Piątek, 7 października
Imieniny: Marii, Marka
Czytających: 4724
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Wałbrzyska polityka w roku 2012 – część III (wrzesień–grudzień)

Czwartek, 3 stycznia 2013, 17:37
Aktualizacja: 17:38
Autor: PAW
Wałbrzych: Wałbrzyska polityka w roku 2012 – część III (wrzesień–grudzień)
Fot. red
Czas na przypomnienie tego, co wydarzyło się w wałbrzyskiej polityce, od września do grudnia 2012 roku.

WRZESIEŃ:

Podczas sesji Rady Powiatu Wałbrzyskiego radni podjęli uchwałę w sprawie złożenia wniosku do Trybunału Konstytucyjnego. Oczywiście chodzi o decyzję Rady Ministrów w sprawie przywrócenia Wałbrzychowi statusu miasta na prawach powiatu, która to decyzja ma wejść w życie z dniem 1 stycznia 2013 roku.

Modernizacja i remont Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu oraz odbudowa wałbrzyskiego Górniczego Domu Kultury – to najważniejsze tematy spotkania Wicemarszałka Radosława Mołonia z prezydentem Wałbrzycha Romanem Szełemejem.

W Szczawnie Zdroju w Teatrze Zdrojowym odbyły się wybory do władz Ruchu Palikota w okręgu wałbrzyskim. Wybrano zarząd w składzie:
Przewodniczący – Sebastian Drapała (Wałbrzych)
Wiceprzewodniczący – Bartłomiej Wolski (Kłodzko)
Sekretarz – Katarzyna Piszczatowska – Hołub (Dzierżoniów)
Skarbnik – Ewa Lisowska (Wałbrzych)
Członek Zarządu – Aleksandra (Świdnica)

Sesja Rady Powiatu Wałbrzyskiego przebiegała, jak zazwyczaj, bardzo spokojnie. Radni dłużej pochylili się jedynie nad tematem powołania do życia zespołu do spraw przekazania zadań i kompetencji do Gminy Wałbrzych z związku z Rozporządzeniem Rady Ministrów w sprawie przywrócenia Wałbrzychowi statusu miasta na prawach powiatu.

Ponad 8 mln nadwyżką zamknął się budżet powiatu wałbrzyskiego za I półrocze 2012 roku. Regionalna Izba Obrachunkowa (RIO) we Wrocławiu pozytywnie oceniła przedłożone przez Zarząd Powiatu Wałbrzyskiego wykonanie budżetu powiatu za I półrocze 2012 roku.

Dyżur poselski w siedzibie Sojuszu Lewicy Demokratycznej pełnił poseł Grzegorz Napieralski. Na spotkaniu z dziennikarzami, poseł opowiadał o bieżących sprawach dotyczących całego kraju jak i naszego regionu.

Gmina Wałbrzych od pewnego czasu chciała pozbyć się udziałów w spółce Alba S.A. Teraz się to wreszcie udało. Gmina wzbogaci się o 7 milionów złotych.

Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej jest członkiem Platformy Obywatelskiej od 9 miesięcy, a już został wiceprzewodniczącym PO na Dolnym Śląsku.

PAŹDZIERNIK:

Do lokalnych mediów dotarła informacja, jaką pracownik Urzędu Miejskiego w Wałbrzychu przekazał urzędnikowi Starostwa Powiatowego w Wałbrzychu. Informacja dotyczyła liczby osób, które mają szansę znaleźć zatrudnienie w nowym powiecie grodzkim.

Na jednym ze spotkań z mieszkańcami, prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej, odniósł się do kwestii przedłużających się w czasie dwóch sztandarowych dla Wałbrzycha inwestycji. Mowa oczywiście o budowie Aqua Zdroju, wokół którego ostatnio było wiele medialnego szumu oraz o kontynuacji budowy Starej Kopalni.

Podczas walnego zgromadzenia wspólników Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Invest–Park odwołana została wiceprezes zarządu Lidia Jarmułowicz.

Solidarność Walcząca była w latach 1982–1990 konspiracyjną organizacją, która czynnie walczyła z komunistycznym reżimem o niepodległość. Polski. Jej liderem był Kornel Morawiecki, który przyjechał z wizytą do Wałbrzycha.

W Wałbrzychu odbył się Sudecki Konwent Prezydentów, Burmistrzów i Wójtów. Podczas spotkania uczestnicy najczęściej poruszali kwestie finansowe i zastanawiali się, jak zdobyć środki na realizację zadań i pomysłów.

W sali Auditorium Novum wałbrzyskiej PWSZ, Ambasador Federacji Rosyjskiej w Polsce – Alexander Alexeev – wygłosił wykład na temat "Stosunków dyplomatycznych Federacji Rosyjskiej z Polską". Ambasador mówił o problemach w kontaktach polsko-rosyjskich.

W wałbrzyskiej PWSZ odbyło się II Forum Aglomeracji Wałbrzyskiej.

„Budżet na 2013 rok jest nastawiony na inwestycje”. Takiego stwierdzenia użył podczas ostatniej sesji Rady Miasta prezydent Roman Szełemej mówiąc o planach budżetowych na przyszły rok.

Na konferencji prasowej, która odbyła się w wałbrzyskim biurze posłanki Ruchu Palikota – Haliny Szymiec–Raczyńskiej – dyskutowano na temat programu dla małych i średnich przedsiębiorców.

LISTOPAD:

W wałbrzyskim Ratuszu Szewach Weiss odebrał tytuł Honorowego Obywatela Wałbrzycha, który przyznała mu Rada Miasta Wałbrzycha. Szewach Weiss to przyjaciel Polski i Polaków, z urodzenia borysławiak, po wojnie mieszkaniec Wałbrzycha. Profesor nauk politycznych, były ambasador Izraela w Polsce i przewodniczący Knesetu.

Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej wystąpił do Wojewody Dolnośląskiego z wnioskiem o przeprowadzenie kontroli w Starostwie Powiatowym w Wałbrzychu. Sprawa dotyczy pozwoleń wydanych na funkcjonowanie na terenie miasta firmy Eko Carbo Julia.

Na konferencji prasowej posłanka Prawa i Sprawiedliwości Anna Zalewska zapowiedziała, że będzie domagać się od Ministerstwa Skarbu przeprowadzenia kontroli w Uzdrowisku Szczawno–Jedlina.

W siedzenie WWSZiP przy ulicy 1 Maja w wałbrzyskiej dzielnicy Sobięcin, omówiona została Strategia Rozwoju Województwa Dolnośląskiego na lata 2014–2020.

Na konferencji prasowej Bożena Dróżdż, kierowniczka Biura Funduszy Europejskich, Strategii i Analiz Urzędu Miejskiego w Wałbrzychu, tłumaczyła lokalnym mediom, dlaczego wniosek Wałbrzycha na zadanie zatytułowane "Modernizacja infrastruktury transportu publicznego w Wałbrzychu poprzez budowę i modernizację infrastruktury towarzyszącej i zakup urządzeń" został oceniony negatywnie, przez co miasto nie otrzyma około 10 milionów złotych dotacji na ten cel.

W naszym mieście z wizytą przebywał prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Polityk najpierw spotkał się z dziennikarzami, a później z mieszkańcami naszego regionu.

Wiemy, kto będzie przez najbliższych 10 lat odpowiadał za funkcjonowanie komunikacji miejskiej w Wałbrzychu. Przetarg wygrało Śląskie Konsorcjum Autobusowe. Wygrało, bowiem zaoferowało najniższą cenę – blisko 235 milionów złotych za 10 lat wykonywania usług komunikacyjnych.

Celem spotkania – prezydenta Romana Szełemeja z Zarządem Powiatu Wałbrzyskiego – było omówienie wspólnego stanowiska w kwestii podziału zadań, kompetencji, a co za tym idzie – podziału majątku Powiatu Wałbrzyskiego – w związku z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 10 lipca 2012 r. w sprawie przywrócenia miastu Wałbrzych statusu miasta na prawach powiatu oraz ustalenia granic powiatu wałbrzyskiego.

GRUDZIEŃ:

Podpisano umowę pomiędzy Gminą Wałbrzych reprezentowaną przez Bogusława Rogińskiego z ZDKiUM a Śląskim Konsorcjum Autobusowym reprezentowanym przez lidera ŚKA Benedykta Nowaka. Przypomnijmy, że Śląskie Konsorcjum Autobusowe wygrało przetarg, bowiem złożyło najkorzystniejszą ofertę finansową (blisko 235 milionów złotych na okres 10 lat).

Jednym z głównych kierunków rozwoju inwestycyjnego Wałbrzycha w nadchodzącym roku ma być budowa mieszkań komunalnych. O tym projekcie podczas ostatniej sesji Rady Miasta Wałbrzycha mówili prezydent Roman Szełemej oraz Marek Małecki z MZB.

Podczas konferencji prasowej prezydent Roman Szełemej oraz prezes Aqua Zdroju Bogdan Stanek poinformowali dziennikarzy o pozyskaniu 6,5 milionów złotych na budowę Aqua Zdroju. 6,5 miliona złotych dofinansowania otrzyma Aqua Zdrój od Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Na konferencji prasowej, która odbyła się przed bramą wjazdową do Specjalistycznego Szpitala im. dra Alfreda Sokołowskiego, Marek Dyduch i Szymon Heretyk przedstawili oficjalne stanowisko Sojuszu Lewicy Demokratycznej dotyczące planów komercjalizacji wałbrzyskiej placówki zdrowotnej. Marek Dyduch z SLD zapowiedział, że jego ugrupowanie nie poprze tego pomysłu, a to oznacza, że Platforma Obywatelska może mieć problem z przeforsowaniem pomysłu komercjalizacji.

Na Giełdzie Papierów Wartościowych zadebiutowały obligacje Wałbrzycha. Obligacje Wałbrzycha można kupić na ryku Catalyst.

Nie milkną echa uchwały Rady Miasta Wałbrzycha w sprawie godzin otwarcia i zamykania placówek handlowych. Uchwała, która ma wejść w życie 1 stycznia 2013 roku, godzi w interes przedsiębiorców prowadzących nocne sklepy. Takich przedsiębiorców w Wałbrzychu jest 15. Twierdzą oni, że wejście w życie nowej uchwały spowoduje, że około 100 osób straci pracę, a część z tych placówek handlowych przestanie istnieć.

Radni Prawa i Sprawiedliwości oraz WWS–u złożyli skargę do Wojewody Dolnośląskiego na przewodniczącą Rady Miasta Wałbrzycha Marię Romańską.

Budżet na 2013 rok będzie się w dużym stopniu różnił od tych z lat poprzednich. Gmina chce go zakończyć bez deficytu, a ponad 100 milionów złotych ma zostać przeznaczone na inwestycje.

„Współpraca z WSSE układa się źle”. Takich słów podczas ostatniej sesji Rady Miasta Wałbrzycha użył prezydent Roman Szełemej. Jego zdaniem, Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna nie robi nic, by się rozwijać.

W Wałbrzychu rusza kampania informacyjna dotycząca odzyskania przez nasze miasto statusu grodzkości. Prezydent Roman Szełemej spotkał się z dziennikarzami, aby przekazać wszelkie informacje dotyczące wspomnianej kampanii, która ma pomóc mieszkańcom Wałbrzycha przyzwyczaić się do nowego położenia prawnego miasta oraz nabrać świadomości związanych z tym faktem zmian i udogodnień.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group