Niedziela, 25 października
Imieniny: Darii, Kingi
Czytających: 2172
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Zasłużeni i Honorowi

Wiadomości: Wałbrzych
Poniedziałek, 18 października 2010, 7:53
Aktualizacja: 20:28
Autor: Sven
Wśród radnych sprawa nadawania tytułów zasłużonych dla miasta budzi wiele emocji
Fot. red
W ostatnich latach władze Wałbrzycha nadały tytuł „Zasłużony dla Miasta Wałbrzycha” i „Honorowy Obywatel Wałbrzycha” sporej grupie osób.

Pierwszy tytuł otrzymali: Zofia Dembna, Ryszard Kułak, Edward Woźnicki, Włodzimierz Ciołek, Roman Szełemej, Józef Wiłkomirski, Maria Bor, Adam Wolańczyk, Sławomir Suchocki, Takis Makandasis, Antoni Malinowski, Aleksander Wierietielny, Henryk Boratyński.

Drugi tytuł przyjęli: Józef Pawlik, Marian Szeja, Fryderyka Cohensius, Władysław Sowiński, Paolo Agostinacchio, Konrad Heinze, Szewach Weiss, Jerzy Gronowski, Ksiądz Biskup Ignacy Dec.

W piątek, na wniosek Prezydenta Miasta, radni uchwalili nadanie tytułu „Zasłużony dla Miasta Wałbrzycha” Kazimierzowi Starościakowi. Artysta malarz, rzeźbiarz i pedagog obchodził niedawno jubileusz pięćdziesięciolecia działalności artystycznej. Od lat mieszka w naszym mieście. Między innymi, współtworzy działającą przy Wałbrzyskim Ośrodku Kultury grupę Mal – Art. Uchwała zapadła jednogłośnie.

W innym punkcie obrad, radny Ryszard Nowak zaproponował nadanie takiegoż tytułu świętej pamięci Annie Walentynowicz. Wniosek otrzymał wcześniej negatywną opinię kilku komisji, które uznały jego bezzasadność. Nie dopatrzono się żadnych zasług dla Wałbrzycha ze strony Anny Walentynowicz. Zasugerowano zmianę tytułu na „Honorowy Obywatel Wałbrzycha”. I taki wniosek ma zostać złożony. Rozbieżność w ocenie czy Anna Walentynowicz ma być „honorową” czy „zasłużoną”, wywołała dyskusję, w której radni nie szczędzili sobie wzajemnych złośliwości.

Niejako przy okazji, radna Alicja Rosiak zapytała prezydenta Kruczkowskiego, dlaczego ucichła sprawa zaproszenia i utytułowania Lecha Wałęsy. O tej sprawie głośno było pod koniec czerwca. Wówczas Wałęsa w zasadzie się zgodził, a Kruczkowski zapowiedział złożenie stosownego wniosku w Radzie Miasta. Były prezydent nie przyjechał na obchody trzydziestolecia „Solidarności”, nie ma też wniosku o nadanie mu tytułu.

Podobno przyczyną jest brak zgody wałbrzyskich związkowców, czego jednak nikt oficjalnie nie chce potwierdzić.

Ponadto prezydent Kruczkowski uważa, że wśród radnych nie ma sprzyjającej atmosfery do podejmowania takiej decyzji.

Lech Wałęsa był już w Wałbrzychu dwa razy: w 1980 i 1981 roku. Jak tak dalej pójdzie, to trzeciego razu nie będzie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz

~Beza 18-10-2010 9:12
Rysiek "Nocnik" Nowak w tym szale wyborczym sam już nie wie co robi i mówi! Zupełnie mu odbiło! A tak nawiasem, to jakież zasługi ma dla Wałbrzycha eminencja Ignacy Dec?
~antyfa 18-10-2010 9:15
To ten sam tytuł honorowego obywatela co to go kiedyś nadano Adolfowi H. i do dzisiaj - bodajże - nie ma stosownej uchwały R.M. o odebraniu tego tytułu? Mogę się troszkę mylić, ale jakoś nic o stosownej uchwale nie słyszałam ...
~Św.Mikołaj 18-10-2010 9:35
Jak to co zrobił Dec dla Wałbrzycha ?! Fluorescencja po prostu jest !!! To wystarczy. Nie czujecie mieszkańcy tego pięknego miasta jak dzięki Jego zamieszkiwaniu w Świdnicy na nas spływają dobrodzirjstwa i łaski wszelakie ? Sam cud życia wielu tysięcy mieszkańców bez pracy to niby komu zawdzięczają ?! No i przecież patronka, Kruczkowski, brak tsunami, trzęsień ziemi itp. Tylko zła wola i brak wyobraźni podważa zasługi purpurencji dla miasta. A wkład w mitologię katolicką i ciągła rozbudowa baśni o matce boskiej ? Podniecacie się harym poterem, a pod nosem mamy wybitnego polskiego czarodzieja co to ekskomunike umie rzucić, złe duchy odpędzić. Ludzie jacy wy jesteście niewdzięczni, wstyd.
~Alunia 18-10-2010 18:35
A jakby tak hurtowo dać tytuł zasłużonego i honorowego mieszkańca Wałbrzycha wszystkim Polakom? Ewenement na skalę światową i każdy byłby zadowolony!!! A jeśli już nie da się wszystkim, to chociaż słoneczku naszemu kochanemu - Piotrusiowi Kruczkowskiemu, bo przecież przez osiem lat dla Wałbrzycha zasłużył się jak nikt inny!!!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group