Piątek, 19 sierpnia
Imieniny: Bolesława, Juliana
Czytających: 2602
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Wywiad z Danutą Jazłowiecką – posłanką Parlamentu Europejskiego

Piątek, 2 grudnia 2016, 6:42
Autor: red
Wałbrzych: Wywiad z Danutą Jazłowiecką – posłanką Parlamentu Europejskiego
Fot. użyczone
Wywiad przeprowadził Aleksander Piśla (uczeń 6 klasy Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Wałbrzychu) podczas pobytu w Brukseli w ramach nagrody za zajęcie I miejsca w konkursie plastycznym "70 lat Wałbrzycha.

- Aleksander Piśla: Czy ramach Unii Europejskiej można dofinansować naukę uczniów bardzo zdolnych?

Danuta Jazłowiecka: Tak. Istnieje program ERAZMUS, który umożliwia studentom pobieranie nauki w różnych krajach Unii Europejskiej. Także posłowie mają możliwości zapraszać uczniów bardzo zdolnych na miesięczne staże, można się wtedy przyglądać pracy parlamentarzystów, a także pomagać w niektórych ich obowiązkach.

AP: Co może zrobić młodzież, by chodzić do gimnazjum?

DJ: Dzisiaj- nie wiem. Dlatego, że dzisiaj Ministerstwo Edukacji wprowadza reformy, które mają zlikwidować gimnazja. Także trudno mi jest odpowiedzieć na to pytanie, bo tak do końca nie wiemy w jaki sposób te reformy będą wyglądać. Być może będę mogła odpowiedzieć na to pytanie za kilka miesięcy.

AP: Gdzie się Pani lepiej mieszka - w Belgii czy w Polsce?

DJ: Ach, to jest świetne pytanie. Oczywiście, że w Polsce. W Belgii wystarczy że zepsuje mi się kran albo kaloryfery, obojętnie jakie mrozy są na zewnątrz, ja muszę czekać 3 miesiące na pracownika który jest w stanie usunąć mi tą usterkę. Tutaj nie ma specjalistów z różnych dziedzin, i nawet gdybym miała niemowlę w mieszkaniu, to dziecko żyłoby w zimnie. Nikogo to nie obchodzi. Najwcześniej, miałabym za 3 miesiące eksperta, który mi to naprawi. W Polsce jest tak, że jak masz taki problem to natychmiast dzwonisz i ktoś Ci przychodzi w ciągu kilku godzin i Ci pomaga. Także żyje mi się lepiej 1000 razy lepiej w Polsce, pomijając fakt, że tu jest bardzo drogie życie, bardzo nie dobre mięso, jarzyny które gniją mi po jednym lub po dwóch dniach, więc widać ,że są nawożone, także pomijając te wszystkie elementy życie w Polsce jest dużo ciekawsze. Poza tym Polska ma duży potencjał do rozwoju, musimy się nauczyć tylko go dobrze wykorzystywać. To jest bardzo ważne.

AP: Co się zmieni w UE po Brexicie?

DJ: Bardzo dużo się zmieni. Przede wszystkim dużo zmieni się w Wielkiej Brytanii, ponieważ Szkocja woli zostać w UE, chce odejść od Wielkiej Brytanii. Podobnie mówi Północna Irlandia. Nie wiemy co zrobi Walia, więc może się okazać, że Wielka Brytania zostanie małym państwem, nazywającym się Anglia i pozostanie poza UE. Jeżeli chodzi o UE to oczywiście straci dobrego partnera. Wielka Brytania jest naprawdę dobrym partnerem, wszyscy wolą, by jednak została w UE, ponieważ jest jednym z większych krajów, wypowiada się w odpowiedzialny i rozsądny sposób na temat różnych rozporządzeń i dyrektyw. Dyrektywy i rozporządzenia to są dokumenty prawne, które później obowiązują w państwach członkowskich. Wielka Brytania ma bardzo mądrą politykę społeczną, ma bardzo mądrą politykę dotyczącą rodziny. Także wiele elementów z których mogliśmy czerpać. Nasi koledzy w Parlamencie Europejskim reprezentujący Wielką Brytanię, z wyjątkiem tych którzy dążyli, by wyszła z UE, są bardzo aktywni, rzetelni w swojej pracy, także naprawdę dużo stracimy. Stracimy także składki członkowskie, które płaciła. Te składki były bardzo potrzebne z tego korzystała Polska

AP: Teraz nietypowe pytanie. Jaki jest Pani ulubiony kolor?

DJ: To jest bardzo zależne od różnych okresów. Są okresy kiedy uwielbiam czarny, kiedy uwielbiam szarości, kiedy uwielbiam brązy i kiedy uwielbiam czerwienie. Teraz jest okres, gdy lubię niebieski.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group