Sobota, 31 października
Imieniny: Augusta, Krzysztofa
Czytających: 2602
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Zaduszki

Wiadomości: Wałbrzych
Niedziela, 2 listopada 2014, 6:20
Aktualizacja: 12:45
Autor: Ina
Fot. red.
2 listopada – Dzień Zaduszny. To czas, kiedy wspominamy wszystkich wiernych zmarłych. Odwiedzamy wtedy cmentarze, by zapalić świeczki, które symbolizują nieśmiertelność duszy.

Dzień modlitwy za dusze zmarłych przypada po dniu Wszystkich Świętych. Jest to odpowiednik pogańskiego święta Dziadów, którego celem było zjednanie sobie dusz zmarłych i pomoc im w uzyskaniu wiecznego odpoczynku. W dzień ten nie wolno było wykonywać pewnych czynności, aby nie znieważyć duszy odwiedzającej dom. Zakazane było m.in. deptanie kapusty, maglowanie, tkanie i wylewanie pomyj. 

Tradycja stawiania zniczy na grobach wywodzi się właśnie z pogańskiego zwyczaju rozpalania ognisk na mogiłach, które miały ogrzewać błąkające się po ziemi dusze.

Obchody Dnia Zadusznego zostały zapoczątkowane w 998 roku. W Polsce tradycja ta zaczęła się tworzyć już w XII wieku. W XIII wieku rozpowszechniła się ona w całym Kościele katolickim. Obecnie jednak główne uroczystości kościelne poświęcone zmarłym odbywają się 1 listopada (w dniu Wszystkich Świętych).

W Dzień Zaduszny często organizowane są także spotkania oraz uroczystości upamiętniające osoby, które odeszły. Podobnie jest i w Wałbrzychu.

Dzisiaj o godzinie 18:00 odbędą się po raz kolejny "Lampiony Pamięci", które już na stałe zagościły w kalendarzu uroczystości organizowanych w naszym mieście. Tym razem spotkanie odbędzie się na placu Magistrackim. Tradycyjnie wypuszczone zostaną w niebo płonące lampiony, manifestując wspólnotę, pamięć i szacunek.

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group