Środa, 25 listopada
Imieniny: Katarzyny, Erazma
Czytających: 2857
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Za nami kolejny koncert w Filharmonii Sudeckiej

Wiadomości: Wałbrzych
Wtorek, 21 lutego 2012, 11:49
Aktualizacja: 11:50
Autor: opr. PAW
Fot. Daria Stryjek
Euroregionales Kultuzentrum St. Johannis w Zittau, Jaworskie Stowarzyszenie Rozwoju Kultury w Jaworze oraz Zakladni Umelecka Skola w Libercu zorganizowały koncert Międzynarodowej Młodzieżowej Orkiestry Symfonicznej i Chóru EUROPERA.

Koncert odbył się w niedzielę w Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu.

W programie koncertu znalazły się:
1. H. Marschner - Uwertura do opery Hans Heiling
2. M. Bruch - Koncert skrzypcowy g - moll Nr 1 część II
3. C. Debussy - Rapsodia na orkiestrę i saksofon altowy
4. V. Novák - Suita słowacka op. 32 cz. III The Lovers, cz. IV The Ball
5. F. Liszt - Missa solemnis - Agnus Dei
/przerwa/
6. J. Pavlica - PORTA PEREGRINORUM - oratorium Brama Pielgrzymów

SOLIŚCI:
Pavla Tesařová - skrzypce
Anna-Marie Schäfer – saksofon
Kateřina Šmidová-Kalvachová – sopran
Jarmila Kosinova – alt
Josef Zednik – tenor
Pavel Švingr – bas
Roman Janál - baryton
Miloš Krejči – dyrygent

W drugiej części koncertu usłyszeliśmy Oratorium „Brama Pielgrzymów" na orkiestrę, chór i baryton solo, napisane przez współczesnego czeskiego kompozytora Jiři'ego Pavlice. Utwór został skomponowany specjalnie dla EUROPERY, do libretta Renaty Pulzlacher. Tekst śpiewany jest w języku łacińskim, czeskim, niemieckim i polskim.

Międzynarodowa Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna i Chór EUROPERA działa od 1992 roku i od tego czasu koncertuje w krajach europejskich takich jak: Belgia, Czechy, Francja, Niemcy, Polska, Szwajcaria, Wielka Brytania, Włochy. EUROPERA wystąpiła także w Królewskiej Akademii Muzycznej w Brukseli, z koncertem dla zaproszonych gości Parlamentu Europejskiego.

Trójstronny projekt Europera skupia ponad 200 uczestników, szczególnie uzdolnionych dzieci i młodzieży z Niemiec, Polski i Czech. W skład EUROPERY wchodzą: orkiestra symfoniczna, chór młodzieżowy i orkiestra kameralna.

Projekt EUROPERA jest propozycją, dla młodych muzyków oraz młodzieży śpiewającej, dającą możliwość wspólnego muzykowania, a także zdobywania nowych doświadczeń pracując pod dyrekcją profesjonalnych dyrygentów. Ponadto przyczynia się do wzajemnego poznawania, rozumienia i doceniania społeczności sąsiadujących krajów. Projekt ten należy rozumieć jako przykład rozwoju między narodami, których wzajemne stosunki nie zawsze w przeszłości były bez obciążeń. Jest jedną z najciekawszych propozycji prezentujących muzykę klasyczną w wykonaniu młodzieży z trzech sąsiadujących krajów, promujących twórczość kompozytorów z każdego kraju, których rocznice przypadają w kolejnych latach: Polska - w roku 2010 uczczono dwusetną rocznicę urodzin Fryderyka Chopina, Niemcy - w roku 2011 uczczono sto pięćdziesiątą rocznicę śmierci Heinricha Marschnera kompozytora urodzonego w Zittau, Czechy - w roku 2012 przypada sto dwudziesta piąta rocznica skomponowania Tańców Słowiańskich przez Antonina Dvoraka.

Organizatorem projektu ze strony polskiej jest: Jaworskie Stowarzyszenie Rozwoju Kultury z siedzibą w Jaworze, natomiast z krajów sąsiednich: Euroregionales Kultuzentrum St. Johannis w Zittau i Zakladni Umelecka Skola w Libercu.

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group