• Czwartek, 12 grudnia 2019
  • Godz. 9:54
  • Imieniny: Adelajdy, Ady, Aleksandra, Dagmary, Konrada
  • Czytających: 2296
  • Zalogowanych: 1
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Światowy Dzień Wiedzy na temat Autyzmu w szkole specjalnej

Wiadomości: Wałbrzych
Wtorek, 3 kwietnia 2012, 9:24
Aktualizacja: 9:25
Autor: red
Fot. użyczone
Społeczności Szkolne – Publicznej Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 10 i Publicznego Gimnazjum Specjalnego nr 10 w Wałbrzychu obchodziły Światowy Dzień Wiedzy na temat Autyzmu (World Autism Awareness Day, WAAD).

Święto obchodzone jest corocznie 2 kwietnia. Jego celem jest podnoszenie społecznej świadomości na temat zaburzenia uznanego przez ONZ za jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych świata - obok raka, cukrzycy czy AIDS. Z tej okazji w szkole odbył się specjalny apel poświęcony tematyce autyzmu, wszak w szeregach wałbrzyskich uczniów również mamy dzieci i młodzież z autyzmem, którym szkoła stara się udzielać specjalistycznej pomocy.

Autyzm powoduje trudności w postrzeganiu świata, uczeniu się, porozumiewaniu i kontaktach społecznych. W Polsce autyzm wykrywany jest u jednego dziecka na około 300. Niektóre badania wskazują, iż nawet 1% populacji może być dotkniętych całościowymi zaburzeniami rozwojowymi, w tym autyzmem. Eksperci podkreślają, że autyzm jest najczęściej występującym zaburzeniem rozwojowym i alarmują, że liczba dzieci, u których wykrywany jest autyzm, wzrasta.

2 kwietnia 2012, w dniu obchodów Światowego Dnia Wiedzy na Temat Autyzmu, symbolem solidarności z osobami z autyzmem jest kolor niebieski. Dlatego w poniedziałek w wałbrzyskiej szkole zdecydowanie przeważał niebieski kolor – uczniowie i nauczyciele ubierali się na niebiesko lub dodali niebieski element do swojego ubrania, eksponowali logo akcji. Celem globalnej akcji „Zaświeć się na niebiesko” jest zwiększanie świadomości na temat autyzmu oraz problemów, z jakimi spotykają się osoby z autyzmem.

W 2011 roku ponad 2000 budynków w 180 miastach, 48 krajach na świecie zmieniło oświetlenie na kolor niebieski. Wśród błękitnych obiektów znalazły się między innymi: Pałac Kultury i Nauki w Warszawie, Most na Wiśle w Krakowie, Empire State Building w Nowym Jorku, Pomnik Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro, Opera w Sydney i wiele innych. W tym roku do projektu przystąpi szereg firm i instytucji. Na niebiesko zaświecą się m.in. Most Śląsko-Dąbrowski w Warszawie, Spodek w Katowicach, Zamek w Lublinie, Ratusz w Kaliszu, Manufaktura w Łodzi, Żyrafa w chorzowskim Parku. Symbol akcji będzie eksponowany na budynku Rondo1 w Warszawie. W przedsięwzięcie włączą się także A.Blikle, E.Wedel, Dworzec Centralny, LIM Joint Venture i inne.

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group