Wtorek, 6 czerwca
Imieniny: Danuty, Dominiki
Czytających: 6043
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/Boguszów-Gorce/Jedlina-Zdrój: Zeroemisyjne autobusy w Wałbrzychu, Boguszowie i Jedlinie?

Piątek, 11 marca 2022, 8:29
Aktualizacja: 8:41
Autor: opr. PAW
Wałbrzych/Boguszów-Gorce/Jedlina-Zdrój: Zeroemisyjne autobusy w Wałbrzychu, Boguszowie i Jedlinie?
Fot. użyczone
67 miast i gmin postawi na zbiorowy, ekologiczny, zeroemisyjny transport. Będzie to możliwe dzięki drugiej, konkursowej edycji programu „Zielony Transport Publiczny" (ZTP), w której Fundusz ogłosił właśnie listę rankingową.

Projekt złożony przez Gminę Wałbrzych został oceniony bardzo wysoko i zajął 2. miejsce ze wskaźnikiem 8,243. Całkowity koszt przedsięwzięcia zatytułowanego "Wałbrzyski Autobus Wodorowy" wyniesie blisko 80 milionów złotych, a dotacja w naszym przypadku ma wynieść ponad 58 milionów złotych. O dotację stara się również Boguszów-Gorce, który uzyskał wskaźnik 5,241 na zadanie zatytułowane "Zakup autobusu elektrycznego na potrzeby Gminy Boguszów-Gorce wraz z wykonaniem niezbędnej infrastruktury do jego ładowania". Wartość zadania to ponad 1 milion 760 tys. zł, a wnioskowana dotacja to ponad 1 milion 300 tysięcy złotych. Tymczasem "Zielony transport publiczny w uzdrowisku Jedlina-Zdrój" to tytuł zadania Gminy Jedlina-Zdrój, który uzyskał wskaźnik na poziomie 4,579. Wartość zadania to blisko 1 milion 300 tysięcy złotych, z czego wnioskowana dotacja ma wynieść blisko milion złotych.

W drugim, zakończonym naborze Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) otrzymał 101 wniosków od organizatorów transportu publicznego z całej Polski, w tym 69 wniosków o dotację. Wartość projektów wstępnie zakwalifikowanych do kolejnego kroku, czyli negocjacji warunków dofinansowania, została oszacowana na kwotę ponad 1,26 mld zł, z czego blisko 1,1 mld zł stanowić będą koszty kwalifikowane. Ważne dla NFOŚiGW jest to, że wśród wnioskodawców dominują przedstawiciele samorządów średnich i małych miast. Środki NFOŚiGW sfinansują koszty kwalifikowane zakupu ekoautobusów w podziale: 780,3 mln zł w formie bezzwrotnej dotacji oraz ponad 136 mln zł jako niskooprocentowaną pożyczkę.

W ramach złożonych wniosków planowane inwestycje (tzw. efekt rzeczowy) to:

Planowana liczba autobusów elektrycznych – 340 szt.
Planowana liczba autobusów wodorowych - 48 szt.
Planowana liczba punktów ładowania – 277 szt.
Planowana liczba stacji tankowania wodoru – 2 szt.

| - Zgodnie z „Polityką Energetyczną Polski do 2040 roku", począwszy od roku 2025 w miastach powyżej 100 tysięcy mieszkańców każdy przetarg musi dotyczyć wyłącznie zero-i niskoemisyjnych środków transportu zbiorowego. To ambitny, ale konieczny cel dla zdrowszego życia w polskich miastach i miasteczkach. Pomagają go realizować kolejne odsłony programu „Zielony Transport Publiczny" – podkreśla Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska. - Takie rządowe wsparcie rozwoju miejskiej elektromobilności jest szczególnie ważne dla rozwoju średnich i małych ośrodków. Mobilność mieszkańców może mieć kluczowe znaczenie nie tylko dla środowiska, ale także dla rozwoju gospodarczego i jakości życia w mniejszych miejscowościach – dodaje szefowa resortu.

Zadanie programu „Zielony Transport Publiczny" to przede wszystkim upowszechnianie zeroemisyjnej komunikacji miejskiej w całej Polsce. Ważny cel programu to oczywiście obniżenie wykorzystania energii i paliw emisyjnych w miejskim transporcie zbiorowym, ale wierzymy, że nasz program to także sposób na budowanie szerokiej świadomości społecznej na temat korzyści z upowszechniania elektromobilności. – uzupełnia Paweł Mirowski, p.o. prezes NFOŚiGW. - Warto także podkreślić, że w tej odsłonie programu „Zielony Transport Publiczny" zostały przewidziane preferencje dla mniejszych samorządów, które chcą rozwijać „zielony" transport miejski, a na co dzień mierzą się z wyzwaniami społeczno-gospodarczymi. Dzięki kolejnemu zastrzykowi wsparcia na modernizację taboru miejskiego takie samorządy będą mogły łatwiej radzić sobie z problemem wykluczenia transportowego, które według różnych szacunków może dotykać od 11 do nawet 15 mln Polaków. – wskazuje szef NFOŚiGW.

Wśród samorządów, które przechodzą do fazy negocjacji warunków dofinansowania w drugiej odsłonie programu „Zielony transport publiczny" znalazło się 6 gmin uzdrowiskowych: Duszniki-Zdrój, Jedlina-Zdrój, Muszyna, Rabka-Zdrój, Świeradów-Zdrój, Augustów. To także potwierdza rolę i potencjał wsparcia rządowego dla inicjatyw samorządowych. A warto zauważyć, że dodatkowo program „ZTP" pozwala także budować tzw. rynek beta dla rozwiązań wodorowych – rozumianych zarówno jako pojazdy jak i niezbędna do ich obsługi infrastruktura. Co ważne zakłada także wzmacnianie kompetencji w zakresie bieżącej obsługi tego typu pojazdów i infrastruktury, co może mieć niebagatelne znaczenie przy uruchamianiu kolejnych komponentów planu budowy gospodarki wodorowej. Spośród 67 gmin zakwalifikowanych do fazy negocjacyjnej drugiej edycji programu, cztery gminy: Andrychów, Rybnik Świdnik i Wałbrzych zadeklarowały chęć zakupu w sumie 48 autobusów wodorowych. W połączeniu z wodorowymi" zakupami zakontraktowanymi w pierwszym naborze (71 szt.) daje to już potencjalnie liczbę ponad 100 tego typu autobusów, które w ciągu najbliższych lat pojawią się na polskich ulicach.

W ramach programu „Zielony Transport Publiczny" (pierwsza edycja) umowy o dofinansowanie z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej już zawarły (lub są w trakcie tej procedury) samorządy kilkudziesięciu polskich miast i aglomeracji. Charakterystyczne jest przy tym to, że wsparcie ze środków publicznych jest udzielane przez NFOŚiGW wielokierunkowo i równomiernie, zgodnie z ideą zrównoważonego rozwoju kraju, jednak ze szczególnym uwzględnieniem miast niedużych, mających wprawdzie spory potencjał społeczny i gospodarczy, ale borykających się z licznymi barierami rozwojowymi.

Twoja reakcja na artykuł?

15
50%
Cieszy
3
10%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
3%
Złości
11
37%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (29)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group