Wtorek, 16 kwietnia
Imieniny: Cecylii, Julii
Czytających: 4353
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION, Walim: Walim uczcił bohaterów

Wtorek, 11 maja 2010, 21:48
Aktualizacja: 21:49
Autor: Sven
REGION, Walim: Walim uczcił bohaterów
Najbardziej cieszy obecność młodych ludzi, którzy pamiętają o rocznicy zakończenia II wojny światowej
Fot. Sven
Przez trzy dni – 7, 8 i 10 maja – trwały w Walimiu uroczystości z okazji 65. rocznicy zakończenia II wojny światowej.

Wszystko zaczęło się już w piątek od młodzieżowej sesji naukowej na temat II wojny światowej. W sobotę odbył się XIII rajd pieszy czarnym szlakiem (szlak martyrologii), apel poległych, których uczczono salwą honorową. Dzień zakończyło nabożeństwo ekumeniczne i koncert Chóru Prawosławnego „Oktoich”.

W poniedziałek gościem specjalnym był Edmund Szenkowski, ostatni żyjący więzień, który pracował przy budowie walimskiej części kompleksu Riese.

Pan Edward przez kilkadziesiąt minut opowiadał swoje obozowe przeżycia, poczynając od obozu w Jelczu, pobycie w Walimiu, „marszu śmierci”, po ewakuację obozu, wyzwoleniu, transporcie do kostnicy, gdy uznano go za zmarłego, aż do „cudownego” ratunku, gdy na chwilę odzyskał przytomność, a ten moment zauważyła pielęgniarka.

W Walimiu więźniowie mieszkali w skrajnie ciężkich warunkach – w ziemiankach. Mimo codziennej morderczej i kilkunastogodzinnej pracy, byli słabo żywieni, były także problemy z utrzymaniem elementarnej higieny. W tamtym czasie Edmund Szenkowski nigdy nie był w „sztolni”, choć pracował o kilkadziesiąt metrów od wejścia przy usuwaniu urobku skalnego.

Spod dworca, skąd w 1944 roku wyruszyli więźniowie, rozpoczął się w poniedziałek „marsz milczenia” w hołdzie ofiarom hitlerowskiego faszyzmu. Marsz, w którym wzięli udział mieszkańcy gminy Walim, jej władze i goście z Muzeum Obozu Gross Rosen, zakończył się niedaleko wejścia do podziemi. Na zboczu Włodarza, w niezwykle malowniczym miejscu, ustawiona została kamienna tablica z napisem: „Pamięci zamordowanych w Górach Sowich jeńców wojennych, robotników przymusowych i więźniów Gross Rosen 1943–1945 Społeczeństwo gminy Walim w roku 2010”. Odsłonił ją Edmund Szenkowski.

W okolicznościowych wystąpieniach dominowały wspomnienia tamtych czasów i apel o szacunek dla ludzi, których najwyższa ofiara umożliwiła nam życie. Edmund Szenkowski zwrócił się do zgromadzonej młodzieży, by żyła w przyjaźni i braterstwie bez względu na religię, kolor skóry i rasę. Pod tablicą złożono kwiaty i zapalono znicze. Naczelny Rabin Dolnego Śląska – Icchak Rapoport odczytał Kadisz.

Na zakończenie wystąpił Chór Synagogi pod Białym Bocianem we Wrocławiu. Okoliczności, niezwykłość miejsca i otaczająca przyroda, spowodowały, że śpiewane po hebrajsku pieśni synagogalne wywarły na słuchaczach duże wrażenie.

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group