Niedziela, 2 października
Imieniny: Dionizego, Sławomira
Czytających: 2931
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION, Boguszów-Gorce: Wraca sprawa stłuczki rtęciowej

Niedziela, 17 lutego 2013, 16:48
Aktualizacja: Poniedziałek, 18 lutego 2013, 9:45
Autor: PAW
REGION, Boguszów-Gorce: Wraca sprawa stłuczki rtęciowej
Fot. PAW
Wydawało się, że po 23 latach mieszkańcy Boguszowa–Gorc wreszcie pozbędą się ekologicznej bomby, jaką jest zalegająca na hałdzie stłuczka rtęciowa. Okazuje się, że jednak jeszcze muszą uzbroić się w cierpliwość.

Od 23 lat mieszańcy Boguszowa–Gorc żyją na "ekologicznej bombie". Mowa o składowisku stłuczki rtęciowej, która znajduje się na terenie gminy Boguszów–Gorce.

Przypomnijmy, że w kwietniu 1990 roku z Rzeszowskich Zakładów Lamp Wyładowczych na teren Kopalni "Baryt" w Boguszowie-Gorcach trafiło ponad 1600 ton stłuczki rtęciowej. Trzy lata później kopalnia "Baryt" znalazła się w stanie upadłości i sprawą usunięcia stłuczki rtęciowej miał zająć się Syndyk masy upadłościowej. Jednak Syndyk dopiero w 1998 roku wystąpił do burmistrza Boguszowa-Gorc o zgodę na budowę mogilnika. Jednak Państwowa Inspekcja Ochrony Środowiska stwierdziła, że budowa mogilnika w tym miejscu nie jest możliwa. W styczniu 1999 roku burmistrz Boguszowa-Gorc złożył w Prokuraturze Rejonowej w Wałbrzychu doniesienie o popełnieniu przestępstwa przez Syndyka masy upadłościowej Kopalni "Baryt". Przez lata sprawa nie ruszyła z miejsca. Protestowali ekolodzy i mieszkańcy Boguszowa-Gorc, a stłuczka jak zalegała na terenie gminy Boguszów-Gorce tak zalega do dziś.

Starostwo Powiatowe w Wałbrzychu w 2009 roku przejęło działkę wraz z zalegającą na jej terenie stłuczką rtęciową. W maju 2011 roku Starosta Robert Ławski wystąpił do Wojewody Dolnośląskiego o przekazanie środków finansowych na wykonanie inwentaryzacji tego terenu. Na ten cel Wojewoda Dolnośląski przekazał 30 tysięcy złotych. Jednocześnie Wojewoda przekazał na usunięcie odpadów oraz ich unieszkodliwienie i złożenie na składowisku odpadów niebezpiecznych ponad 713 tysięcy złotych z budżetu państwa. Do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie trafił kolejny wniosek o dofinansowanie tego zadania. Wniosek został pozytywnie oceniony i 17 września 2012 roku wniosek ten został zakwalifikowany do dofinansowania w kwocie 2 milionów 852 tysięcy 537 złotych.

Jednak okazuje się, że pojawiły się pewne komplikacje. Przetarg na usunięcie stłuczki się odbył. Powiat wyłonił firmę, która miała być odpowiedzialna za usunięcie bomby ekologicznej. Jedna z firm, która przetarg przegrała, złożyła protest i odwołała się do Krajowej Izby Odwoławczej. KIO wydało dwa odrębne orzeczenia. Co ciekawe, jedno orzeczenie uznaje odwołanie za słuszne, a drugie orzeczenie mówi, że odwołanie jest bezpodstawne. W takiej sytuacji te niejasności rozstrzygnie dopiero sądowa rozprawa, która ma odbyć się 28 lutego i dopiero po tym terminie będzie w przybliżeniu wiadomo, kiedy stłuczka zostanie z Boguszowa-Gorc wywieziona.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group