Sobota, 8 maja
Imieniny: Stanisława, Wiktora
Czytających: 2335
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Wałbrzyski szpital jest jednym z najlepszych w kraju

Czwartek, 8 marca 2012, 15:47
Aktualizacja: 15:48
Autor: PAW
Wałbrzych: Wałbrzyski szpital jest jednym z najlepszych w kraju
Fot. PAW
Dziś w Specjalistycznym Szpitalu Ginekologiczno–Położniczym w Wałbrzychu otwarty został zmodernizowany blok porodowy.

Wałbrzyski szpital ginekologiczny zalicza się do jednych z najlepszych w Polsce. Świadczą o tym choćby rankingi, w których wałbrzyska placówka zdrowotna plasuje się w czołówce.

Nowoczesna sala operacyjna, indywidualne sale porodowe oraz specjalistyczna poradnia ginekologiczno-zabiegowa. Te i wiele innych udogodnień czekają na przyszłe mamy w odnowionym bloku porodowym Specjalistycznego Szpitala Ginekologiczno – Położniczego w Wałbrzychu.

Na nowym oddziale przyszłe mamy będą miały do dyspozycji sale porodowe wraz z pełnym wyposażeniem obejmującym specjalne łóżko, telewizor, drabinkę, piłkę i udogodnienia do porodu rodzinnego oraz możliwość korzystania z immersji wodnej. Dodatkowo obok sali cięć cesarskich zorganizowano i wyposażono salę z dwoma stanowiskami do resuscytacji noworodków, niezwykle ważną przy porodach bliźniaczych (w ostatnim czasie znacząco wzrosła liczba tych porodów).

Wałbrzyski szpital uczestniczy w drugim etapie, realizowanego pod patronatem Marszałka Rafała Jurkowlańca, programu poprawy opieki perinatologicznej na Dolnym Śląsku. Od roku 2008 roku szpital otrzymał na ten cel 730 000 złotych. Dzięki tym środkom udało się zakupić specjalistyczny sprzęt m.in. komputery, aparaturę medyczną i wyposażenie dla szkoły rodzenia. W placówce rocznie rodzi się ok. 2000 noworodków, a niemal 40 procent rodzących kobiet uczęszcza do przyszpitalnej, certyfikowanej, bezpłatnej szkoły rodzenia. Dodatkowo szpital oferuje przyszłym mamom możliwość znieczulenia zewnątrzoponowego podczas porodu. Według danych placówki na taki zabieg decyduje się ok. 15 procent pań.

W ubiegłym roku, po kompleksowej przebudowie, oddany został do użytku nowoczesny, klimatyzowany blok operacyjny, w którym rocznie wykonywanych jest ponad 2000 specjalistycznych zabiegów. Szpital im. E. Biernackiego w Wałbrzychu posiada III poziom referencyjny, co oznacza, że zapewnia niezbędną opiekę zarówno paniom z patologicznym przebiegiem ciąży, jak i, niemowlętom o skrajnie niskiej wadze urodzeniowej (poniżej 1000 g). Szpital posiada certyfikat ISO oraz akredytację przyznaną przez Ministerstwo Zdrowia. W ogólnopolskim Rankingu Bezpieczny Szpital w latach 2010 i 2011 uzyskał czwarte miejsce, a pierwsze w specjalności położnictwa, ginekologii i neonatologii w Polsce.

Program poprawy opieki perinatologicznej realizowany na Dolnym Śląsku, to pierwszy w Polsce projekt całościowo definiujący problemy związane z opieką nad kobietą ciężarną oraz płodem i noworodkiem. Głównym efektem realizacji programu jest najwyższy w kraju spadek umieralności okołoporodowej. Zgodnie z danymi opublikowanymi przez Główny Urząd Statystyczny, wskaźnik śmiertelności noworodków na Dolnym Śląsku w roku 2009 zmniejszył się, w stosunku do roku 2008, o 12 proc. (z 7,4 do 6,5 zgonów/1000 urodzeń żywych). Jest to największy wynik od kilkunastu lat. Z inicjatywy marszałka Jurkowlańca II Etap Programu Perinatologicznego został uzupełniony o dwie istotne kwestie: uruchomienie i prowadzenie bezpłatnych szkół rodzenia oraz finansowe wspieranie szpitali, które decydują się na oferowanie ciężarnym znieczuleń przy porodach. Do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego wpłynęło już 10 deklaracji przystąpienia do II etapu realizacji programu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (26) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group