Wtorek, 13 kwietnia
Imieniny: Marcina, Przemysława
Czytających: 2983
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Wałbrzyski Budżet Partycypacyjny 2017 – wyniki

Wtorek, 30 maja 2017, 7:19
Aktualizacja: 14:51
Autor: Robert Bajek
Wałbrzych: Wałbrzyski Budżet Partycypacyjny 2017 – wyniki
Fot. Robert Bajek
Wczoraj w Sali Witrażowej wałbrzyskiego Ratusza odbyło się oficjalne ogłoszenie wyników i uroczyste wręczenie dyplomów autorom zwycięskich projektów złożonych w ramach Wałbrzyskiego Budżetu Partycypacyjnego 2017.

W obecnej, piątej edycji Wałbrzyskiego Budżetu Partycypacyjnego mieszkańcy decydowali o wydaniu kwoty 4 milionów złotych, z czego 3,5 miliona przeznaczone było na projekty lokalne a 500 tysięcy na projekty ogólnomiejskie. Głosowanie trwało od 15 marca do 15 kwietnia. W głosowaniu udział wzięło 12 279 osób, co stanowi niespełna 14 procent uprawnionych do głosowania. Kwota która przypadała na każdą dzielnicę była uzależniona od liczby mieszkańców i wyniosła odpowiednio:

Podzamcze: 220 000 złotych, Piaskowa Góra: 200 000 złotych, Nowe Miasto: 160 000 złotych, Podgórze, Nowy i Stary Glinik: 140 000 złotych, Stary Zdrój: 125 000 złotych, Biały Kamień: 180 000 złotych, Konradów: 85 000 złotych, Szczawienko, Książ: 125 000 złotych, Śródmieście: 140 000 złotych, Gaj: 35 000 złotych, Sobięcin: 95 000 złotych, Poniatów: 66 000 złotych, Rusinowa, Kozice: 84 000 złotych, Lubiechów: 15 000 złotych.

- W tym roku mieliśmy znacznie trudniejszą sytuację, ponieważ obmyśliliśmy bardzo rygorystyczne zasady zgłaszania projektów. Po raz pierwszy projekty nie mogły być realizowane na terenach szkół. Czas kiedy w Wałbrzychu można było cokolwiek zgłosić i było to potrzebne już na szczęście minął. Już nie ma potrzeby zgłaszać, żeby zrobić oświetlenie, lampy, a może boisko, bo prawie wszystkie lampy jeśli nie są wymienione, to za chwilę będą, boisk zrobiliśmy tyle, że jest kłopot z ich utrzymaniem i wypełnieniem, więc każdy rok to trudniejsze projekty, bardziej ambitne. Trzeba je wymyśleć, wpisać w obszar miejski i jeszcze do nich zachęcić ludzi. To nie jest takie łatwe - powiedział Roman Szełemej - prezydent Wałbrzycha.

Jeżeli chodzi o projekty ogólnomiejskie, to zgłoszone zostały cztery: 1. Postawienie ogrzewanego pawilonu z możliwością przenoszenia i zakup samochodu przystosowanego do przewozu zwierząt na rzecz wałbrzyskiego schroniska dla bezdomnych zwierząt, 2. Adaptacja pomieszczeń wraz z zabudową specjalistycznych urządzeń terapeutycznych - „Sala doświadczania świata- Świat odczuwany inaczej”, 3. „Biegi, kijki, piłki, rolki i rowery – wielofunkcyjny stadion dla wałbrzyszan” i 4. Pierwszy etap odnowienia Parku ze skwerem Sybiraków jako przyjazny Park dla Rodzin. Głosami mieszkańców Wałbrzycha zwyciężył projekt dotyczący postawienia ogrzewanego pawilonu i zakupu samochodu do przewozu zwierząt na rzecz wałbrzyskiego schroniska.

W poszczególnych dzielnicach sfinansowane zostaną następujące projekty:

Podzamcze: 1. Budowa fontanny oraz zagospodarowanie terenu pomiędzy ulicami Hetmańską i Grodzką, 2. Monitoring osiedlowy - Bezpieczne Podzamcze etap II i 3. Budowa miejsc parkingowych na placu przy wieżowcach na ulicy Fortecznej.

Piaskowa Góra: 1. "malinka" Plac rekreacyjno-zabawowy z parkingiem przy ulicy Mieszka I i 15-Lecia, 2. Budowa placu zabaw "Wieżowiec" przy ulicy Dunikowskiego i 3. Ogródek Jordanowski - reaktywacja - etap III - ostatnia część projektu :Integracja RAZ, DWA, TRZY! - dzieci, młodzież oraz my" - boisko, oświetlenie, ławki.

Nowe Miasto: 1. Plac zabaw przy ulicy Ogińskiego i 2. Budowa Placu do Street Workout przy PSP 23.

Podgórze, Stary i Nowy Glinik: 1. "Im lepszy stadion tym większe bezpieczeństwo małych piłkarzy KP Gwarek Wałbrzych - część II" i 2. Klub piłkarski "Podgórze" Wałbrzych - modernizacja boiska.

Stary Zdrój: 1. Teren rekreacyjny wokoło ulic Braci Śniadeckich, Gęsiej i Legnickiej i 2. Modernizacjua chodnika wzdłuż ulicy Chałubińskiego.

Biały Kamień: 1. Porządek i bezpieczeństwo na miejscach postojowych przy cmentarzu na Białym Kamieniu - ulica Piaskowa, 2. Porządek i bezpieczeństwo oraz miejsca postojowe przy kościele Parafii Św. Rodziny w Wałbrzychu przy ulicy Bema 54 i 3. „Ludowa – chcę tu mieszkać” modernizacja drogi wewnętrznej, wydzielenie miejsc postojowych i zagospodarowanie skweru na ulicy Ludowej.

Konradów: Siłownia plenerowa do ćwiczeń zlokalizowana na świeżym powietrzu, miejsce do wypoczynku i spotkań lokalnej społeczności.

Szczawienko, Książ: Budowa placu manewrowego z miejscami parkingowymi przy wjeździe na cmentarz przy Parafii Rzymskokatolickiej pw. Św. Anny.

Śródmieście: 1. Utworzenie terenu rekreacyjnego z miejscami postojowymi przy nieruchomościach Zajączka 6, 6a, 5, 4a wraz z uporządkowaniem wód deszczowych z ww. terenu oraz działki przy ulicy Zajączka 2, 2. Bezpieczne podwórko pomiędzy ul. Pługa, ul. Konopnickiej i ul. Lewartowskiego i 3. Poprawa estetyki terenów przy budynkach ulica Kościelna 3 i 3a.

Gaj: „Aktywny Gaj” – projekt siłowni zewnętrznej, plenerowej dla mieszkańców dzielnicy Gaj.

Sobięcin: 1. Dokończenie inwestycji z roku 2015 pod nazwą „Budowa parkingu i naprawa pieszych ciągów komunikacyjnych” polegającej na remoncie i budowie nowych chodników, schodów terenowych i poręczy, budowa schodów do parkingu i 2. Plac zabaw wraz z infrastrukturą towarzyszącą budowie boiska oraz ogrodzeniem przy ulicy 1 Maja 149 w Wałbrzychu.

Poniatów: Remont drogi dojazdowej do cmentarza w dzielnicy Poniatów wraz z miejscami postojowymi.

Rusinowa, Kozice: Plac zabaw „FUN & FIT”.

Lubiechów: Rewitalizacja placu zabaw na terenie dzielnicy Lubiechów – etap I.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group