Niedziela, 17 stycznia
Imieniny: Antoniego, Jana
Czytających: 4190
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: W wałbrzyskich szkołach powstają gabinety stomatologiczne

Piątek, 14 sierpnia 2015, 6:30
Aktualizacja: Niedziela, 16 sierpnia 2015, 14:36
Autor: Robert Bajek
Wałbrzych: W wałbrzyskich szkołach powstają gabinety stomatologiczne
Fot. Robert Bajek
W dniu dzisiejszym w Publicznej Szkole Podstawowej nr 5 im. Aliny i Czesława Centkiewiczów w Wałbrzychu odbyła się konferencja prasowa związana z uruchamianym w tej placówce gabinetem stomatologicznym.

Jest to jeden z pięciu gabinetów, który powstaje w ramach "Wałbrzyskiego programu profilaktycznej opieki stomatologicznej, zapobiegający rozwojowi próchnicy zębów i chorób przyzębia u dzieci i młodzieży z wałbrzyskich szkół podstawowych i gimnazjalnych na lata 2015 – 2017", zainicjowanego przez Prezydenta Wałbrzycha Romana Szełemeja.

"Wałbrzyski program profilaktycznej opieki stomatologicznej, zapobiegający rozwojowi próchnicy zębów i chorób przyzębia u dzieci i młodzieży z wałbrzyskich szkół podstawowych i gimnazjalnych na lata 2015 – 2017" obejmuje indywidualne działania edukacyjne, działania promocyjne, badania stomatologiczne i leczenie zachowawcze. Dzięki niemu dzieci dowiedzą się jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej, jak prawidłowo myć zęby, jakich szczoteczek i past używać i jakie są inne sposoby czyszczenia zębów.

- Program jest podzielony na trzy etapy. W tym roku założyliśmy, że będzie to pięć szkół: Szkoła numer 5 na Podgórzu, Szkoła numer 17 na Sobięcinie, II Liceum w Śródmieściu, Szkoła numer 15 na Piaskowej Górze i Szkoła numer 21 na Podzamczu. W tych szkołach, we wszystkich gabinetach toczą się takie prace jak tutaj. Wszystkie gabinety będą miały takie samo wyposażenie, takie same jednostki do leczenia. Wszystkie będą tak samo wyglądały, będą miały taki sam kolor. Rozpisaliśmy ten program na trzy lata. Założyliśmy, że wszystkie dzieci przedszkolne i szkolne obejmiemy opieką profilaktyczno-leczniczą, ale jest wiele elementów które to warunkują, takich jak na przykład zgoda rodzica, co przy 13-14 tysiącach dzieci będzie prawdopodobnie wyzwaniem. Ten program zgłosiliśmy Ministerstwu Zdrowia, Ministerstwo go zaakceptowało a teraz - i tu nasza wspólna rola z parlamentarzystami, żeby przekonać Ministerstwo do późniejszego współuczestniczenia w finansowaniu. Dzisiaj w kilku miejscach w Polsce jest taki rodzaj eksperymentu jak u nas. My jesteśmy albo pierwsi, albo jedni z pierwszych. dzięki temu, że jest to jedno zamówienie, jeden typ, pięć gabinetów od razu uzyskaliśmy niską cenę wyposażenia, sprzętu i tego wszystkiego co się wiąże z obsługą - powiedział Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej

Dzięki temu programowi przewidywane jest obniżenie wartości wskaźników próchnicy u dzieci i młodzieży, ograniczenie przypadków utraty zębów u dzieci objętych programem, zmniejszenie kosztów związanych z leczeniem, zwiększenie liczby dzieci ze zdrowym uzębieniem i podniesienie świadomości zdrowotnej zarówno wśród dzieci, młodzieży, jak i ich rodziców i opiekunów. Docelowo program obejmie wszystkie dzieci w wieku przedszkolnym oraz szkolnym ze szkół podstawowych i gimnazjów a łączna liczba dzieci objętych opieką wyniesie około 14 tysięcy. Projekt zakłada powstanie 14 gabinetów w mieście, ale liczba ta może ulec zmianie, ponieważ z danego gabinetu będą korzystać nie tylko uczniowie placówki na której terenie gabinet się znajduje, ale również dzieci z okolicznych placówek.

- Celem powstania tych gabinetów jest zahamowanie powstawania nowej próchnicy. Ta próchnica która już jest u dzieci będzie sukcesywnie leczona nie tylko w tych nowych gabinetach, ale również w tych, które znajdują się na terenie miasta i mają kontrakty z NFZ. My chcemy na początku zbadać nasze dzieci, zobaczyć jaki to jest problem w skali miasta i porównać w skali województwa i kraju. Wydrukowaliśmy specjalne stomatologiczne książeczki zdrowia. Każde dziecko będzie od początku miało taką książeczkę. Tam będą wpisane wszystkie zabiegi profilaktyczno-lecznicze przez cały okres edukacji. To przedsięwzięcie odniesie sukces tylko wtedy, kiedy włączą się w to rodzicie, nauczyciele i media. Chcemy, żeby dzieci były wolne od dentofobii. W czasie ferii i wakacji będziemy przyprowadzać do gabinetów przedszkola, żeby dzieci się pobawiły, żeby zobaczyły, że to nie jest nic strasznego, że nic złego się nie dzieje - powiedział Prezes Centrum Stomatologii "STOMAX", koordynujący projekt Maciej Żak

W objętych projektem gabinetach szkolnych będą pracować na pełnym etacie higienistki stomatologiczne, a na pół etatu zatrudnieni będą lekarze stomatolodzy. Dodatkowo do pilotażu swój akces zgłosiła Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa, która udostępnia nieodpłatnie nowoczesny gabinet, zlokalizowany na terenie szkoły.

- Wspólnie będziemy szukać rozwiązań, żeby to, co już dziś się zaczęło, realizować dla dobra naszych dzieci. Trzymając kciuki za kolejne gabinety zrobimy wszystko, żeby szukać dofinansowania, żebyśmy nie musieli tych kosztów ponosić jako Gmina - powiedziała Agnieszka Kołacz-Leszczyńska - Poseł na Sejm RP

Wyposażenie pięciu pilotażowych gabinetów to łączny koszt około 500 tysięcy złotych. Wysokiej jakości sprzęt w gabinetach może służyć nawet przeszło 10 lat. Gmina liczy na poważne wsparcie finansowe z Ministerstwa Zdrowia i NFZ w ich utrzymaniu. Gabinet ma zostać uruchomiony na początku września.

Czytaj również

Komentarze (19) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group