Czwartek, 9 maja
Imieniny: Grzegorza, Karoliny
Czytających: 4794
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/Kraj: Ziołolecznictwo ajurwedyjskie – co o zdrowieniu mówi najstarszy system leczniczy na świecie?

Sobota, 14 października 2023, 6:39
Autor: materiał zewnętrzny
Wałbrzych/Kraj: Ziołolecznictwo ajurwedyjskie – co o zdrowieniu mówi najstarszy system leczniczy na świecie?
Fot. użyczone
Zarówno na Wschodzie, jak i Zachodzie, zioła stanowią jeden z najważniejszych środków leczniczych w terapiach tradycyjnych oraz holistycznych. To właśnie w Indiach i Chinach rozwinęła się obszerna, wysoce zaawansowana nauka o ziołach i ich uzdrawiającym wpływie na ludzki organizm. Ajurweda to jedna z najstarszych nauk medycznych, skupiająca się na utrzymaniu równowagi ciała oraz ducha poprzez dietę oraz zdrowy tryb życia. Zgodnie z założeniami Ajurwedy, odpowiednie mieszanki ziół służą odzyskaniu równowagi w organizmie wtedy, gdy zostanie ona zaburzona. Rośliny stosowane w medycynie ajurwedyjskiej odznaczają się właściwościami prozdrowotnymi; w zależności od danego gatunku, mogą one wpływać na organizm odżywczo, oczyszczająco, wzmacniająco, a nawet powstrzymywać procesy starzenia się. Zioła te są łagodne, niemalże pozbawione środków ubocznych – między innymi z tego powodu indyjskie rośliny zyskały ogromną popularność na całym świecie, a medycyna ajurwedyjska wciąż cieszy się uznaniem – nawet w XXI wieku.

Ajurwedyjskie zioła oraz przyprawy, które wzmacniają organizm

Zioła i przyprawy towarzyszą nam w kuchni od wielu lat – medycyna ajurwedysjka wykorzystuje konkretne mieszkanki, by wspomóc utrzymanie harmonii ciała wraz ze spokojem umysłu, co z kolei pozwala na lepsze zarządzanie pozyskaną energią przy jednoczesnym zrozumieniu swoich emocji. Cel Ajurwedy jest dość prosty: zachować zdrowie i równowagę ciała oraz duszy. Faktem jest, że ma na to wpływ bardzo wiele czynników, takich jak aktywność fizyczna, dieta, praca czy ilość czasu, jaką poświęca się na odpoczynek. Ogromną popularnością cieszą się dziś ajurwedyjskie herbaty, w skład których wchodzą przyprawy takie jak cynamon, kardamon, imbir, kumin czy koper włoski. Udowodniono, że wpływają one na trawienie, oczyszczając i dodając sił, łagodnie poruszając przepływ dobrej energii w ciele. Oprócz przypraw występujących w mieszankach herbacianych, Ajurweda wyszczególnia również zioła, które określa mianem słonecznych; mają one relaksująco-wzmacniające działanie: redukują stres, uspokajają oraz zmniejszają napięcie mięśniowe. Są one wysoce zalecane przez ajurwedyjskich medyków. Do tego rodzaju ziół zalicza się:
• goździki;
• nagietek;
• drzewo cytronowe;
• czarny pieprz;
• imbir.

Dodatkowo, na stronie devaharmony.com możemy otrzymać suplementy na bazie popularnych w medycynie indyjskiej ziół, takich jak Brahmi, czyli bakopa drobnolistna. Odpowiednio zbilansowane mieszanki wspomagają pamięć, oddziałując na pracę ośrodkowego układu nerwowego. W DEVA Harmony znajdziemy również Ashwagandhę – jeden z najlepszych adaptogenów obniżających stres oraz niepokój. Uważa się, że regularne przyjmowanie suplementów zawierających w sobie sproszkowany korzeń tej rośliny dodaje siły oraz energii, poprawiając przy tym witalność.

Czy leczenie Ajurwedą ma sens?

Osoby praktykujące Ajurwedę zalecają rozpoczynać proces leczenia od wewnętrznego oczyszczenia jelit ziołami. Dopiero wtedy planuje się dietę uzupełnioną o suplementy ziołowe. Pacjentom ajurwedyjskim nakazuje się ćwiczenie jogi oraz medytacji, by polepszyć proces zdrowienia, a także swoje samopoczucie pod względem psychicznym. Udowodniono, że Ajurweda jest skuteczna w leczeniu problemów zdrowotnych związanych z bólem ciała, a także napięciem psychicznym. Miłośnicy medycyny ajurwedyjskiej podkreślają jednak, że przed wprowadzeniem Ajurwedy do swojego życia warto skonsultować się z lekarzem, który może zalecić praktyki ajurwedyjskie jako terapię uzupełniającą, tuż obok leków konwencjonalnych. Warto podchodzić do tematu odpowiedzialnie, korzystając ze źródeł i poleceń tworzonych przez prawdziwych miłośników Nauki Życia, jaką określana jest Ajurweda.

Twoja reakcja na artykuł?

4
100%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group