Poniedziałek, 15 sierpnia
Imieniny: Marii, Napoleona
Czytających: 5634
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION, Czarny Bór: Znamy termin Święta Pieroga

Poniedziałek, 15 sierpnia 2016, 12:38
Aktualizacja: 12:39
Autor: red
REGION, Czarny Bór: Znamy termin Święta Pieroga
Fot. red
Gmina Czarny Bór po raz kolejny jest organizatorem największych w powiecie wałbrzyskim Gminnych Dożynek oraz najstarszego na Dolnym Śląsku Święta Pieroga.

Już 3 września o godzinie 13.00 imprezę rozpocznie jak co roku polowa uroczysta msza św. odprawiona przy kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Czarnym Borze. Niezwykle podniosły charakter uroczystości religijnej nada oprawa muzyczno-wokalna przygotowana przez górali czarnoborskich.

Po nabożeństwie barwny korowód dożynkowy ruszy ulicami Czarnego Boru na stadion sportowy. Tam starostowie dożynek przekażą symboliczny bochen chleba wójtowi gminy i w ten sposób rozpocznie się tradycyjny obrzęd dzielenia chlebem. Przybyłym gościom zostaną rozdane kotyliony wykonane z tegorocznych zbóż przez dzieci. Podczas święta plonów nie może zabraknąć konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy wypleciony przez mieszkańców 5 sołectw. Rywalizacja grup wieńcowych będzie polegała nie tylko na ocenie wykonania wieńca, ale także na sposobie prezentacji grupy oraz ośpiewanie wieńca.

Główną atrakcją w godzinach popołudniowych będzie XII edycja Święta Pieroga, w ramach którego uczestnicy konkursu będą rywalizować o najsmaczniejsze pierogi w kategoriach: kucharze profesjonaliści, instytucje, organizacje oraz ekipy amatorskie.

Każdy, niezależnie od wieku i profesji, kto tylko potrafi lepić pierogi, może przyjechać do Czarnego Boru i spróbować wygrać w konkursie bardzo atrakcyjne nagrody. Tradycją już jest, że organizatorzy przygotowują Biesiadny Stół Pierogowy, na którym znajdzie się mnóstwo uformowanych pieczołowicie, napełnionych nadzieniem w rozmaitych konfiguracjach pierogów.

Nie zabraknie również występów zespołów ludowych w wykonaniu Zespołu Góralskiego Janicki, Grzędowianek oraz zespołu Radość z Witkowa Śląskiego. Na późne popołudnie zaplanowano występ gwiazdy wieczoru, czyli zespołu Gentlemans. Na dzieci także czeka mnóstwo atrakcji. Pracownicy Centrum Kultury w Czarnym Borze przygotowali kilka bardzo ciekawych warsztatów rękodzielniczych, będą zajęcia plastyczne. Oczywiście nie zabraknie również atrakcji dla dorosłych. Każde sołectwo przygotowało dla przybyłych mnóstwo konkursów związanych z obyczajami staropolskimi. Przygotowane będą, jak co roku, cieszące się największym zainteresowaniem warsztaty pierogowe, podczas których każdy będzie mógł wykonać od podstaw swoje własne pierogi. Dla osób ceniących sobie pyszne domowe jedzenie zawsze czekają na stoiskach sołeckich regionalne smakołyki, a dla miłośników tradycji staropolskich stoiska z wyrobami rękodzielniczymi.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group