Wtorek, 29 listopada
Imieniny: Błażeja, Saturnina
Czytających: 4854
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: „Stara Kopalnia” będzie jak nowa

Poniedziałek, 21 marca 2011, 20:49
Aktualizacja: Wtorek, 22 marca 2011, 6:13
Autor: Sven
Wałbrzych: „Stara Kopalnia” będzie jak nowa
Fot. Sławomir Pawlik
Po roku od uzyskania pieniędzy na stworzenie Parku Wielokulturowego „Stara Kopalnia”, w maju rozpoczną się pierwsze prace budowlane, a raczej rozbiórkowe na terenie dawnej kopalni „Julia”.

Jeszcze w tym tygodniu zostanie ogłoszony przetarg na rewitalizację budynku maszynowni, w którym znajdzie się muzeum przemysłu górniczego. Kolejny przetarg dotyczyć będzie renowacji dawnej kotłowni, która zamieni się w Centrum Ceramiki Unikatowej. Te dwie budowle, znajdujące się w opłakanym stanie technicznym wymagają nie tylko przystosowania do nowych potrzeb, ale w niektórych miejscach rozbiórki, a następnie odbudowy. Do końca roku mają zostać rozstrzygnięte przetargi na trzy inne budynki, zaś na osiem pozostałych na początku 2012 roku.

Przypomnijmy, że poza wspomnianymi instytucjami, swoje miejsce w Starej Kopalni mają znaleźć klub muzyczny, Zespół Pieśni i Tańca „Wałbrzych”, organizacje pozarządowe, sale wystawowe i koncertowe, a nawet punkt widokowy. Mówi się także o przeniesieniu do Starej Kopalni Filharmonii Sudeckiej. Poza tym znajdą się tam kawiarnie, restauracje, obiekty rekreacyjne. Po zakończeniu inwestycji ma to być obiekt unikalny na skalę europejską.

Cały koszt projektu to 52 331 622 zł, z czego dofinansowanie z Unii Europejskiej wynosi 35 700 000 czyli blisko 70 %.
Tegoroczne prace remontowe mają kosztować 26 199 085 zł. W tym 17 836 900 zł pochodzi z Unii Europejskiej, a 8 362 185 zł z budżetu Gminy Wałbrzych.

Od lipca 2010 roku działa Rada Honorowa z Romanem Szełemejem na czele. Miała być jedynie ciałem opiniotwórczym i doradczym, ale niektóre jej pomysły przerodziły się w konkretne rozwiązania i doprowadziły do zmian w projektach.

Roman Szełemej, który podjął się pełnienia funkcji pełnomocnika Prezydenta Miasta ds. tej inwestycji zapowiedział, że Gmina wywiąże się ze swojej części obowiązków bez żadnych opóźnień i problemów.

Całość przedsięwzięcia pod nazwą Park Wielokulturowy „Stara Kopalnia” ma zostać zrealizowane do końca 2012 roku.

Czytaj również

Komentarze (8)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group