Sobota, 2 lipca
Imieniny: Marii, Urbana
Czytających: 6500
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: W Wałbrzychu będą debatować o systemie emerytalnym

Niedziela, 11 września 2016, 6:40
Autor: red
Wałbrzych: W Wałbrzychu będą debatować o systemie emerytalnym
Fot. red
Jak działa polski system emerytalny? W jakiej sytuacji jest Fundusz Ubezpieczeń Społecznych? Jakie są kierunki zmian III filaru emerytalnego? Odpowiedzi m.in. na te pytania poznają uczestnicy debaty emerytalnej, która odbędzie się 20 września w sali witrażowej wałbrzyskiego ratusza.

Organizatorem wydarzenia są Oddziały ZUS w Wałbrzychu i w Legnicy. Wałbrzyskie spotkanie jest częścią przeglądu systemu emerytalnego, w ramach którego w 25 polskich miastach odbywają się debaty. Hasłem tych spotkań jest „Bezpieczeństwo dzięki odpowiedzialności”. Obowiązek przeprowadzenia przeglądu emerytalnego został zapisany w tzw. ustawie systemowej. Pierwszy przegląd odbył się jeszcze w 2013 r. Decyzją Minister rodziny, pracy i polityki społecznej, Pani Elżbiety Rafalskiej wiodącym w prowadzeniu tegorocznego przeglądu jest Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
- Naszym celem jest ocena obowiązujących obecnie w systemie emerytalnym rozwiązań,
z uwzględnieniem reform, które weszły w życie w 2011 r. i 2013 r. Rozwiązania te oceniać będziemy szczególnie przez pryzmat zachodzących zmian demograficznych, ewolucji rynku pracy i migracji międzynarodowej - wyjaśnia prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

20 września o godz. 10.00 w wałbrzyskim ratuszu pracownicy nauki z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu oraz Uniwersytetu Wrocławskiego, przedstawiciele pracodawców, związkowcy oraz kadra Zakładu Ubezpieczeń społecznych będą debatowali m.in. nad sytuacją FUS, zasadami przyznawania emerytury, kształtem trzeciego filaru emerytalnego.
- Do debaty zaprosiliśmy przedstawicieli różnych środowisk, mających różne oczekiwania od polskiego systemu emerytalnego – mówi Jerzy Gajos, Dyrektor Oddziału ZUS w Wałbrzychu. – Poznamy stanowisko teoretyków i praktyków, pracodawców oraz ubezpieczonych. Mam nadzieję, że wnioski z tego spotkania będą użyteczne dla ustawodawców – dodaje.

W ramach dialogu społecznego działa specjalny adres mailowy: przeglademerytalny@zus.pl, na który można kierować swoje uwagi i propozycje dotyczące możliwych rozwiązań w ramach systemu emerytalnego. Finalna wersja raportu emerytalnego powstanie pod koniec września. W październiku ma się nim zająć Rada Ministrów.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group