Sobota, 16 października
Imieniny: Gerarda, Gawła
Czytających: 3208
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Wałbrzyski Klaster Energetyczny z certyfikatem

Środa, 14 listopada 2018, 14:35
Aktualizacja: Czwartek, 15 listopada 2018, 9:11
Autor: Robert Bajek
Wałbrzych: Wałbrzyski Klaster Energetyczny z certyfikatem
Fot. Robert Bajek
W wałbrzyskim Ratuszu odbyła się dzisiaj konferencja prasowa, dotycząca Wałbrzyskiego Klastra Energetycznego.

Wałbrzyski Klaster Energetyczny to porozumienie zawarte pomiędzy jednostkami samorządu terytorialnego, jednostkami badawczo-naukowymi, przedsiębiorcami i instytucjami wspierającymi rozwój odnawialnych źródeł energii i propagującymi idee ochrony środowiska. Partnerami-założycielami Klastra są: Gmina Wałbrzych, Gmina Jedlina-Zdrój, Gmina Głuszyca, Gmina Szczawno-Zdrój, Gmina Boguszów-Gorce, Politechnika Wrocławska, Control Process S.A., Innovation AG, MSM Energy sp. z o. o. sp. k., Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej S. A. i Wałbrzyski Związek Wodociągów i Kanalizacji.

Strategicznym celem Wałbrzyskiego Klastra Energetycznego jest utworzenie samowystarczalnego energetycznie obszaru i wdrożenie gospodarki efektywnie korzystającej z czystej energii w oparciu o zasoby lokalne odnawialnych źródeł energii, a także poprawa efektywności energetycznej, rozwój efektywnych energetycznie systemów ciepłowniczych, rozwój inteligentnych sieci elektrycznych z systemami magazynowania energii i wdrażanie rozwiązań z zakresu elektromobilności zarówno w odniesieniu do transportu zbiorowego jak i indywidualnego.

- Jesteśmy po pierwszym etapie certyfikacji. W ramach ogłoszonego przez ministerstwo naboru wzięliśmy udział w drugiej edycji. Do tej edycji zgłosiło się 86 klastrów. Do etapu drugiego przeszło 66. Komisja wybrała 33 klastry do certyfikacji, z tego 6 klastrów otrzymało wyróżnienie, w tym jedno wyróżnienie trafiło do Wałbrzskiego Klastra Energetycznego. Generalnie chodzi o pozyskiwanie energii cieplnej, elektrycznej, gazowej na potrzeby funkcjonowania naszych miast. Ceny energii elektrycznej idą bardzo szybko do góry, o czym boleśnie przekonały się gminy, które w ostatnim czasie organizowały przetargi na energię elektryczną. Odpowiedzią na to jest nasz klaster. W ramach klastra będziemy kupować energię, ale w przyszłości chcemy zrobić tak, aby nadwyżkę energii, która zostanie wyprodukowana przez klastrowiczów można było odsprzedawać innym podmiotom. To dotyczy również instalacji indywidualnych - powiedział Roman Głód, burmistrz Głuszycy i jednocześnie przewodniczący rady Wałbrzyskiego Klastra Energetycznego.

Jak podkreślał obecny na konferencji Andrzej Kosiór działania Wałbrzyskiego Klastra Energetycznego będą zmierzały do tego, aby region objęty klastrem stał się w przyszłości całkowicie niezależny energetycznie. Służyć temu maja między innymi planowane farmy fotowoltaiczne, które powstaną w Wałbrzychu - pierwsze już niebawem przy ulicy Stacyjnej.

Twoja reakcja na artykuł?

13
81%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
6%
Złości
2
13%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group