Środa, 22 września
Imieniny: Maurycego, Tomasza
Czytających: 3794
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/Kraj: Terminy wprowadzenia do użytku kas fiskalnych online – podstawowe informacje

Czwartek, 29 kwietnia 2021, 6:49
Autor: red
Wałbrzych/Kraj: Terminy wprowadzenia do użytku kas fiskalnych online – podstawowe informacje
Fot. użyczone
Nowoczesne kasy fiskalne są zaawansowane pod względem technologicznym. Transferują dane przy wykorzystaniu sieci komórkowej oraz korzystają z przekazu Wi–Fi. Są to urządzenia wielofunkcyjne. Każda kasa fiskalna, znajdująca się w ofercie sprzedaży, musi spełniać wymogi prawne. Najlepiej wybrać sobie markowe urządzenie, pochodzące od sprawdzonego producenta.

Kasę fiskalną można nabyć w sklepie stacjonarnym oraz online. Kasy Fiskalne występują w wersji stacjonarnej i mobilnej. Wiele zawodów wykonywanych jest obecnie w różnych miejscach, takie jak chociażby hydraulik czy kurier. Mobilna kasa fiskalna w takiej sytuacji jest koniecznością.

Czasy pandemii koronawirusa wpłynęły na zmiany w zakresie obowiązku korzystania z kasy fiskalnej. Ministerstwo Finansów opracowało nowy harmonogram terminów, w którym dokładnie jest wyszczególnione, które grupy zawodowe mają obowiązek korzystania z kas fiskalnych, a które muszę się dopiero przygotować do obsługi tych urządzeń.

Kasy fiskalne na wyposażeniu przedsiębiorstw

Na wyposażeniu przedsiębiorstw jest obecnie trzy rodzaje kas fiskalnych:
Kasy fiskalne starszej generacji, które zapisują kopię paragonu na rolce papieru umieszczonej w urządzeniu.
Kasy fiskalne nowszej generacji z elektronicznym zapisem. Kopia paragonu zapisana jest na elektronicznym nośniku.

Urządzenia najnowszej generacji – to kasy fiskalne online pracujące w trybie ciągłym i na bieżąco przekazujące informacje do Centralnego Repozytorium Kas.

Sposób działania fiskalnej kasy online

Przekazywanie danych w sposób elektroniczny wymaga stałego podłączenia do sieci internetowej. Dzięki temu dane na temat przeprowadzonych transakcji są bezpośrednio przekazywane do Centralnego Repozytorium Kas.

W planach Ministerstwa Finansów jest objęcie korzystaniem z kas fiskalnych wszystkich przedsiębiorców. MF ogłosiło w tej sprawie terminy: do 31 sierpnia 2019 r. można było nabyć kasy starszej generacji, zapisujące kopię paragonu na nośniku papierowym. Kasy nowszej generacji z zapisem elektronicznym będzie można nabyć do końca 2022 roku.

Przedsiębiorcy, którzy korzystają z kas starszej generacji, mogą wykorzystywać je do czasu wyeksploatowania. Po tym czasie będą zobowiązani do używania kasy fiskalnej online.

Harmonogram wprowadzania kas fiskalnych w 2021 roku

Od początku 2021 roku obowiązek używania kas fiskalnych mają salony kosmetyczne i fryzjerskie, firmy świadczące usługi budowlane, kancelarie prawnicze, salony masażu, fitness, lekarze i stomatolodzy.

Jednak pandemia koronawirusa wpłynęła na zmianę terminów wprowadzania do użytku kas fiskalnych online. Pierwsza grupa przedsiębiorców już od ponad roku korzysta z kas fiskalnych najnowszej generacji. Pozostałe kategorie przedsiębiorców mają obowiązek korzystania z nich od 2021 roku.

Od 1 stycznia 2021 roku – usługi gastronomiczne, kwaterunkowe krótkookresowe, związane ze sprzedażą węgla, koksu i półkoksu do celów opałowych.

Od 1 lipca 2021 roku – usługi kosmetyczne, fryzjerskie i budowlane, kancelarie prawnicze, gabinety lekarskie i stomatologiczne, salony odnowy biologicznej, fitness i inne związane z poprawą kondycji fizycznej organizmu.  

Zmiana terminów wprowadzenia do użytku kas fiskalnych online dała przedsiębiorcom więcej czasu na adaptację do nowych wymogów i optymalny wybór urządzenia fiskalnego.

Zakup kasy fiskalnej w odpowiednim miejscu

Najlepszym miejscem do zaopatrzenia się w kasę fiskalną online będzie takie, gdzie istnieje duży wybór tego typu urządzeń i gdzie klient może liczyć na fachowe doradztwo w tej kwestii. Ważne jest również, aby przedstawiciele różnych zawodów i branż (lekarz, stomatolog, fryzjer, prawnik czy architekt) mogli wybrać sobie takie urządzenie, które najlepiej spełnia ich oczekiwania.

Szeroki wybór kas fiskalnych na stronie internetowej pozwala na dokładne zapoznanie się z opisem funkcjonowania kasy fiskalnej, jej wyglądem i parametrami technicznymi. Klient musi mieć też możliwość konsultacji przed dokonaniem ostatecznego wyboru. Obsługa sklepu powinna udzielić szczegółowych informacji i odpowiedzieć na wszystkie pytania. Im więcej informacji na temat działania i zastosowania kasy fiskalnej online, tym bardziej świadomy i optymalny wybór. Kasa to urządzenie na lata. Musi być sprawne i objęte długim okresem gwarancji. Klient musi być również dobrze poinformowany w zakresie serwisu pogwarancyjnego.

Twoja reakcja na artykuł?

1
25%
Cieszy
1
25%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
2
50%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group