Czwartek, 3 grudnia
Imieniny: Franciszka, Ksawerego
Czytających: 2592
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzyska polityka – podsumowanie roku 2012 – część II (maj–sierpień)

Wiadomości: Wałbrzych
Wtorek, 1 stycznia 2013, 14:33
Aktualizacja: 18:12
Autor: PAW
Fot. red
Dziś prezentujemy drugą część podsumowania wydarzeń politycznych, jakie miały miejsce w naszym mieście w miesiącach maj–sierpień 2012.

MAJ:

Rada Powiatu Wałbrzyskiego wyraziła negatywną opinię wobec planu komercjalizacji Szpitala im. Doktora Alfreda Sokołowskiego i włączenia w jego struktury Zakładu Leczenia Odwykowego w Czarnym Borze.

Ze studentami wałbrzyskiej PWSZ spotkał się poseł Andrzej Rozenek, który jest rzecznikiem prasowym Ruchu Palikota.

Wojewoda Dolnośląski uchylił uchwałę Rady Miasta Wałbrzycha w sprawie likwidacji PSP nr 31 w Wałbrzychu.

Odbyło się spotkanie lokalnych władz samorządowych z mieszkańcami Wałbrzycha w Publicznej Szkole Podstawowej nr 5 w dzielnicy Podgórze. Tematem przewodnim zebrania było przywrócenie grodzkości naszemu miastu.

Za nami kolejne spotkanie w ramach konsultacji społecznych dotyczących sprawy przywrócenia Wałbrzychowi statusu miasta na prawach powiatu. W spotkaniu, które odbyło się w Zespole Szkół z Oddziałami Integracyjnymi na wałbrzyskim Podzamczu, uczestniczyła ponad setka mieszkańców miasta. Utarczki słowne pomiędzy przedstawicielami Urzędu Miasta w Wałbrzychu a Starostwa Powiatowego w Wałbrzychu i wyraźny podział społeczeństwa na tych, którzy są za grodzkością Wałbrzycha oraz na przeciwników takiego stanu rzeczy, to główne wątki spotkania.

Przed Ratuszem przedstawiciele różnych środowisk politycznych wraz z inicjatorami zorganizowania referendum w sprawie odwołania Rady Miasta Wałbrzycha zjednoczyli siły, by osiągnąć cel. Fakty przemawiają do wyobraźni. W jednym szeregu ustawili się reprezentanci Ruchu Palikota, Sojuszu Lewicy Demokratycznej, Stowarzyszenia Nowoczesny Wałbrzych, Wałbrzyskiej Wspólnoty Samorządowej oraz Prawa i Sprawiedliwości.

Na sesji Rady Powiatu Wałbrzyskiego najważniejszym punktem było podjęcie uchwały w sprawie udzielenia Zarządowi Powiatu Wałbrzyskiego absolutorium z tytułu wykonania budżetu za 2011 rok. Wynik głosowania: 17 osób "za" udzieleniem absolutorium, przy 10 głosach "wstrzymujących się".

Podczas konferencji prasowej w siedzibie Ratusza, prezydent Roman Szełemej podsumował rok swojej pracy, który minął 26 maja. Prezydent poruszył tematy nowego stylu sprawowania władzy, zmian w administracji i spółkach miejskich, nowych inwestycji oraz współpracy w ramach Aglomeracji Wałbrzyskiej.

CZERWIEC:

Na wałbrzyskiej giełdzie przedstawiciele Ruchu Palikota zachęcali wałbrzyszan do wzięcia udziału w referendum w sprawie odwołania Rady Miasta Wałbrzycha. Ruch Palikota rozpoczął akcję referendalną pt. "Wzywamy Radę Miasta do Tablicy".

Starosta Robert Ławski zaprezentował zarys pilotażowego projektu „Twoja kariera – Twój wybór”, na którego realizację Starostwo Powiatowe w Wałbrzychu otrzymało 2 miliony 600 tysięcy zł.

Najpierw odbyła się konferencja prasowa przedstawicieli Stowarzyszenia Nowoczesny Wałbrzych. Paweł Orfin i Patryk Wild skrytykowali wówczas politykę finansową prezydenta Romana Szełemeja. Parę dni później w Ratuszu do tych zarzutów odniosła się asystentka prezydenta – Anna Żabska.
- Wiele informacji, które podali przedstawiciele Nowoczesnego Wałbrzycha, jest nieprawdziwych – mówi Anna Żabska. – Prezydent Szełemej wielokrotnie wyjaśniał, jak wygląda praca spółek miejskich

Na konferencji prasowej, skarbnik Gminy Wałbrzych Robert Hadaś, zapewniał dziennikarzy o stabilnej sytuacji finansowej Wałbrzycha.

Odbyło się posiedzenie Zarządu Województwa Dolnośląskiego. Była to więc znakomita okazja, by porozmawiać z marszałkiem Rafałem Jurkowlańcem na temat problemów Wałbrzycha i pomocy, jakiej możemy oczekiwać od Zarządu Województwa Dolnośląskiego.

Podczas sesji Rady Miasta Wałbrzycha podjęto uchwałę w sprawie udzielenia absolutorium prezydentowi Romanowi Szełemejowi.

Nie słabną starania osób, którym zależy na odwołaniu Rady Miasta Wałbrzycha. Pod Ratuszem członkowie Ruchu Palikota zachęcali wałbrzyszan, by ci poszli na referendum w tej sprawie. Referendum już w najbliższą niedzielę.

Zdecydowanie za mało wałbrzyszan poszło na referendum w sprawie odwołania Rady Miasta, by to referendum można uznać za ważne. Swoje stanowiska uchronili nie tylko wałbrzyscy radni, ale również burmistrz Głuszycy, której nie odwołali mieszkańcy tej gminy. W Wałbrzychu do urn musiało pójść (by referendum uznać za ważne) ponad 23 tysiące osób. Tymczasem poszła zaledwie 1/3. Inicjatorzy referendum jako przyczynę niskiej frekwencji, wskazują wiele czynników, jednak nie da się ukryć, że tak niskie zaangażowanie mieszkańców Wałbrzycha w odwołanie Rady Miasta Wałbrzycha, jest dla inicjatorów referendum porażką. Referendum odbyło się również w Głuszycy. Tutaj mieszkańcy gminy mieli zadecydować o dalszym losie burmistrz Alicji Ogorzelec. By referendum uznano za ważne, do urn musiało pójść nieco ponad 2 tysiące osób. Poszło około 1800, a więc zbyt mało, co oznacza, że Alicja Ogorzelec zachowa swoje stanowisko.

Zarówno prezydent Roman Szełemej, jak i radni, są zdania, że referendum nie było przemyślane, a także pokazało, że wałbrzyszanie są mądrzy i zmęczeni politycznymi potyczkami, które odbijają się na ich własnych skórach. Po spotkaniu z prezydentem wypowiadali się: Maria Romańska – przewodnicząca Rady Miasta Wałbrzycha, Artur Torbus, Zdzisław Dobrowolski i Piotr Kwiatkowski.

Do Szczawna Zdroju przyjechał Janusz Korwin–Mikke, który opowiedział zebranym o programie swojej partii, czyli Kongresu Nowej Prawicy oraz o słabościach demokracji i o rządach „motłochu”. Janusz Korwin-Mikke to niezwykle barwna postać polskiej sceny politycznej. W polityce na najwyższym szczeblu jest od ponad 20 lat.

Przed Sądem Okręgowym w Świdnicy zapadł wyrok uniewinniający 7 wałbrzyskich radnych, których były prezydent Wałbrzycha Piotr Kruczkowski oskarżył o naruszenie jego dobrego imienia. Przypomnijmy, że chodzi o sytuację, która miała miejsce w grudniu 2010 roku. Wówczas na sesji Rady Miasta, radni należący do WWS-u (Sylwester Bernatowicz, Mirosław Lubiński, Andrzej Mielczarek, Marcin Mróz, Ryszard Nowak, Alicja Rosiak i Paweł Szpur) postawili przed sobą książeczki, na których widniał napis o następującej treści: „Jak kupując głosy wyborców i korumpując polityków zostać prezydentem Wałbrzycha? Rozmowy eksperckie z Piotrem Kruczkowskim".

Na sesji rady powiatu najwięcej czasu zajęło sprawozdanie Augustyna Skrętkowicza na temat przywrócenia Wałbrzychowi statusu miasta na prawach powiatu. Augustyn Skrętkowicz przez blisko 50 minut prezentował stanowiska wszystkich zainteresowanych stron i instytucji, które mają coś do powiedzenia na temat przywrócenia Wałbrzychowi statusu miasta na prawach powiatu.

LIPIEC:

Sesja zwołana w trybie nadzwyczajnym dotyczyła uchwały Rady Miejskiej Wałbrzycha w sprawie kierunków działania Prezydenta Miasta Wałbrzycha związanych z przywróceniem naszemu miastu statusu na prawach powiatu.

Radny Piotr Kwiatkowski zawiesił członkostwo w Platformie Obywatelskiej.

Krzysztof Gawkowski – Sekretarz Generalny SLD, Radosław Mołoń – Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego, poseł Grzegorz Napieralski, Szymon Heretyk – Przewodniczący SLD w Wałbrzychu oraz Robert Ławski – Starosta Powiatu Wałbrzyskiego, spotkali się z dziennikarzami na konferencji prasowej.

19 lipca w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji odbyło się spotkanie poświęcone zasadom wprowadzenia w życie rozporządzenia w sprawie przywrócenia miastu Wałbrzych statusu miasta na prawach powiatu oraz ustalenia granic powiatu wałbrzyskiego.

Podczas sesji Rady Miasta Wałbrzycha, radni zadecydowali ostatecznie o kształcie sieci szkół podstawowych w Wałbrzychu w roku szkolnym 2012/2013. Prezydent Roman Szełemej został „obdarowany” przez obrońców likwidowanych szkół wieńcem laurowym.

Powiat wałbrzyski po raz kolejny znalazł się wśród najbardziej oszczędnych samorządów w Polsce pod względem wydatków na administrację. Trzecie miejsce na Dolnym Śląsku i szesnaste miejsce w Polsce - takie lokaty zajął powiat wałbrzyski.

SIERPIEŃ:

Z dziennikarzami w swoim wałbrzyskim biurze poselskim spotkała się posłanka Halina Szymiec–Raczyńska z Ruchu Palikota.
- Celem tego spotkania jest podsumowanie mojej 9-miesięcznej działalności w Sejmie – tłumaczy posłanka. - W tym okresie skupiłam się na sprawach służby zdrowia, bowiem od 37 lat pracuję w tym zawodzie i ta tematyka jest mi znana i bliska.

Spora grupa radnych była zaskoczona faktem, że do obrad sesji został wprowadzony nowy punkt mówiący o odwołaniu z funkcji skarbnika miasta Roberta Hadasia i powołaniu w jego miejsce Ewy Kłusek. Robert Hadaś pełnił funkcję skarbnika ponad rok. Przyjął tę propozycję od Romana Szełemeja. Teraz postanowił odejść z zajmowanego stanowiska.

Podczas sesji rady miasta, sporo czasu prezydent Roman Szełemej poświęcił inwestycjom drogowym prowadzonym w Wałbrzychu oraz komunikacji miejskiej.

Prezydent Roman Szełemej stanowczo oznajmił, że nie będzie podwyżek pensji dla miejskich urzędników. O podwyżkę pensji walczą związkowcy z Solidarności, którzy uważają, że urzędnikom należy się podniesienie uposażenia.

Na ostatniej sesji Rady Miasta Wałbrzycha radni podjęli uchwałę w sprawie zmian w składach osobowych komisji. Chodzi konkretnie o radnego Cezarego Kuriatę z Prawa i Sprawiedliwości, który zrezygnował z pracy w komisji oświaty.

Czytaj również

Komentarze (8) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group