Piątek, 27 listopada
Imieniny: Waleriana, Maksymiliana
Czytających: 1838
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

,,Zwykłe miejsca z niezwykłą historią” – konkurs w głuszyckim CK–MBP

Wiadomości: Głuszyca
Piątek, 7 czerwca 2013, 6:27
Aktualizacja: 23:20
Autor: Robert Bajek
Fot. Robert Bajek
5 czerwca gimnazjaliści z powiatu wałbrzyskiego sprawdzali swoją wiedzę o regionie w Centrum Kultury–MPB w Głuszycy podczas zorganizowanego przez Zespół Szkół w Głuszycy przy współudziale CK–MBP II Turnieju Wiedzy o Regionie.

Główną nagrodą w Turnieju była wycieczka krajoznawcza. Turniej zorganizowano we współpracy z Przewodnikiem Sudeckim Mariuszem Wojciechowskim. Jego celem było rozbudzenie wśród młodzieży zainteresowania problematyką rozwoju ruchu turystycznego w regionie Gór Sowich, Wałbrzyskich i Kamiennych, poszerzenie i systematyzowanie wiadomości na temat atrakcji turystycznych własnego regionu oraz stworzenie możliwości integracji osób zainteresowanych turystyką. W konkursie mogli wziąć udział gimnazjaliści z regionu powiatu wałbrzyskiego.

Przed rozpoczęciem Turnieju zebrani w Sali Widowiskowej głuszyckiego Centrum Kultury-MBP goście wysłuchali prelekcji na temat zabytków i atrakcji turystycznych regionu wałbrzyskiego, oraz możliwości zainteresowania turystów z najdalszych zakątków Polski naszą okolicą. Prelekcja, którą wygłosił Janusz Pawłowski uzupełniona była pokazem slajdów, przedstawiających omawiane obiekty. Wyemitowano również krótki film prezentujący atrakcje Osówki.

Zgodnie z regulaminem konkursu czteroosobowe drużyny miały za zadanie odgadnąć co przedstawia prezentowane zdjęcie związane z Górami Wałbrzyskimi, Sowimi i Kamiennymi. Miały na to 30 sekund. Drużyny zaczynały od najwyżej punktowanego awatara, poprzez jego powiększenie w razie braku odpowiedzi aż po zdjęcie w pełnym wymiarze, za które Jury przyznawało najmniej punktów. Gdy drużyna, której zadaniem było rozpoznanie danego obiektu nie odpowiedziała na pytanie, mogły to zrobić pozostałe zespoły, powiększając tym samym swój dorobek punktowy. Prezentowane zdjęcia podzielono na 10 kategorii. Były to: szczyty, zabytki architektury, obiekty turystyczne, schroniska, panoramy, kościoły, zamki i pałace, wieże widokowe, obiekty podziemne oraz fauna i flora. Po serii 40 zdjęć zakończono I etap konkursu. Do II etapu zakwalifikowały się 3 drużyny, które osiągnęły największą ilość punktów. W przerwie pomiędzy etapami goście wysłuchali koncertu w wykonaniu zespołu Krzysztofa Karwowskiego. Ostatecznie II Turniej Wiedzy o Regionie wygrała młodzież z Jedliny-Zdroju. Drugie miejsce przypadło w udziale gimnazjalistom z Głuszycy. Na trzecim miejscu znalazła się młodzież biorąca udział w projekcie „Tysiąc sposobów na poznanie najbliższej okolicy”. Na miejscu czwartym uplasował się głuszycki Zespół Szkół.

Tegoroczna edycja konkursu była połączona z zakończeniem realizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Głuszycy w okresie od stycznia do czerwca projektu pod nazwą: ,,Tysiąc sposobów na poznanie najbliższej okolicy”. Celem przedsięwzięcia było przekazanie młodzieży z Gimnazjum Publicznego w Głuszycy szerokiego spektrum informacji o najbliższej okolicy i to w nietuzinkowy, atrakcyjny sposób. Młodzież, uczestnicząc w spotkaniach na temat regionu, w wycieczkach z licencjonowanym przewodnikiem, w grach terenowych, prezentacjach umiejętności ratowników GOPR oraz we wspinaczce skałkowej, w aktywny i interesujący sposób nie tylko poznawała niezwykłą historię Głuszycy, a także uczyła się, jak aktywnie i bezpiecznie wypoczywać w najbliższej okolicy. Udział uczniów w projekcie był bezpłatny. Na realizację przedsięwzięcia biblioteka otrzymała dofinansowanie w wysokości 5 tys. zł ze środków Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego w ramach Programu Rozwoju Bibliotek Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group