Czwartek, 9 grudnia
Imieniny: Joanny, Wiesława
Czytających: 2800
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION: Spotkanie dolnośląskich samorządowców SLD

Piątek, 18 listopada 2016, 7:39
Autor: red
REGION: Spotkanie dolnośląskich samorządowców SLD
Fot. użyczone
Podsumowanie pracy w samorządach dolnośląskich radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów Sojuszu Lewicy Demokratycznej miało miejsce we Wrocławiu.

W spotkaniu uczestniczyło ponad 70 samorządowców, którzy mieli okazję zaprezentować swoje dokonania na półmetku kadencji rad.

Marek Dyduch – przewodniczący dolnośląskich struktur SLD, jednocześnie radny Sejmiku Województwa Dolnośląskiego podkreślił wkład lewicy w budowanie naszych „małych ojczyzn”. Podziękował ponad 150 dolnośląskim radnym i samorządowcom SLD za ich ciężką pracę i zapowiedział rozpoczęcie przygotowań do wyborów samorządowych za dwa lata.

Arkadiusz Sikora – sekretarz Rady Dolnośląskiej SLD zapowiedział, że Sojusz w najbliższych wyborach do sejmików województw oraz do rad powiatowych wystartuje pod własnym szyldem i otworzy swoje listy dla wszystkich ludzi lewicy.

Uczestnicy spotkania zainicjowali rozmowy mające na celu zmianę ustawy samorządowej. Teraz konsultacje Sojusz przeprowadzi na szczeblu powiatowym. Ostateczne propozycje zostaną ogłoszone za kilka miesięcy.

Czesław Cyrul – wiceprzewodniczący SLD poruszył także problem dotychczasowego, tragicznie niskiego wykorzystania środków unijnych. Do chwili obecnej zostały one wykorzystane jedynie w 7%!

Na zakończenie obrad SLD podjęło stanowisko w sprawie udziału samorządów lokalnych w życiu społecznym i gospodarczym oraz ich udziału w wykorzystaniu środków unijnych.

Oto jego treść:

STANOWISKO SAMORZĄDOWCÓW SLD Z DOLNEGO ŚLĄSKA w sprawie udziału samorządów lokalnych w życiu społecznym i gospodarczym oraz ich udziału w wykorzystaniu środków unijnych

1. Samorządowcy SLD Dolnego Śląska, na spotkaniu 16.11.2016 roku, z uznaniem podkreślają pozytywny udział lewicowych radnych, burmistrzów i prezydentów w działaniach samorządów gmin, miast i powiatów oraz Sejmiku Dolnośląskiego. Ponad stu pięćdziesięciu lewicowych samorządowców różnych szczebli dobrze wypełnia swoje samorządowe obowiązki i zarazem właściwie realizuje zobowiązania wobec swoich wyborców jak i całej społeczności lokalnej. Oświadczamy, że nadal będziemy aktywnie działać na rzecz lokalnych społeczności, a jednocześnie prosimy o dalsze poparcie dla lewicy w wyborach samorządowych 2018 roku.

2. Radni lewicy Dolnego Śląska w obliczu obecnych zawirowań politycznych i społecznych, jakie obserwujemy w Unii Europejskiej, a także na polskiej scenie politycznej, wysoko oceniają stabilizującą i prorozwojową rolę samorządów wszystkich szczebli w kraju i naszym Regionie. Jednocześnie zauważamy, że obecny Rząd i Parlament, coraz bardziej ingerują w różne niezależne konstytucyjnie organy Państwa i coraz bardziej próbują ingerować w obszary merytorycznej działalności instytucji samorządowych różnych strzebli. Wyraża się to zbyt częstymi i zabarwionymi politycznie kontrolami oraz podważa racjonalność działań konkretnych lokalnych samorządów. Taka sytuacja powoduje rozdźwięk pomiędzy rządem, a samorządami i jest niebezpieczna dla sprawnego zarządzania państwem. To niebezpieczeństwo dostrzegamy i przed nim ostrzegamy!

3. Środki unijne są gwarantem rozwoju regionów naszego Państwa. Nie wykorzystując tej szansy, wszyscy rządzący - w układzie lokalnym i centralnym – będą odpowiedzialni za spowolnienie rozwoju infrastrukturalnego i społecznego Polski i Polaków. Radni SLD Dolnego Śląska wyrażają zaniepokojenie, że środki Unijne przeznaczone na rozwój Polski są wykorzystane tylko w niecałych 10% dostępnej puli na lata 2014 – 2020. Apelujemy do rządu i wszystkich struktur samorządowych o zintensyfikowanie działań zmierzających do maksymalnego wykorzystania tych środków zarówno na szczeblu krajowym jak i samorządowym.

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group