• Czwartek, 14 listopada 2019
  • Godz. 1:34
  • Imieniny: Emila, Judyty, Serafina, Wawrzyńca
  • Czytających: 3314
  • Zalogowanych: 1
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

W Boguszowie–Gorcach mieszkańcy zapłacą wyższe podatki

Wiadomości: REGION, Boguszów-Gorce
Niedziela, 4 grudnia 2011, 13:12
Aktualizacja: 13:13
Autor: PAW
Fot. PAW
Na ostatniej sesji Rady Miasta w Boguszowie–Gorcach przyjęte zostały stawki podatkowe na 2012 rok.

Ustalenie wysokości stawek podatkowych na 2012 rok to najważniejsze punkty podczas sesji Rady Miasta w Boguszowie-Gorcach. Radni bez zastrzeżeń wprowadzili najpierw zmiany do tegorocznego budżetu, a następnie przeszli do kwestii podatków.

W przyszłym roku podatek od budynków mieszkalnych będzie wynosił 70 groszy/ metr kwadratowy. Znacznie więcej zapłacą za to osoby prowadzące działalność gospodarczą, bowiem podatek od budynków przeznaczonych na taką właśnie działalność wynosić będzie 20 zł 50 groszy, co oznacza wzrost o 2 zł 74 grosze w porównaniu z ubiegłym rokiem. Jest to więc aż 15 procentowa podwyżka tego podatku. Zdaniem skarbnik gminy Zofii Mostowskiej, taka podwyżka była konieczna, bowiem w ubiegłym roku w gminie podatki nie były podniesione, a należy pamiętać, że wpływy z podatku od nieruchomości są jednym z głównych źródeł dochodów własnych gminy. W 2012 roku z tego tytułu do kasy miasta ma wpłynąć ponad 3 miliony zł – tak przynajmniej wyliczyła skarbnik. Niektórzy radni nie kryli niezadowolenia z dość znaczącej podwyżki podatku od nieruchomości dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Według radnego Marcelego Lorenca to dla miejscowych przedsiębiorców przysłowiowy gwóźdź do trumny.
- Nawet z danych, jakie przedstawił nam burmistrz, jasno wynika, że w Boguszowie-Gorcach coraz więcej osób rezygnuje z prowadzenia działalności gospodarczej, a podniesienie podatku od nieruchomości o 15 procent na pewno nie wpłynie korzystnie na rozwój przedsiębiorczości w mieście – uważa Lorenc.

Faktycznie tylko od 26 października do 23 listopada bieżącego roku z prowadzenia działalności gospodarczej w mieście zrezygnowało 38 osób. Dla porównania, w tym samym okresie zarejestrowało działalność zaledwie 7 nowych osób. Ostatecznie radni Lorenc i Jerzy Wysocki przedstawili swoje propozycje, ale nie zyskały one uznania wśród większości radnych i w głosowaniu przeszedł projekt uchwały zaproponowany przez burmistrza. „Za” głosowało 8 radnych, 2 było „przeciw”, a 5 „wstrzymało się” od głosu.

Przy podejmowaniu innych uchwał podatkowych nie było już emocji, bowiem zarówno podatek od środków transportu czy też opłata targowa wzrosną w przyszłym roku o stopień inflacji, a więc o 4,2 procent. Radni przyjęli te uchwały.

Sesja była też okazją do ustalenia wysokości opłat za korzystanie ze stoku Dzikowiec. Sezon zimowy wprawdzie jeszcze się nie rozpoczął, ale nowe stawki zostały ustalone i jak jest ich wysokość wkrótce będzie można sprawdzić na stronie internetowej Ośrodka Sportu i Rekreacji w Boguszowie-Gorcach. Radni odrzucili również skargę na burmistrza Waldemara Kujawę, którą złożyli mieszkańcy Boguszowa-Gorc. Radni uznali, że zarzuty stawiane burmistrzowi są nieprawdziwe i skarga jest bezzasadna.

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz

~ja 4-12-2011 19:32
tak to i ja umiem rządzić!
~ 4-12-2011 20:59
A kto głosował za, kto się wstrzymał?
~ciemnota 4-12-2011 22:53
jak wybrali to tak maja,niech im ten burmistrz podniesie maksymalnie stawki to sie naucza,ha ha ha,a jak nie pasuje to przy najblizszych wyborach moze madrzej wybiora,brak slow....
radgost 5-12-2011 10:25
co za nowina przeciesz co roku mamy podwyżki podatków

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group