Wtorek, 29 września
Imieniny: Michała, Rafała, Gabriela
Czytających: 3271
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

VIII Forum Osób Niepełnosprawnych odbyło się w Książu

Wiadomości: Wałbrzych/Książ
Piątek, 2 grudnia 2011, 9:05
Aktualizacja: 19:42
Autor: Sven
Fot. Sven
Wiodącym tematem tegorocznego, VIII Forum Osób Niepełnosprawnych był wolontariat i aktywność obywatelska.

W czwartek, 1 grudnia, w Książu odbyło się VIII Forum Osób Niepełnosprawnych.

- Takie spotkanie jak dzisiejsze jest okazją do wymiany doświadczeń. Do zamku przybyli przedstawiciele kilkunastu organizacji działających na rzecz osób niepełnosprawnych, władz samorządowych i instytucji. Dzięki temu wiemy coraz więcej o sobie i łatwiej jest się nam komunikować. Jest to także sposób na pokazanie się i przypomnienie, że osoby niepełnosprawne stanowią kilkanaście procent społeczeństwa – mówił Jerzy Karmiński ze Stowarzyszenia Na Rzecz Integracji i Aktywności Artystycznej Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej „Motyl”.

Forum było także okazją do prezentacji strony internetowej Wałbrzyskiego Integracyjnego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych. Jest to nowa organizacja, skupiająca siedemnaście stowarzyszeń i fundacji działających w środowisku i na rzecz osób niepełnosprawnych. Jej podstawowym zadaniem będzie wzmocnienie obecności osób niepełnosprawnych w życiu społecznym.

Na spotkaniu nie mogło zabraknąć wolontariuszy. Jednym z nich był Piotr Parobiec, który mimo młodego wieku może się już poszczycić wieloma działaniami jako wolontariusz:

- Od najmłodszych lat podobało mi się pomaganie innym. W wieku piętnastu lat wziąłem udział w akcji „Świąteczna paczka”. Akcja była ogólnopolska i przy podsumowaniu okazało się, że nasz świdnicki sztab należy do najlepszych w kraju. To mnie zdopingowało do dalszych działań. Organizowałem akcje charytatywne, imprezy kulturalne czy edukacyjne. Od tego roku akademickiego studiuję w Warszawie i również tam zajmuję się wolontariatem. Przygotowuję swoją pierwszą dużą akcje pod nazwą „Dni prawa”. Będzie ona poświęcona prawom człowieka. Jeszcze w grudniu ruszy strona; www.dniprawa.pl, na której znajdą się informacje o akcji oraz oczywiście dla wolontariuszy. Propagowanie działalności społecznej jest w Polsce bardzo ważne, bo zaledwie kilkanaście procent Polaków angażuje się w sprawy społeczne. Pod tym względem jesteśmy na szarym końcu w Europie – zakończył Piotr Parobiec.

W najbliższych dniach odbędzie się w Wałbrzychu jeszcze kilka imprez dla osób niepełnosprawnych. W sobotę i niedzielę w Zespole Szkół z oddziałami Integracyjnymi na Podzamczu odbędą się „Dni integracji”. W dniach 5-7 grudnia odbędzie się konkurs plastyczno-literacko-multimedialny pod nazwą „I ty możesz żyć lepiej”. Cykl imprez zakończy koncert „Skrzydlate piosenki”, który odbędzie się w Teatrze Zdrojowym w Szczawnie-Zdroju w niedzielę 11 grudnia. Początek o godzinie 16:00.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz

~Zbych 2-12-2011 22:29
Szkoda, że autor tekstu nie zauważył tego, że uczestnicy forum wystosowali do prezydenta Szełemeja apel o rychłe powołanie pełnomocnika ds. osób niepełnosprawnych.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group