• Czwartek, 12 grudnia 2019
  • Godz. 10:05
  • Imieniny: Adelajdy, Ady, Aleksandra, Dagmary, Konrada
  • Czytających: 2294
  • Zalogowanych: 1
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Teatr Dramatyczny otwiera się na młodszą widownię

Wiadomości: Wałbrzych
Środa, 9 grudnia 2015, 7:20
Aktualizacja: Piątek, 11 grudnia 2015, 10:34
Autor: Katarzyna Szwarc
Fot. Katarzyna Szwarc
Wczoraj w sali multimedialnej na terenie Starej Kopalni odbyła się konferencja zorganizowana przez Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu.

Konferencja poświęcona była nowemu spektaklowi przygotowywanemu przez miejscowy teatr. Tym razem wałbrzyscy twórcy wzięli na warsztat europejski bestseller - „Książkę wszystkich rzeczy” Guusa Kuijera – która dopiero niedawno miała swoją polską premierę i tym samym Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego przygotowuje jej pierwszą polską adaptację.

Spektakl przygotowany na podstawie książki, a noszący tytuł „Tutaj jest wszystko”, opowiada historię 9-letniego Thomasa – chłopca obdarzonego niezwykłą wyobraźnią i posiadający umiejętność dostrzegania rzeczy, które wydają się być niewidoczne dla innych.

Thomas pisze pamiętnik, który jest również jego odskocznią od codziennego, tylko na pozór normalnego życia rodzinnego. Kiedy pytany o to, kim chce zostać w przyszłości, chłopiec odpowiada, że chce być szczęśliwy. Dzięki temu, że Thomas opisuje w pamiętniku swoją smutną, mroczną rzeczywistość, pozwala mu to przestać się bać i w efekcie staje się szczęśliwszym dzieckiem.

Produkcja spektaklu „Tutaj jest wszystko” została dofinansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach Konkursu im. Jana Dormana organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Wałbrzyski Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego został najwyżej oceniony spośród 117 innych projektów zgłoszonych do tego prestiżowego konkursu.

Tym razem jednak spektakl przygotowany przez artystów z Szaniawskiego nie będzie grany w budynku Teatru Dramatycznego. Jako, że przedstawienie przygotowane jest pod kątem widzów ze starszych klas szkół podstawowych oraz gimnazjów, wałbrzyscy aktorzy pojawią się za murami lokalnych placówek oświatowych. Odwiedzą oni też uczniów przed premierą spektaklu, rozmawiając z nimi, prezentując fragmenty swojego najnowszego materiału oraz zostawiając w szkołach przedmioty, które później staną się elementami scenografii.

Jak mówią sami twórcy – Magdalena Miklasz (reżyserka) oraz Amadeusz Nosal (autor adaptacji książki Guusa Kuijera) – „Przeżycia głównego bohatera mieszają się ze światem jego wyobrażeń, który stanowi sferę ucieczki od rzeczywistych problemów. Przygody Thomasa toczą się niejako pod ogólnym hasłem „poszukiwania szczęścia” jako konstruowania świadomości. To poszukiwanie jest też rodzajem oporu wobec otaczającej go sytuacji. Thomas widzi to, czego inni zobaczyć nie mogą. I właśnie ten, odkształcony w wyobraźni Thomasa świat, jest główną inspiracją do tworzenia spektaklu. Chcemy też, żeby stał się jego głównym tematem.”

Oprócz Magdaleny Miklasz i Amadeusza Nosala, w powstanie „Tutaj jest wszystko” zaangażowani zostali:
Mirek Kaczmarek (scenografia, kostiumy, światło)
Anna Stela (opracowanie muzyczny)
Sara Cellar-Jezierska, Dorota Kowalkowska, Joanna Łaganowska, Filip Perkowski, Piotr Tokarz, Ryszard Węgrzyn (obsada)

Dodatkowo teatr ściśle współpracuje z Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną w Wałbrzychu.

Premiera: 15 grudnia 2015, PSP NR 26 w ZSI w Wałbrzychu:

godz. 16.00 PREMIERA DLA DZIECI
godz. 18.00 PREMIERA DLA MŁODZIEŻY
godz. 20.00 PREMIERA DLA DOROSŁYCH

16 grudnia 2015

godz. 16.00 TUTAJ JEST WSZYSTKO
godz. 18.00 TUTAJ JEST WSZYSTKO

Wstęp na wszystkie spektakle jest bezpłatny.

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz

~Anka 9-12-2015 12:42
Pewnie warto zobaczyć- młodzi fantastyczni ludzie,którym się jeszcze chce
~Kiler 10-12-2015 15:49
Marosz nadrabia. Pozamykała szkoły to teraz się podlizuje... Napiszcie lepiej ile kasy zmarnotrawili na "sztukę" i kto ile zgarnął z publicznych pieniędzy

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group