiach cienki krakers podawany zwykle w trakcie śniadania; do jego stworzenia wykorzystuje się mąkę pszenną, olej oraz fasolę;

Pierogi Xi’an – chińska potrawa z farszem, w skład którego wchodzi zmielone mięso wieprzowe lub wołowe oraz drobno posiekane ryby, krewetki i warzywa;

Spring rolls – tajskie sajgonki z mocno zesmażonego ciasta naleśnikowego; w składzie farszu znajdują się różne warzywa; najlepiej smakują z sosem śliwkowym lub sweet chilli;

Wietnamskie bagietki Banh – potrawa z mięsnym farszem lub z dodatkiem smażonego jajka, warzyw, przypraw i sosu sojowego.

Zasadniczo do Ciebie należy decyzja, czy postawisz na specjały z jednej zagranicznej kuchni, czy też z wielu regionów świata. To drugie rozwiązanie wydaje się jednak bardziej ergonomiczne, zwiększa ono bowiem prawdopodobieństwo znalezienia klientów zainteresowanych doraźnym zakupem lub stałym zaopatrywaniem się w określony produkt w prowadzonym przez Ciebie sklepie.

Dobra lokalizacja to podstawa

Oczywiście, nie bez znaczenia jest też lokalizacja zakładanego punktu handlującego specjałami z innych krajów. Generalnie rzecz ujmując, znacznie łatwiej jest znaleźć klientów zainteresowanych tego typu asortymentem w większych miastach, w których zazwyczaj osiedlają się cudzoziemcy. W mniejszych miejscowościach i na wsiach przypływ nowej ludności jest znacznie bardziej ograniczony. Z kolei mieszkańcy w większości przypadków pozostają raczej nieufni wobec różnych nowinek kulinarnych, stawiając raczej na tradycyjne przysmaki polskiej kuchni. W takich miejscach szanse na powodzenie biznesu związanego z handlem zagraniczną żywnością są raczej niewielkie.

Sposoby ekspozycji towarów

Zakładając punkt handlowy, musisz mieć świadomość, że na obroty sklepu poza wyszczególnionymi już wcześniej czynnikami wpływają także inne uwarunkowania, takie jak choćby sposób ekspozycji towarów na półkach. Zasadniczo dotyczy to wszystkich sklepów, w tym również punktów handlowych zajmujących się sprzedażą zagranicznej żywności. Na regałach powinien panować idealny porządek, a wszystkie produkty muszą być widoczne do klienta. Najdroższe artykuły warto umieszczać na wysokości wzroku przeciętnego dorosłego człowieka, najlepiej w środkowej części sklepowego regału. Obok siebie powinny leżeć towary powiązane ze sobą w określony sposób. Warto umieścić specjały z jednej kuchni obok siebie (np. kuchnia wietnamska w jednym dziale, chińska w innym, tajska w innym itp.). Takie ułożenie produktów sprzyja szybkiemu odnalezieniu się w asortymencie.

Lady chłodnicze

Niektóre sprowadzone z zagranicy towary wymagają przechowywania w warunkach chłodniczych. Warto pomyśleć o zakupie odpowiednich witryn, które nie tylko zagwarantują świeżość przechowywanych w nich produktów, ale także umożliwią ich odpowiednią ekspozycję. Regały chłodnicze zwykle mają różne kształty oraz kolory obudowy. Większość z nich wyposażona jest w wewnętrzne oświetlenie LED oraz szklane półki. Lady chłodnicze powinny być umieszczone w widocznym, łatwo dostępnym dla klienta miejscu. Warto pamiętać o tym, że ich atrakcyjny design może być jednym z czynników przesądzających o podjęciu przez klienta decyzji o zakupie danego towaru.

Czy warto?

Liczba konsumentów zaopatrujących się w tradycyjnych sklepach spożywczych z roku na rok spada. Coraz większą rolę w zaopatrywaniu klientów w artykuły spożywcze odgrywają natomiast markety i dyskonty. Mimo wszystko jednak sklepy ze specjałami z różnych krajów ze względu na specyfikę sprzedawanego asortymentu i rosnący z roku na rok popyt na tego typu towary mają realną szansę na odniesienie sukcesu w branży handlowej. Dlatego warto pomyśleć o zaangażowaniu się w takie przedsięwzięcie. Dodatkowym atutem jest niewątpliwie możliwość zaopatrywania się w asortyment w polskich i niemieckich hurtowniach. Dzięki temu nie trzeba samodzielnie sprowadzać towarów z zagranicy.

Twoja reakcja na artykuł?

3
50%
Cieszy
0
0%
Hahaha
3
50%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group