Piątek, 28 stycznia 2011, 14:01
Aktualizacja: 14:02
Autor: red
Jakub Isański
W debiutanckim sezonie 2010, dwóch zawodników dziecięcej drużyny żużlowej „Rycerzyki” wywalczyło tytuł Mistrza i V–ce Mistrza Polski o Puchar Przewodniczącego Głównej Komisji Sportu Żużlowego w kategorii 50 cm3 dla 5–9–latków.

Mimo że był to pierwszy sezon wałbrzyskiej drużyny w całym cyklu rozgrywek, okazał się on w pełni udany.

Kuba Isański, 7-latek z Wałbrzycha, uczeń pierwszej klasy Szkoły Podstawowej nr 15 w Wałbrzychu, po rozegraniu 6 turniejów punktowanych na torach mini żużlowych w Gorzowie, Częstochowie, Rybniku i Stanowicach zdobył najwięcej punktów i został najlepszym mini żużlowcem w kategorii 50 cm3 w kraju.

Jego kolega z drużyny Kuba Piątek, 7-latek ze Strzegomia, uczeń pierwszej klasy Szkoły Podstawowej nr 2 w Strzegomiu, został II najlepszym mini żużlowcem w tej samej kategorii.

Na uwagę zasługuje fakt, że chłopcy po raz pierwszy rywalizowali w tego typu meczach i musieli zmierzyć się z dużo bardziej doświadczonymi zawodnikami z innych klubów żużlowych. Należy tutaj przede wszystkim docenić talent i potencjał, jaki drzemie w chłopcach. Z powodu braku własnego toru treningowego, mali zawodnicy odbywali dużo mniej treningów niż ich rówieśnicy z innych klubów. Ponadto treningi odbywały się na bieżni lekkoatletycznej, co ze względu na jej niewielką szerokość, dodatkowo utrudniało przeprowadzenie profesjonalnych szkoleń i zajęć. Jednak, mimo tych problemów, chłopcy potrafili nawiązać równorzędną walkę, na koniec zdobywając najwyższe miejsca w klasyfikacji generalnej.

Również w kategorii 125 cm3 dla 9-14-latków mamy powody do dumy. Kamil Śmieszniak, 9-latek z Wrocławia, podczas swoich pierwszych zawodów w życiu stanął na podium i zdobył III miejsce podczas meczu na torze w Stanowicach przegrywając tylko z 14-letnimi reprezentantami Wybrzeża LOTOS Gdańsk. Kamil to bardzo utalentowany chłopiec, który mimo młodego wieku, zostawił z tyłu wielu starszych i bardziej doświadczonych zawodników z klubów z Gorzowa, Rybnika, Częstochowy.

Kolejnym powodem do zadowolenia jest postawa naszego „rodzynka” w rozgrywkach żużlowych, jedynej dziewczyny z licencją w polskim żużlu, 12-letniej Emilii Isańskiej, uczennicy Szkoły Muzycznej w Wałbrzychu.

W sezonie 2010 Emilka została wypożyczona do klubu z Częstochowy, w którym z powodzeniem startowała w Drużynowych Mistrzostwach Polski w klasie 125 cm3.

Przed nami sezon 2011 i nowe wyzwania przed zawodnikami „Rycerzyków”. Przede wszystkim zwiększyła się liczba adeptów i w tej chwili w zajęciach wałbrzyskiej szkółki żużlowej udział bierze 11 zawodników w wieku 5-13 lat z Wałbrzycha, okolic i takich miejscowości jak: Świdnica, Strzegom, Kamienna Góra, Bolesławiec, Wrocław, Kudowa-Zdrój, Opole.

To tylko świadczy o dużym zainteresowaniu w rejonie tą dyscypliną i w tej chwili priorytetem klubu jest budowa toru treningowego przy ul. Wrocławskiej, co umożliwi uprawianie tego sportu większej liczbie chętnych chłopców i dziewcząt.