Sobota, 27 listopada
Imieniny: Waleriana, Maksymiliana
Czytających: 2469
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Wałbrzyska Toyota stawia na rozwój

Czwartek, 20 października 2016, 11:26
Aktualizacja: 11:29
Autor: red
Wałbrzych: Wałbrzyska Toyota stawia na rozwój
Fot. użyczone
Nowoczesne przekładnie hybrydowe oraz nowe silniki benzynowe Toyoty będą produkowane w Wałbrzychu.

Produkcja nowoczesnych przekładni hybrydowych ruszy w Toyota Motor Manufacturing Poland w Wałbrzychu pod koniec 2018 roku. Nowe silniki benzynowe poszerzą asortyment produkowany w Toyota Motor Industries Poland w Jelczu-Laskowicach w 2017 i 2019 roku. Nakłady inwestycyjne obu projektów wyniosą około 650 milionów złotych

Toyota Motor Europe ogłosiła dziś, że w 2018 roku rozpocznie produkcję nowoczesnych przekładni hybrydowych w Toyota Motor Manufacturing Poland (TMMP) w Wałbrzychu, a także dwóch silników benzynowych - 1,5 l w 2017 roku oraz 2,0 l w 2019 roku - w fabryce Toyota Motor Industries Poland (TMIP) w Jelczu-Laskowicach. Nakłady inwestycyjne obu projektów wyniosą około 650 milionów złotych co zwiększy dotychczasowe zaangażowanie Toyoty w inwestycje produkcyjne w Polsce do ponad 4 miliardów złotych.
- Cieszymy się, że możemy wprowadzić produkcję dodatkowych silników benzynowych oraz napędów hybrydowych do serca Europy - do Polski, gdzie nasze fabryki i ich pracownicy osiągają doskonałe wyniki w zakresie jakości i konkurencyjności - powiedział Johan van Zyl, Prezes i CEO Toyota Motor Europe. - Toyota zawsze dąży do zwiększania wykorzystania zasobów lokalnych fabryk dopasowując się do trendów w danym regionie i mając na uwadze ich stabilny rozwój.

Przekładnia hybrydowa jest kluczowym elementem technologii hybrydowej Toyoty, która koordynuje współdziałanie napędu elektrycznego i silnika spalinowego. Hybryda z Wałbrzycha będzie współpracowała z silnikiem o pojemności 1.8 l w zespole napędowym montowanym we wszystkich sprzedawanych w Europie hybrydowych modelach Toyotach Auris i Auris Touring Sports. Znajdzie też zastosowanie w Toyocie C-HR, nowym crossoverze, którego produkcja ruszy z końcem bieżącego roku. Obecnie układy hybrydowe dla modelu Auris powstają w zakładzie Toyota Motor Corporation w Japonii, skąd są importowane do Europy. Dodatkowo, w fabryce w Wałbrzychu, od 2018 roku realizowane będą funkcje badawcze, które poprzez testowanie materiałów będą wspomagać proces lokalizacji części do produkcji przekładni hybrydowych. Hybryda jest kluczowym wyróżnikiem Toyoty w Europie. W kolejnych latach spodziewany jest wzrost sprzedaży samochodów wyposażonych w napęd hybrydowy z obecnych 31% całkowitej sprzedaży do 50% w roku 2020.
- Toyota jest zaangażowana w inwestycje produkcyjne w Polsce od 1999 roku zatrudniając obecnie 2000 stałych pracowników. Chcemy dalej wzmacniać naszą obecność w Polsce - powiedział Eiji Takeichi, Prezes Toyota Motor Manufacturing Poland. - Poszerzenie produkowanego asortymentu o hybrydy zapewni większą stabilność naszej działalności z korzyścią dla naszych pracowników i lokalnej społeczności.

Nowe silniki benzynowe w Toyota Motor Industries Poland [TMIP] Fabryka Toyoty w Jelczu-Laskowicach, która produkuje obecnie silniki diesla o pojemnościach 1,4l , 2,0l, 2,2l doda do swojej oferty dwa silniki benzynowe. Montaż pierwszego z nich o pojemności 1,5 l rozpocznie się w lutym 2017 roku. Będzie on montowany w Toyocie Yaris. Natomiast od roku 2019 wystartuje produkcja zupełnie nowego 2-litrowego silnika benzynowego, który uzupełni asortyment silników Toyoty przeznaczonych do samochodów produkowanych w Europie w nadchodzących latach.
- TMIP produkuje obecnie tylko silniki wysokoprężne. Jednak rynek europejski ewoluuje w kierunku zwiększonego udziału pojazdów benzynowych, hybrydowych oraz elektrycznych - stwierdził Kazunari Masuoka, Prezes Toyota Motor Industries Poland. - Dlatego też istotne było dla nas zróżnicowanie produkcji i rozwój umiejętności wytwarzania silników benzynowych, co pomoże zapewnić naszej fabryce stabilniejszą przyszłość.

W nawiązaniu do decyzji o nowych projektach inwestycyjnych w polskich fabrykach koncernu oraz faktu, iż oba zakłady - poprzez wytwarzanie silników benzynowych - będą realizowały podobny profil produkcji, Toyota poinformowała również o planowanym połączeniu obu przedsiębiorstw w jedną organizację. We wspólnym liście do pracowników prezesi obu firm Eiji Takeichi i Kazunari Masuoka podkreślili: "Patrząc na zmiany, które zachodzą na rynku motoryzacyjnym, musimy dostosować do nich nasze produkty oraz organizację. Poprzez połączenie naszych fabryk w jedną firmę zwiększymy skalę naszej działalności i będziemy w stanie pozyskać projekty, które pozwolą nam odpowiedzieć na wyzwania przyszłości i zapewnią stabilny rozwój nowo utworzonemu przedsiębiorstwu."

Połączenie będzie sfinalizowane z końcem obecnego roku finansowego tj. 31 marca 2017 roku, a nowa firma przyjmie nazwę Toyota Motor Manufacturing Poland.

Toyota Motor Manufacturing Poland - Wałbrzych:

- utworzona w 1999 roku
- start produkcji w 2002 roku
- produkcja 1,0l silników benzynowych do Toyoty Aygo, Yaris oraz manualnych skrzyń biegów do silników 1,0-1,8l do Toyoty Auris, Avensis, Corolla
- możliwości produkcyjne 720 tys. skrzyń biegów i 371 tys. silników
- poziom produkcji [2015] - 410 tys. skrzyń biegów i 220 tys. silników
- zatrudnienie 1500 pracowników stałych

Toyota Motor Industries Poland - Jelcz-Laskowice:

- utworzona w 2002 roku
- start produkcji w 2005 roku
- produkcja 1,4l D-4D silników diesla do Toyoty Yaris, Auris, Corolla oraz 2,0l i 2,2l D-4D do Toyoty Auris, Avensis, Verso
- możliwości produkcyjne 180 tys. silników
- poziom produkcji [2015] - 75,5 tys. silników
- zatrudnienie 500 pracowników stałych

Czytaj również

Komentarze (10) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group