• Wtorek, 21 stycznia 2020
  • Godz. 7:37
  • Imieniny: Agnieszki, Jarosława
  • Czytających: 2009
  • Zalogowanych: 1
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Wspominają Herlinga–Grudzińskiego

Wiadomości: REGION, Stare Bogaczowice
Poniedziałek, 7 października 2019, 6:33
Aktualizacja: Wtorek, 8 października 2019, 8:34
Autor: red
Fot. organizatorzy
Gminne Centrum Biblioteczno – Kulturalne w Starych Bogaczowicach od września do listopada 2019 roku realizuje Projekt dofinansowany z Fundacji Lotto – Patroni Roku 2019 Pt. „ Wspominam, podziwiam, pamiętam – Gustaw Herling – Grudziński".

Projekt polega na organizacji cyklu wydarzeń, spotkań i koncertów poświęconych życiu i twórczości Gustawa Herlinga- Grudzińskiego, jednemu z najwybitniejszych pisarzy polskich XX wieku, eseiście, krytykowi literackiemu, dziennikarzowi, żołnierzowi, więźniowi łagrów i obozów NKWD - Patrona Roku 2019 ustanowionego przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. W związku z tym, iż w roku 2019 przyda 100- na rocznica urodzin Gustaw Herling – Grudzińskiego nasza instytucja postanowiła ukazać jego twórczość naszym mieszkańcom oraz życie tego wybitnego człowieka w dowód uznania za słowa i jego czyny.

Działania w ramach projektu dotyczą organizacji spotkań autorskich i czytelniczych, konkursów tematycznych, projekcji audycji radiowych, wystaw czy koncertów. Kierowane są zarówno do dzieci, jak i młodzieży, osób dorosłych i seniorów. Celem projektu jest przybliżenie życia, postawy i twórczości Patrona Roku 2019. We wrześniu odbył się, podczas Dożynek Gminnych, mecz piłki nożnej dla mieszkańców "Walka o siebie w trybach losu" upamiętniająca heroiczną walkę naszego patrona o lepszy świat. Z kolei w tym tygodniu zakończyły się spotkania czytelnicze w bibliotece dla młodzieży, podczas których pracownicy GCBK zaprezentowali dorobek literacki i biografię pisarza, a także dostępne w Gminnej Bibliotece Publicznej dzieła autora.

W ramach projektu odbędą się także warsztaty edukacyjne prowadzone przez pisarkę Monikę Sawicką Kacprzak z zakresu „Patriotyzm dla najmłodszych", a dla młodzieży i dorosłych WARSZTAT HISTORYCZNO - LITERACKI „Gustaw Herling - Grudziński - samotność pisarza na emigracji". W Szkole Podstawowej odbędą się także: konkurs wiedzy "Życie i twórczość G. Herlinga - Grudzińskiego" dla uczniów klas starszych, a dla uczniów młodszych konkurs plastyczny "Mój inny świat" - jak widzisz Polskę w czasach obecnych.

Na zakończenie projektu odbędzie się Wieczornica Patriotyczna, podczas której zostanie zaprezentowana, przygotowana przez młodzież, wystawa poświęcona naszemu bohaterowi. Odbędzie się także występ poetycko - literacko - muzyczny nawiązujący do działalności pisarza. Nie zabraknie akcentów patriotyzmu, rozmów o wolnej Polsce i wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych, tak aby godnie upamiętnić obchody Dnia Niepodległości.

Twoja reakcja na artykuł?

1
100%
Cieszy
0
0%
Dziwi
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz

~wyzwalacz 7-10-2019 9:38
Gdyby Herling żył, to napisał by książkę o patologiach UE tak jak to uczynił w ,,Innym świecie" opisując patologię CCCP. A w UE stoją pomniki Marksa, a oficjalnie czci się marksistę Spinellego.
~RP 8-10-2019 15:53
Poprawcie błąd na plakacie,nie przystoi organizatorom gminnym

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group